Tercih Yapacak Arkadaşlar İçin İnşaat Sektörü

Tercih Yapacak Arkadaşlar İçin İnşaat Sektörü

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

 

Merhaba arkadaşlar bu stresli tercih döneminde biraz yükünüzü hafifletelim istedik. Bu yollardan hepimiz geçtik o yüzden istiyoruz ki sizler bizlerden daha kolay atlatın bu süreci. 🙂

Yazımıza önce mühendis kavramını açıklayarak başlamanın en doğrusu olduğunu düşünüyorum. Mühendis teknik, matematik ve sosyal verilerle birlikte yeni sistemler üreten ve geliştiren kişidir.

Mühendis olmak istiyorsanız sorunu görme ve geliştirme yeteneğiniz olmalı. İnşaat mühendisi olmak istiyorum ama matematik sevmiyorum diyorsanız koşarak uzaklaşın buradan. 🙂 Bölümde sürekli hesap yapacaksınız. Sektörde sürekli insanlarla iletişim halinde olacağınızı unutmayın. Doğru iletişim her kapıyı açar diye düşünenlerdenim. O yüzden kendinizi ifade etme konusunda ve insanlarla iletişim konusunda kendinizi geliştirin. Öğrendiğiniz her program sizi bir adım ileriye taşıyacaktır(Autocad, Sta4cad, Sap2000, idecad vb.).

Şanslı olduğunuz bir diğer konuda inşaat mühendisliğinde bir çok ana bilim dalı olmasıdır(Yapı, Geoteknik, Ulaştırma, Hidrolik, Mekanik Ana Bilim Dalları). Mutlaka birine yakın hissedeceksinizdir kendinizi. 🙂 Olabildiğince çok seminere katılın. İnşaatla, mimarlıkla, ekonomiyle kısacası her şeyle ilgili olan seminerlere katılın. Bunlar hem kendinizi geliştirirken hem de ufkunuzu açacaktır. İnşaat Mühendisleri sadece sahada görev almazlar. Mezun olduktan sonra yurtiçi ve yurtdışında çalışma imkanınız vardır. O yüzden dil öğrenin. Dil öğrenmeye gerçekten çok önem verin. Hem ne demişler bir lisan bir insan….

Eğer gerçekten tüm bunlar için kendini uygun görüyorsanız bu meslek tam size göre. İnsanlık için bir  şeyler inşa etmek sizi mutlu edecek ve hep daha fazlasını isteyeceksiniz. İnşaat mühendisliği yazmak isteyen arkadaşlarımız yazı sonunda da hala bölümü kendine uygun görüyorsanız ve kararlıysanız aramıza hoşgeldiniz. 🙂

 

İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

Zeynep ULUTAŞ

 

 

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNİ NEDEN TERCİH ETMELİYİM?

 

Bir İnşaat Mühendisi olarak sizi en çok mutlu edecek şey emek verdikten sonra yaptığınız eserin karşısına geçip emeğinizin hem maddi hem de manevi olarak karşılığını almanızdır.

Bizler hayatın her alanında varız yürüdüğümüz kaldırımlarda, oturduğumuz evlerde, musluğumuzu açtığımızda suyun gittiği alt yapılarda, yollarda , barajlarda , hava-limanlarında şuanda sayamadığımız milyonlarca yerde inşaat mühendisleri var ve olmaya da devam edecekler. Bizler insanlığa medeniyet götürenleriz. İnşaat Mühendisleri bazı kaynaklarda medeniyet mühendisleri olarak da anılmaktadır. Bir diğer bakış açısıda şudur ki yaptığımız bir köprü, bir hastane, bir cami yıllarca kullanılıyor bu durumun vermiş olduğu manevi haz ise paha biçilemez bir şeydir.

Bu mesleği tercih edecek arkadaşlar şunu unutmasın ki bir doktor, bir hakim , savcı, avukat, diyetisyen, fizyoterapist işinde hata yaparsa bir canı tehlikeye atar ama bir Mühendis işini yanlış yaparsa binlerce insanı tehlikeye atar…İnşaat Mühendisliği bu kadar önemli ve değerli bir meslektir.

     İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

            Batuhan Taha TAN

 

 

 

 

İnşaat Teknolojisi Bölümü

Merhaba arkadaşlar inşaat teknolojisi bölümünden mezun olduğunuz zaman inşaat teknikeri oluyorsunuz. Bölümün amacı inşaat mühendisi ile sahadaki ustanın kalfanın arasındaki iletişimi sağlayan kişi olarak görev yapacaksınız veya ofiste statik hesap veya teknik çizim üzerine programlar kullanıp öyle ilerleyeceksiniz.

Bölüm içeriğine girecek olursak sizlerin sahada kullanabileceği programlar [ autocad,idecad,sta4cad,sap2000, vb. ] ve sahada yapabileceğiniz uygulamalar [ ölçüm yapma, nivo,şakül vb.] hakkında eğitimler verilmektedir.

