Terrazzo Nedir ?

12.01.2022
634
Terrazzo Nedir ?

Terrazzo kaplama, son dönemde ev dekorasyonlarında en sık tercih edilen kaplama modellerindendir. Kullanıldığı alana modern bir görünüm kazandıran Terrazzo hakkında, Terrazzo nedir, Avantajları nelerdir ve Terrazzo Nasıl Uygulanır, soruları sıklıkla aratılıyor. Ev dekorasyonunun yeni trendi Terrazzo hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda keyifli okumalar.

Öncelikle Nerden Geldiğine Bakalım;

Terrazzo’nun tarihi geçmişini kısaca değinmek gerekirse.

1500 yıllık bir tarihe dayanan Terrazzo, 16. yüzyılda İtalyan mermer ustaları tarafından ilk kez Venedik’te uygulanmaya başlamış ve düşük maliyetli bir zemin kaplama malzemesi olarak ortaya çıkmıştır. Kelimenin tam anlamıyla İtalyanca ‘da “teras” anlamına gelen terrazzonun ilk kullanılmaya başlaması; işçilerin yaşam alanlarını çevreleyen terasları yüzeylendirmek için mermer atıklarını değerlendirmeye başlamaları ile birlikte dekoratif yüzeyler elde etmiş ve böylece İtalyan işçilerinin bulmuş oldukları  bu geri dönüşüm yöntemi günümüze kadar  kullanılagelmiştir. Terrazzo Tarihte  bilinen en eski çevreci malzemelerden biridir.

Terrazzo, geniş uygulama alanları ile günümüzde de tercih edilmeye başlamış ve zeminlerde yarattığı şık, parlaklık ve estetik görünümüyle mimarlar tarafından birçok alanda kullanılmaktadır.

Peki, Terrazzo Nedir ?


Klasik terrazzo, agrega adı verilen mermer parçaları ve matris adı verilen çimentolu bir bağlayıcı madde karışımıdır. Esnek ve iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Terrazzo  uygulaması içersinde kullanılan agregalar mermer ,bazalt ,granit ,ayna ,renkli cam ,midye kabukları ve çeşitli agregalar ile sağlam maddelerin bulunduğu karışımın reçine esaslı  bağlayıcı ile karıştırılarak yerinde dökme uygulamasıdır.

Aslında Terrazzo, dayanıklı, hijyenik ve az bakım gerektiren döşeme seçeneği olarak sonsuz renk ve tasarım seçenekleri sunar. Terrazzo yapımında, seçenekler sınırsızdır.

Bugün, terrazo diyince akla gelen ilk şey, daha geniş bir renk seçimi, daha hızlı kurulum ve düz bir yüzeye sahip daha güçlü, daha ince bir malzeme sağlayan ve çatlamaya daha az duyarlı olan epoksi terrazzo’dur.

Kullanılan malzemelerin türüne bağlı olarak, terrazzo hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir.


Terrazzo Avantajları

Terrazzo, ticari ve konut binalarına birçok fayda sunar. Çok yönlü bir döşeme sistemidir. Bugün, terrazzo mimarlar ve tasarımcılar arasında popülaritesinde bir artış gördü ve bunun sonucunda terrazzo dünyadaki pek çok inşaat projesinde temel bir unsur haline geldi. Bunun nedeni terrazzo, bir binanın formunda ve işlevinde yardımcı olan özelliklere sahiptir. Bu özellikler şunları içerir:

  • Dayanıklılık
  • Sınırsız Tasarım
  • Düşük Bakım ve Düşük Maliyet
  • Sürdürülebilirlik
  • Bakteri direnci
  • Kayma direnci

Dayanıklılık

Bugün yüzyıllar önce kurulmuş olan mozaik zeminlerin yapıların kendisinin üzerine çıktığına dair kanıtlar var. Epoksi terrazzo oluşturulması ile terrazzo şimdi eskisinden daha dayanıklıdır.

Terrazzo, günümüzde mevcut olan en dayanıklı ve uygun maliyetli döşeme sistemlerinden biridir. Malzeme yüksek miktarda basınca dayanarak zemini günlük yüksek trafik oluşan kamu binaları için idealdir. Bu binalar arasında terrazzo zemin döşemesinden faydalanan okullar ve üniversiteler , kamu binaları, hastaneler , havaalanları, restoranlar ve stadyumlar bulunmaktadır. Terrazzo uzun süre dayanacak şekilde üretildiği için, terrazzo’nun yenilenmesi nadir bir durumdur. Terrazzo zaman içinde zarar görse bile, tamirler maliyetin ilk kat kurulumundan çok daha düşük bir oranda gelir.

