Beykent Üniversitesi Tea&Talk Etkinliği | biŞantiye

Beykent Üniversitesi Tea&Talk Etkinliği | biŞantiye

Bişantiye ekibi olarak Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  tarafından 23 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilen Tea&Talk etkinliğine katılınarak iş hayatı ve staj deneyimlerinden bahsedildi. Etkinlik sonrasında yaptığımız çekiliş ile üç kişiye Bişantiye Biblobareti hediye edildi. Bu etkinlik hakkında Yapı Kulübü Başkanı Büşra Güneş ile yaptığım röportajı siz meslektaşlarıma sunuyorum. 

1-Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Tabi ki, ben Büşra Güneş, Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 2.sınıf (EN) öğrencisiyim. Bursa’da yaşıyorum. Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü Başkanlığını yürütmekteyim ve aynı zamanda Habitat Derneği’nde gönüllü olarak kodlama eğitimleri üzerine çalışıyorum.

2-Çok memnun oldum. En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

İnsan hep yaşadığı ortama, zamana ve o dönemki bilgilerine göre hayaller kurar. Kendini geliştirdikçe hayalleri de büyür insanın. Öncelikle bir kadın olarak bu meslekte ayrı bir sorumluluğumuzun olduğu düşüncesindeyim. Bu sorumluluğun bilincinde olup bunu ilerletmek öncelikli hedefim.

Tabii ki bu hedef doğrultusunda kurduğum hayallerim ve projelerim var, ama olduğum konum gereği bu projeleri söylemek yerine zamanı geldiğinde duyurmanın daha güzel olacağı kanısındayım. Amaşunu söyleyebilirim ki, ortaya güzel işler çıkacak buna inanıyorum.

3- İstanbul Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü kimdir?

Dr.Öğr.Üyesi Burhan Kubilay Kaptan öncülüğünde kurulan kulübümüz bir dönem çok etkin rol oynayamamıştır. Okulumuzda hissettiğimiz bu eksiklikle beraber, hem bizim hemde diğer arkadaşlarımzın, okul hayatımız boyunca sadece teorik olarak değil pratikte de mesleğimizin gerekliliklerini öğrenmek ve iş hayatına adım atmadan önce tecrübeli bireylerden bunları dinlemenin bizler için daha yararlı olduğunu düşündüğümüz için bu kulübü yönetmeye karar verip devam ettirme kararı aldık. Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmek istediğimiz birçok projemiz bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda bunlarda sosyal medyamız aracılığı ile paylaşılacaktır.

4-Bişantiye ekibi ile ne şekilde tanıştınız?

Bişantiye ekibi ile sosyal medyada aracılığı ile tanıştım.

Tea&Talk için neden Bişantiye ekibini davet ettiniz?

Tea&Talk etkinliklerimiz, salon etkinliklerimize göre daha sıcak bir ortamda sohbet edercesine geçen etkinliklerimizdir. Bu etkinliklerimizde amacımız; mesleğimizin şuandaki durumunu öğrenmek ve aynı zamanda bu güne gelene kadar ne tür durumlar yaşandığını tecrübeli kişilerden dinlemektir. Bişantiye ekibinin katıldığı seminerlerini izlediğimde, tecrübelerini aktarım tarzlarının samimi bir şekilde olduğuna şahit oldum. Bu sebeple bu etkinlikte onların bizlere konuk olmalarını istedik.

6-Bişantiye Tea&Talk üzerinde ne tür etkiler yarattı?

Bu yıl içerisinde ilk defa düzenlediğimiz Tea&Talk etkinliğimizin, bizler için ne kadar verimli olduğunu farketmemizi sağladı. İlerde yaşayacağımız sorunları veya bizleri bekleyen güzel fırsatları bizimle aynı yoldan geçmiş insanlardan dinlemenin ne kadar etkileyici olduğunu tekrardan görmek bizleri bir kez daha mutlu etti.

7-Bişantiye ekibine dahil olmak ister miydiniz? Dahil olsanız ekibe katkılarınız ne yönde olurdu?

Bişantiye Ekibinin içinde olmak bence her mimarlık-mühendislik öğrencisinin dahil olmak isteyeceği bir ekip.Geçen yıl okulumuzda bulunan IEEE Beykent Öğrenci Kolunda E-Dergi Metin Yazarlığı yaptım.Bu sebepten dolayı metin yazarlığı yapmak isterdim.

8-Bişantiye Tea&Talk üzerinde ne tür etkiler yarattı?
Tea&Talk etkinliği üzerinde gösterdiği en güzel etkilerden biri bizlere mesleğimizi en iyi şekilde aktarmak oldu.Amacımız zaten samimi bir ortamda bilgi ve tecrübe aktarımıydı.Ve bunu en iyi şekilde gerçekleştirdik.

9-Bişantiye ekibi ile daha büyük bir organizasyonda tekrar işbirliği yapar mısınız? Neden?

