biŞantiye

Her Yönüyle Staj

Her Yönüyle Staj

Sözlük anlamı, herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemi ve bu kimsenin, meslek bilgisini artırmak için bir kurumun bir veya birçok bölümünde çalışarak geçirdiği dönemdir. Staj kelimesinin önemi biz öğrenciler için bu tanımlamaların çok daha üstündedir. Staj okulda öğretilenlerin uygulamalı olarak görülüp, çalışılıp anlaşılmasıdır.  Bir nevi çalışma hayatının fragmanıdır. Staj dönemi ne kadar dolu dolu geçirilir ise bu öğrenci için çok büyük bir fayda sağlar. Bu sebeple staj dönemi iyi değerlendirilmelidir. Bu yazımızda staj nedir, staj yeri nasıl bulunur, verimli staj dönemi nasıl geçirilir, stajdan sonra staj defteri nasıl doldurulur sorularına kendi tecrübelerimden de ekleyerek cevaplandırmaya çalışacağım.

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri için staj dönemi çok önemlidir. Okulda öğrenilen teorik bilgilerin sahada uygulamalı olarak gözlemlenmesi zihinde canlanması ve anlatılan her şeyin tam anlamıyla anlaşılmasına fayda sağlar. Her üniversite ve bölümün istediği staj türü farklı olabilmekle birlikte, genelde öğrenciden şantiye stajı ve ofis stajı istenmektedir. Örneğin benim sorumlu olduğum staj türleri şantiye (yapı) stajı ve ulaştırma- hidrolik olmak üzere iki tür. Ben yapı (şantiye) stajımı 2021 yaz döneminde yaparak tamamladım. Bu dönem diğer stajımı yapmayı planlıyorum. Stajımı tamamladıktan sonra bölümü anlama ve sevme oranım arttı diyebilirim. Sahada yapılan uygulamaları, okulda anlatılanlar ile birleştirdiğimde gerçekten iyi ki bu bölümdeyim cümlesini kullandım. Bir miktar sektörün zorluğunu görme fırsatı da yakalamış oldum, lakin ne demişler gülü seven dikenine katlanır. Staj kararı verildikten sonra en önemli ve bence en zor olan kısım, staj yapılacak yeri bulma konusuna geldik. Staj için birçok firma başvurularını önceden, bahar döneminde farklı şekillerde almaktadır. Bu süreçleri istediğiniz firmaların internet sitesinden takip edebilir, bu şekilde başvuru yapılabilir. Son döneme bırakmak riskli bir durum çünkü genelde firmalar stajyer kotasını önceden doldurmuş oluyor. Kendimden örnek verecek olursam eğer, bu bahsettiğim durumu son ana bıraktığım için yapı stajını bulmakta çok zorlandım. Oldukça stresli bir dönemi yaşamış oldum. O sebeple son ana bırakmamanız önemli bir durum. Bazı firmaların stajyer kabul etmemesi üzücü ve her zaman tartışılan bir konudur. Sektörümüzün gelişmesi, sürdürebilirliğinin sağlanması için her zaman birbirimize destek olmalı ve elinden tutmalıyız. En büyük temennim her zaman, meslektaş olarak birbirimize köstek olmaktan çok destek olmaktır. Bu zorlu parkuru geçtikten sonra en güzel kısımlar sizi bekliyor demektir. Staj yapacağınız yer ve okulunuz arasında staja başlamadan önce bir takım evrak işleriniz olabilir, bu kısımları da hallettikten sonra çalışma hayatı filminin fragmanını yaşamaya başlıyorsunuz demektir.

         

Staja başladıktan sonra her gün bugün ne öğrenebilirim, kendime ne katabilirim düşüncesi ile bakarsanız sizin için çok iyi olacaktır. Bu konudaki öğrenme arzunuzu, ilginizi şefinize de göstermeniz gerekmektedir. Çünkü ne kadar öğrenmeye açık olursanız karşınızdaki tecrübeli kişiler de o kadar anlatmaya çalışır. Aklınıza takılan tüm soruları sormanız da önemli bir durumdur. Yoğunluktan dolayı size bazı bilgiler teker teker anlatılamayabilir fakat sorduğunuz her soruya cevap alacağınızdan eminim. Öğrencilik döneminde öğrenmediğimiz her şey mezun olduktan sonra çığ olup üzerimize gelecek. O sebeple öğrenci iken kendimize ne katabiliyorsak büyük bir kazançtır bizim için. Bir hocam bu durum için şöyle demişti; öğrenciyken sorduğunuz her şey yadırganmadan, garipsenmeden cevaplanır hatta ne kadar güzel öğrenme isteği olan bir öğrenci denilir. Fakat siz mezun olduktan sonra sorduğunuz şeylerde insanlar ya bunu da mı bilmiyor şeklinde üzücü söylemlerde bulunabilir. Burası sizin öğrenme yeriniz demişti. Bu konuşmadan sonra ciddi anlamda bakış açım değişmişti. Bu sebeple ısrarla sormaktan vazgeçmeyiniz. Staj dönemini eğlenceli hale getirmekte sizin elinizdedir. Arkadaşlarınızla ve şeflerinizle kurduğunuz diyaloglar sayesinde çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Stajın son kalesi olan defteri doldurma konusuna geldik. Staj defterini yazmak için stajın bitmesini beklemek büyük bir yanlıştır. Günlük olarak defterinize ekleyeceğiniz fotoğrafları çekmek ve o gün için yaptığınız şeyleri not almak size önemli ölçü de avantaj sağlayacaktır. Bu bahsettiğim kısmı kendi staj sürecimde de gerçekleştirerek büyük kolaylık yaşamıştım. Bunu yapmayan kişiler için defteri doldurmak oldukça zorlayıcı oluyor çünkü 30 günün sonunda ilk gün ne yaptığını hatırlamak zor bir durum. Defteriniz için günlük not almayı ihmal etmeyiniz. Okulunuzun istediği şekilde defterinizi tamamladıktan sonra teslim edebilirsiniz.

               

Ek olarak kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız ve bunun için uygun zamanınız varsa aklınıza gönüllü staj gelebilir. Gönüllü stajlar, okulların zorunluluk bildirmediği ve not bazında değerlendirilmeyen stajlardır. Bu stajyerler okulları zorunlu tutmadığı halde meslek öğrenmek, tatil günlerini değerlendirmek, tecrübe edinmek amacıyla şirketlerde staj yaparlar. Gönüllü stajyerlik için istediğiniz firmalar ile şahsi olarak iletişime geçmeli, durumunuz hakkında bilgi vermeli, olumlu yanıt gelmesi halinde istenilen günlerde başlayabilirsiniz. Zorunlu stajda olduğu gibi gönüllü stajda da olumlu bir cevap almak zor olsa da pes etmeden denemelisiniz. Kararlığınız sayesinde hedefinize ulaşacağınızdan eminim.

         Printhome Dikkat Önce Iş Güvenliği 25x35 Cm. Saç Levha Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Staj dönemi resmi olarak bitti. Tebrikler! Fragmanı da bitirmiş oldunuz, gelecekteki filminiz için şimdiden başarılar dilerim.

Dipnot: Eğer ki yaz döneminde staj yapıyor iseniz yanınızda güneş kremi, şapka, gözlük vb. eşyalarınız ile hazırlıklı olunuz. Aksi takdirde güneş yanığı olmanız oldukça olası ?

Dipnot: Bulunduğunuz ortam neresi olursa olsun dikkatli davranmayı ihmal etmeyin. Unutmayın her zaman, önce iş güvenliği.

 

 

 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Staj

https://tr.pinterest.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.