Mutfak Tasarımında Önemli Konular

Mutfak Tasarımında Önemli Konular

Merhaba arkadaşlar bugün sizinle mutfak tasarımı hakkında olan bu yazımı paylaşmak istedim çünkü mutfak alanı evde en çok zaman geçirdiğimiz alanlardan birisi renginden ışığına ergonomik olması ve ferah olmasına kadar tasarımına dikkat etmeliyiz ve iç mimarlık derslerinde bize öğretilen ilk şeylerden birisi mutfak tasarımı hakkındaydı bu yüzden işinize yarayabileceğini düşündüm şimdi yazıya geçelim…

  • MUTFAK ÜÇGENİMutfak Tasarımında 7 Altın Kural - mutfak tasarımı - İç Mimarlık Istanbul

Mutfak tasarımında en önemli kavramdır. Çalışma üçgeni olarak da adlandırılır. Çalışma üçgeninde ocak , eviye ve buzdolabının konumu önemlidir çünkü bu elemanlar birbiriyle bağlantılıdır. Örneğin yemek yaparken buzdolabından aldığımız yeşillikleri önce yıkar sonra ocağa koyarız eğer bu birimler yakın olmazsa yere dökülebilir.

Uzaklıkları minimum 120 cm , maksimum dolap ile evye arası 270 cm , evye buzdolabı veya evye fırın 210 cm olmalıdır. Bazen üçgen oluşturamazsak fotoğraftaki gibi bu birimleri buzdolabı evye ocak olacak şekilde yan yana koyabiliriz.

Mutfak Tasarımında Ergonomi Nasıl Olmalıdır?

 

  • ÖLÇÜ VE KONUMLANDIRMA

Mutfakta başta da söylediğimiz gibi uzun zamanlar geçiriyoruz ve bu alanı kullanıcının, ergonomik şekilde Antropometriye (insan ölçüsü)göre ,mutfak içerisinde kolayca hareket edebileceği şekilde tasarlamalıyız bu yönde tasarlamadığımızda bel ağrısı ,ayak ağrısı gibi sorunlara neden olabilir. Tezgah yüksekliği 85-87 cm arasında olmalı. Tezgah genişliği 60 cm olmalı üst dolap genişliği ise 32-35 cm olmalıdır. Dolaşım sınırları 6 metreyi geçmemelidir. Fazla büyük olduğunda işlevselliğini kaybedip kullanıcının yorulmasına yol açabilir.

İlk olarak kullanıcının sağ veya sol elini kullanması mutfak düzeninde etkilidir. Konum olarak düşündüğümüzde bulaşık makinası lavabo ile yakın olmalı , malzemeleri makinaya yerleştirirken suyun veya yağın yere damlamaması için evyenin altına konumlandırılmalıdır. Havalandırma için davlumbazın tezgahla arası 60- 65cm olmalıdır.

  • DÖŞEME TERCİHİ

Döşeme tercihi önemlidir çünkü bu alan kirlenebilen ve sıvı teması olan bir alandır. Yanlış bir malzeme seçilirse sıvı ile temas olduğunda döşemede bozulmalar meydana gelebilir. Bu yüzden kolay temizlenebilir ısıya ,sıvıya, darbeye dayanıklı uzun ömürlü malzemeler seçilmeli Tasarım açısından baktığımızda ise göz yormayan renkler ve modeller tercih edilmelidir.

  •   RENK

Koyu renklerin kullanımından kaçınılmalı açık renkler tercih edilmelidir. Açık tonların kullanımı mutfağı algısal olarak daha büyük ve aydınlık gösterecek bu alanı kullanırken bize enerji verecektir. Aksesuar seçimi, ankastre seçimleri de dolaplar ile uyumlu olmalı bir bütün oluşturmalıdır. Renk seçimlerinde kir tutmayan ,leke göstermeyen seçimler önemlidir.

  • AYDINLATMA

Diğer hacimlerde olduğu gibi buranında aydınlatması önemli olduğundan tasarımlarda olabildiğince doğal ışık kullanılmalı yapay aydınlatmalar ile de desteklenmelidir. En çok kullanılan evye ,ocak çalışma alanlarının aydınlatılması önemlidir. Üst dolap altında çalışma alanlarını aydınlatacak veya alt dolap altlarında yeri aydınlatacak şekilde led aydınlatmalar kullanılabilir. Tavanda ise gözü yormayacak ısı yaymayacak aydınlatmalar tercih edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.