Tabii ki, öncelikli olarak şunu belirtmeliyim ki, gerek anlattıkları tecrübeler, gerekse şuan ki konumları gereği iç mimar, mimar ve inşaat mühendisi öğrencilerinin mutlaka dinlemesi gereken bir ekip olduğuna inanıyorum. Bazen neden bu meslekte olduğumuzu veya acaba yapabilir miyim, nelerle karşılaşırım gibi soruları kendimize sorabiliyoruz ve bu soruların cevabının net bir şekilde bulunduğu bir etkinlik geçirilmekte bu ekip ile birlikte. Bu sebeple tekrar tekrar BUİK (Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü) olarak işbirliği içerinde olabiliriz.

10-Tea&Talk olarak sizi diğer etkinliklerden farklı kılan nedir?

Seminerlerimiz biraz daha resmi düzeyde olan etkinliklerimizdir ama Tea&Talketkinliklerimiz gelen dinleyicilerin ve konuklarımızın  çay veya kahve alarak sanki arkadaşları ile muhabbet ediyormuşçasına dinlediği, zamanı gelince sorularını sorabildiği rahat bir ortam sunuyor.

11-Nasıl bir ortam sağlandı?

Hernekadar işimizi teorik olarak öğrenmek için elimizden geleni yapsakta bize göre bir yerlerde bir şeyler eksik kalıyordu. Bu nedenle işi en iyi bilenlerden, okurken neler yapmamız gerektiğine, kendimizi mezun olana kadar nasıl geliştirmemiz gerektiğine, mezun olunca bizi nelerin beklediğine ve günüzümüzdeki inşaat sektörüne kadar birçok bilginin paylaşıldığı bir ortam sağlandı. Hatta şunu da söylemeliyim ki, ben dahil birçok arkadaşımda mesleğimize karşı ilgimiz arttı ve hatta geleceğimizi tasarlamak konusunda kafamızda birçok model oluştu.

12-Sizce ekibin dinleyiciye hitap etmesini sağlayan ana damar ne oldu?

Tea&Talk etkinliğimizin en büyük avantajlarından biri olan sohbet havası bizleri tabi ki de etkinliğimize bağlayan noktalardan biriydi. Aynı şekilde ekibin yaşadığı komik anıları, tecrübelerini sohbet şeklinde, eğlendirerek ve öğreterek anlatması bizleri etkiledi.

13-Bişantiye deneyimlerinin sizi besleyen tarafları nelerdir?

Öncelikle ekibin içinde bulunun kadın mühendis ve mimarlar bizlerin bu meslekte nelerle karşılaşabileceğini ve bu tavırlara nasıl tepki vermemiz gerektiğini iş hayatına başlamadan önce öğrenmek ve aynı şekilde geleceğimize yön vermek konusunda bilinçlendiğimiz bir ekipti. Sadece etkinlik ile değil gerek siteleri gerekse sosyal medya hesaplarıüzerinden bilgilendirmeler hala devam etmekte ve takip etmeyiz.

14-Ekipte kimin yerinde olmak isterdiniz?Neden?

Ekiple ettiğim sohbetler esnasında, Enis Şef, Cansu Şef, Muhammed Ali Şef, hepsinde bir nebze de olsa kendimi buldum. Fakat kendimi en yakın hissettiğim kişi Hasret Şef oldu. Tabii ki bunun en büyük sebeplerinde biri mesleğimiz ve bu meslekte KADIN olarak yer almamızdı. Bir kadın olarak yaşanabilecek sıkıntıları anlatırken verdiği tepkilerde galiba bende böyle yapardım diyebilmemdi. Ayrıca bir kadın olarak bu mesleği anlatmak zorluklarıyla güzellikleriyle okuyan kız çocuklarını buna yönlendirmek benimde yapmak istediğim projelerden biriydi.

15-Sitemiz ekibimizin buluşma noktasıdır.Her türlü paylaşımı site ortamında da gerçekleştiriyoruz.İnceleme fırsatınız oldu mu?

Bişantiye ekibini çağırmadan önce onlar hakkında bir süre araştırma yaptım. Ve bu süre içinde site ile karşılaştım. Siteyi incelerken bile bir çok bilgi edindim. Günümüzde siteye girip bilgi edinmek veya sitelerde dolaşan insan sayısı yüzdelik dilim içerinde düşünürsek çok az olduğunu düşünüyorum.Teknoloji nesli olarak devam eden bir neslimiz olduğu için sosyal medya üzerinden paylaşılan bilgilerin daha ulaşılabilir ve daha etkileyici olduğuna inanıyorum.

Keyifli sohbet için Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliğine, sürpriz ziyaretinden dolayı Nişantaşı Üniversitesi Yapı Kulübüne www.bisantiye.com olarak teşekkür ederiz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hasret YÜKSEL dedi ki:

    Kendi adıma büyük gurur, onurlandım…
    Meslektaşlarımıza ulaşmak mutluluk verici.

  2. AffiliateLabz dedi ki:

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.