İç Mimarlık ”Mekanda Algı Bütünlüğü”

13.01.2020
1.933
İç Mimarlık ”Mekanda Algı Bütünlüğü”

Merhabalar Arkadaşlar,

Ben Furkan Avcı, Nişantaşı Üniversitesi 4. Sınıf İç Mimarlık öğrencisiyim sektöre geç ama hızlı bir giriş yaptığıma inanıyorum bunun en büyük öncüsü de bişantiye olmuştur. Katıldığı hemen hemen tüm konferanslarda ekibimizdeki tüm arkadaşlarımız staj konusunun sektöre atılmadan önce çok fazla önemli olduğundan bahsediyorlardı. Bir diğer konuda kişisel marka değerinizi oluşturmanız bunun en güzel örneği sosyal medya için kendinize yaptığınız işlerinizi sergileyebileceğiniz bir kişisel sayfanızdır. 

Kişisel sayfam olan ” icmimarfurkan ” sayfasını açtım ve günlük paylaşımlar yaparak aktif tutmak istedim.Çok fazla güzel tepkiler aldığım için daha çok özenmeye gayret ettim.Yapmış olduğum stajdan, günlük storyler, şantiyeden videolar vb. paylaşımların yanı sıra iç mekan ile ilgili sıcak ve hoş projelerden görüntülerde paylaşmaya başladıkça +içmimarlık dergisi benimle instagram sayfam üzerimden iletişme geçerek dergilerinin bu ay ki yayımlanıcak sayısında yazı yazmamı istediler ve güzel bir çalışma oldu. Bunu sizler ile paylaşmak istedim. Mutluluk paylaştıkça çoğalır… 🙂 Sizlerin vaktini çok fazla almadan direk yazıya geçiyorum. Umarım beğenirsiniz, keyifli okumalar…

Mekanda algı bütünlüğü

Mekan tasarımında seçilen malzemelerin konsept ile uyum içerisinde olması gerektiğini belirten İç Mimar Furkan Avcı, salon dekorasyonundaki en önemli yaklaşımların kullanılan malzemelerin, mekanın algı bütünlüğünü bozmadan, tasarım konseptinin devamlılığını sağlamak olduğuna vurgu yapıyor.

 

Salonların iç mekan tasarımındaki yeri üzerine neler söylersiniz?

Salonlar evlerimizin en merkezi, en gözle görülen yerleridir. Hane halkının hemen her tür yaşamsal faaliyeti bir evin salonunda odaklanır ve bir yönüyle de o salona biçimini verir. Salonun tasarımı, renk tercihleri, yerleşimi gibi faktörler de keza ev halkının yaşam kalitesi üzerinde dolaysız bir etkiye sahiptir ve tam da bu yüzden sandığımızdan çok daha önemlidir. Salonlarımız hem günüz hem gece kullandığımız işlevsel mekanlardır. İç mekan tasarımında yeri oldukça fazladır.

 

Salon alanlarında kullanılan malzeme tercihlerinizde belirleyici olan nedir? Bu seçimi yaparken en çok neye dikkat edersiniz?

Salon alanlarında kullanılan malzeme tercihlerimizin en belirleyici unsuru, mekanda ki diğer kullanılan nesneler ile uyumu ve özellikle uygulanan tasarımın devamlılığını sağlamasını isteriz. Bu seçimi yaparken öncelikle nasıl bir malzeme tercihi yapacağımızı bilmeliyiz.

Örneğin sade bir salon tasarımımız varken, gösterişli bir malzeme tercihinde bulunmayız. Bunun tam tersi olarak gösterişli ve şatafatlı bir salon tasarımımız varsa sade ve basit malzemeler tercih etmeyiz. Seçmiş olduğumuz bu malzemeler salonlarımızla bir uyum içerisinde olmalıdır. Salonlarımız da kullanacağımız malzemeler, mevsim ya da modası değiştikçe yenilenebileceğini bilmeliyiz.

        

Bu ürünlerin mekanlara yönelik temel rolü sizce ne olmalı? Fonksiyonellik, estetik, kalite, hijyen vs. bu işin neresinde?

Seçmiş olduğumuz bu malzemelerin tasarım açısından temel rolü estetik, fonksiyonellik ve kullanılan malzemenin kalitesi olmalıdır. Günümüz şartlarında bizler seçtiğimiz bir çok ürünü hijyen açısından incelemeden alıyoruz. Ürünlerin fonksiyonelliği bizim için ön plana çıkarken kalitesini ve hijyenikliğini görmezden gelebiliyoruz. Seçilecek ürünler bizler için kullanılabilirliğini devam ettirebilmesi için bu hususları göz önünde bulundurarak seçim yapmalıyız.

Bu tür ürünlerin mekanla kuracağı ilişki nasıl olmalı? Mekana neler katmalı? Sizler bu tür ürünlerin kullanımında neyi hedeflersiniz?

Mekânın genel algı bütünlüğü bozulmamış ve mekânın tamamlayıcısı olmalıdır. Farklı ve güzel salonlar hepimizin hayalidir. Hayalimizi gerçekleştirmek, yaşam alanlarımızda konforu ve şıklığı yakalamak için ilk hedefimiz yaşadığımız alandan keyif almak olmalıdır. Bizler yapmış olduğumuz tasarımlarda seçtiğimiz malzemelerin uyum içerisinde olmasını hedefleriz ve seçimlerimizi ona göre yaparız.

Bu alanda markaların sunduğu ürünlere yönelik yaklaşımınız nasıl? Beklentinizi karşılıyor mu?

Artık organik formlardaki malzemeler daha çok tercih ediliyor. Malzemelerdeki farklılıklar sayesinde birçok farklı atmosfere sahip salonlar tasarlayabiliyoruz. Günümüz şartlarında birçok marka bu beklentilerimiz karşılamaktadır.

     

Yayımlanmış olan Dergi : +İçmimarlık Dergisi 109. Sayısı Ocak 2020

www.artiicmimarlik.com/sayi109/

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.