Sınırsız Tasarım


Mükemmel tasarım fırsatlarına sahip bir döşeme sistemi arıyorsanız, terrazzo gibi bir döşeme sistemi yoktur. Bunun nedeni, terrazzo’nun mimarlara ve tasarımcılara hayal edilebilecek neredeyse tüm tasarımları oluşturma seçeneğini sunmasıdır. Zemin, kişinin kendi tasarım tercihi için bir tuvaldir. Minimalist ya da süslü olanlardan monokromatik ya da renkli olan terrazzo,  tasarımın kontrolünü size verir.

Epoksi terrazzo’nun yıllar içinde genişlemesiyle terrazzo, aralarından seçim yapabileceğiniz sınırsız bir renk paleti sunuyor. Dahası, agregalar da çeşitli renk seçenekleriyle gelir. Mermer talaşları ve geri dönüştürülmüş cam talaşları farklı renk ve dokularla gelir ve zemin tasarımı için belirli bir boyutta kesilir.

Düşük Bakım ve Düşük Maliyet

Zemin temizliği kaçınılmazdır; ancak, terrazzo, az bakım gerektiren bir döşeme sistemidir. Bu, bir terrazzo döşemesi tamamlandığında, bir terrazzo döşemesinin temizlenmesi ve bakımı kolay olduğu anlamına gelir. Rutin bir temizleme prosedürü ve ara sıra yapılan yeniden mühürleme ile, mozaik zeminler güzel kalmaya devam edecektir. Bu sistem geniş alanlarda harika çalışıyor.

Terrazzo bakım maliyetlerinin minimum seviyededir. Zemini korumak için doğru adımları attığınızda, yabancı maddelerin zarar verme şansı çok azdır. Bundan yıllar sonra, mülk sahipleri terrazzo’nun değerli bir yatırım olduğunu görebilirler.

Antibakteriyel

Terrazzo özelliklerinden bir diğeri, gözeneklilik seviyesidir. Doğada kesintisiz olan terrazzo, mikrobiyal büyümeyi ve nem buharı iletimini önleyen gözeneksiz bir sistemdir. Epoksi içerisinde bulunan düşük VOC içeriği ile birlikte, terrazzo yüzeyleri birçok kamu binaları için genel iç hava kalitesini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu bile terrazzo temizliğini çok daha kolaylaştırır, çünkü mekan sahipleri derz dolgu hatları arasında biriken bakteriler veya terrazzo zemini lekeleyen döküntüler arasında daha az endişelenmek zorunda kalırlar. Rutin bir temizlik yeterli olacaktır.

Temiz ve sağlıklı bir çevre yaratmak, sağlık tesisleri ve şirket ofisleri gibi yerler için çok önemlidir; bu nedenle, terrazzo döşeme, çoğu yer döşemede yaygın olarak bulunan temel sorunları ortadan kaldırabilir.

Sürdürülebilirlik

İnşaat endüstrisi hem ekonomik hem de çevre dostu inşaat malzemeleri seçmeye odaklanıyor. Terrazzo, bir mimarın bugün geri dönüştürülmüş içeriği, yerel kaynaklı malzemelerin dağıtımı ve diğer olumlu çevresel etkiler gibi düşük karbon emisyonları gibi sürdürülebilir özelliklerle kullanabileceği bir yapı malzemesidir.

Terrazzo’nun bileşenlerinin çoğu “yeşil hareketi” destekliyor. Mimarlar, tüketici sonrası ve endüstriyel sonrası geri dönüşümlü agregalar arasında seçim yapabilir. Ayrıca düşük VOC içeriği içeren epoksi bazlı ürünler bulabilir ve iyi miktarda hızlı yenilenebilir malzemeler kullanabilirler.  Tüm bu faktörler, sürdürülebilir tasarım standartlarını karşılarken düşük bakım gerektiren, dayanıklılığı yüksek ve estetik olarak çekici bir zemin yüzeyi oluşturmaya yardımcı olur.

 

Bir sonraki ‘’ Terrazzo Nasıl Uygulanır ? ‘’ yazımız ile görüşmek üzere.

 

Kaynak;

Epotek

Yapı Taşı Zemin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.