biŞantiye

Baret Nedir? Kimler Hangi Renk Bareti Kullanır?

10.09.2021
196
Baret Nedir? Kimler Hangi Renk Bareti Kullanır?

Baret Nedir?

Özellikle sahada ve fabrikada çalışanların kullandığı, kişilerin başını; gelebilecek darbelere karşı koruyan kasklardır. Baretler, inşaat ve imalat sektöründe yaygın olarak kullanılır ve iş güvenliği açısından en öncelikli alınması gereken önlemlerin başında gelir. Baş bölgesine gelebilecek olası darbeleri engeller veya etkisini büyük ölçüde azaltarak hayat kurtarır. Tüm şantiye ve üretim tesislerinde baret kullanımı zorunludur. Baretlerin sadece baş koruma amacıyla değil, ayrıca çalışanların görev ve unvanlarını baretlerin farklı renkleriyle anlamak kolaydır. Bu renklerin neyi temsil ettiğini inceleyelim…

Beyaz Baret

Beyaz; üst düzey yöneticiler ve teknik personeller (mimar, mühendis ve tekniker) içindir. İnşaat veya fabrikaya ziyaretçi olarak gelen birinin beyaz baret takması gerekecektir.

Sarı Baret

Sarı; işçiler içindir. Sadece inşaat işçileri değil maden işçileri de sarı baret takmaktadır.

Mavi Baret

Mavi; sahada bakım, onarım grubu ve formenler içindir. Güvenlik ekipmanı açısından çok zengin değildir fakat gerekli durumlarda önemini göstermektedir. Bulunulan yerdeki iş güvenliğini sağlayacak altyapıya sahiptir.

Yeşil Baret

Yeşil; sağlık personeli (doktorlar, hemşireler, acil durum personelleri…) içindir. İnşaat alanlarında sağlık çalışanlarını ayırt edebilmek için yeşil renk baret çok önemlidir.

Turuncu Baret

Turuncu; ustabaşı  ve teknisyenler içindir.

Kırmızı Baret

Kırmızı; iş güvenliği, yangın personeli, savunma personeli ve kalite-kontrol ekipleri içindir. Çok yaygın kullanılmasa da şantiye ortamında oldukça önemli bir sınıfı temsil etmektedir.

İş sağlığı ve çalışanların güvenliği açısından en önemli ekipmanlardan birisi olan baretler EN397 standardına uygun olmalıdır.

İş yeriniz ve çalışanlarınızın can güvenliği için baret takma zorunluluğunu unutmamamız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.