biŞantiye

Meslek Hastalıkları Nedir ? Neden Olan Etmenler Nedir ? İşçinin Sorumlulukları Nelerdir ?

Meslek Hastalıkları Nedir ? Neden Olan Etmenler Nedir ? İşçinin Sorumlulukları Nelerdir ?

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalıkları, işyeri ortamında bulunan faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan hastalıkların ortak adıdır. 5510 sayılı Kanunun 14. maddesine göre meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple ve işin yürütülmesi şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özür halleridir.

İşçi muayene olurken doktor mutlaka işçiye ’ne iş yapıyorsun?’, ’nerede çalışıyorsun?’ diye sormalıdır, bu soru tanı ve tedavinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) gibi uluslararası kaynaklarda meslek hastalıkları; zararlı bir etkenle bundan etkilenen insan vücudu arasında, çalışılan işe özgü bir sebep-sonuç, etki-tepki ilişkisinin ortaya konabildiği hastalıklar grubu olarak tanımlanmaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve genel sağlık Sigortası Kanunu’nun 14. maddesine göre ise; Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir nedenle veya işin yürütüm şartları dolayısıyla uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.

Meslek hastalıkları etkenle işçinin ilk temasından 1 hafta ile 40 yıl sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden çalışırken işyerindeki tüm kayıtların tutulması gerekmektedir.

Meslek Hatalığına Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Ağır metaller, çözücüler ,gazlar, gürültü ve titreşim, yüksek ve alçak basınçta çalışma, soğuk ve sıcakta çalışma , tozlar, radyasyon, bakteri ve virüsler meslek hastalıklarına gösterilebilecek nedenlerden en önemlileridir.

Meslek Hastalığına Neden Olan Emenlerden Nasıl Korunmalı?

Sigortalı çalışılan işyerinde yapılan işin tehlikeleri ve bu tehlikelerin yaratacağı risklerin işveren tarafında risk değerlendirmesi ile ortaya çıkarılması gerekmektedir. Risk değerlendirmesi işverenin sorumluluğudur.

Risk değerlendirilmesi sonucunda işveren tarafından işyerinde teknik ve tıbbi önlemleri alınması gerekmektedir, alınacak her türlü önlemler için işveren işçiden hiçbir şekilde herhangi bir ücret talep edemez.

İşçinin Sorumlulukları Nelerdir?

Sigortalı, kişisel olarak hijyen kurallarına uymalı, iş çıkışı duş almalı, işyerindeki elbise dolabında iş kıyafetleri ile günlük kıyafetlerini ayrı bölümlere koyalı , gerekli olan kişisel koruyucu donanımları   sürekli kullanmalı ve temiz bir alanda muhafaza etmeli, periyodik muayenelere ve kontrol muayenelerine zamanında giderek  hekimin bildirdiği tavsiye ve tedaviye muhakkak uymalıdır.

Kazasız çalışmalar dilerim  :))

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2021 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.