Bölümden mezun olduğunuz zaman ister piyasa şartlarında ister kpss ile DSİ ,KGM, Belediyeler vb. kurumlarda çalışabiliyorsunuz veya DGS sınavına girerek üniversitelerin mimarlık ve inşaat mühendisliğine geçiş yaparak eğitiminize devam edebiliyorsunuz.

Saygılarımla…

Emrah Taşdelen

İnşaat teknikeri ve inşaat mühendisliği öğrencisi

 

 

 

 

 

 

İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

 

Öncelikle yeni meslektaşlarımıza merhaba diyerek başlayalım. Sizinle İç Mimarlık bölümü ile alakalı genel bir derleme yapmak istiyoruz. Bugünkü yazımız diğer yazılardan biraz farklı olarak sadece mesleki ve teknik açıdan olmayacak, bunun yanı sıra İç Mimarlık ve Mimarlık bölümü okumanın olumlu ve olumsuz yanlarını paylaşmak isteriz.

 1. Ve en önemli madde sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz mesleği seçin, bir işte yetenekli olmanın en temel kuralı işinizi severek yapmanızdır. Bu madde olduğu takdirde gelen zorlukların kolayca üstesinden geleceksiniz.
 2. İç Mimarlık çizim yeteneği gerektiriyor mu? Çizim yeteneği olmayan biri İç Mimarlık yapabilir mi?

Arkadaşlar İç Mimarlık günümüzde teknoloji çağıyla birlikte meslek hayatınızda programlarla yapılmaktadır. Bu yüzden çizim yeteneği olmazsa olmaz değildir. Fakat bunun yanında okul hayatınızın ortalama 2-3 yılını programlardan uzak geçireceksiniz, bu gözünüzü korkutmasın hatırlıyorumda 1. Sınıfta kalem tutmakta zorluk yaşayan arkadaşlarım şuan kendilerini çok başka yerlere taşıdılar, bu da istek ve azimle olmakta.

 1. Okuduğunuz süre boyunca bazen uykunuzdan, eğlencenizden, arkadaşlarınızdan fedakarlık etmeniz gereken noktalarınız olacak, ben bunlardan vazgeçemem diyorsanız bu bölümleri seçerken bir kez daha düşünün deriz.
 2. Jüri haftalarında mükemmelliyetçi olup sizi yıldırmak isteyen eğitmenlerle karşılaşacaksınız bu size projenizi savunmayı, sabırlı olmayı, vazgeçmemeyi öğretecek. Mimarlık, güzel sanatlar, sanat ve tasarım fakülteleri meslekleri sadece meslek odaklı değildir. Eğitmenlerinizin sizinle kişisel problemleri olmayacak amaçları sizi meslek hayatındaki zorlu müşterilere hazırlamak. Bunu aklınızdan çıkartmamanızı tavsiye ederiz.
 3. İç Mimarlık kendi içinde birçok bölüm dersine kapı açıyor, birinde daha başarılı olup birinde yeterince başarılı olamayabilirsiniz. Vazgeçmeyin kimse mükemmel değildir. Eksik yönlerinizi geliştirerek çok iyi yerlere geleceksiniz. Kendinize inanmaktan asla vazgeçmeyin.
 4. İç Mimarlık uygulamalı bir meslek olması açısından ilgiye düşkün bir meslektir. Gezmeniz, görmeniz, öğrenmeniz gerekir. Mesleğimizin bir öğrenim sınırı yok, hayatınız boyunca yeni şeyler üretmeye ve öğrenmeye devam edeceksiniz. Bu açıdan çok eğlenceli ve sıradışı bir meslek diyebiliriz.
 5. İnsan iletişimlerinizin kuvvetli olması yada kuvvetlendirilmesi gerek, müşteriyi ikna edebilme kabiliyetiniz ne kadar iyi olursa o kadar kendinizden tasarımlar yapabilirsiniz.
 6. Gelelim en çok merak edilen konulardan biri olan staja, okul hayatınızın dışında öğreneceğiniz her şey size fazlasıyla geri dönecektir. Her okulun staj programı farklı olduğu için her yaz yada her boş vaktiniz olduğunda olabildiğince farklı projelerde yer almaya çalışmalısınız. Evet günümüzde üstüne para verseniz staj yeri bulmak konusunda zorlanabiliyorsunuz, fakat bir şeyi ne kadar çok isterseniz ona o kadar yakınlaşabilirsiniz. İstemekten çekinmeyin, siz onların üzerine düşmezseniz onlar sizin hiç düşmez. Zorunlu stajıma daha çok var diyip boş vakitlerinizi heba etmeyin.
 7. İç Mimar şantiyede iş yapar mı?

Evet yapar. Bizler buna ince iş deriz. Mimar ve mühendislerin binanın kaba işini bitirdikten sonrası ihtiyaca göre İç Mimarın işidir.

 1. İmza yetkisi var mı?

Bu günümüzden İç Mimarlıkla ilgili en büyük tedirginliktir. Böyle şeyleri kafanızda büyük yerleye koyup sevmediğiniz işlere yönelmemelisiniz. İmza yetkisi her sene gündeme gelerek değişiklik gösterebiliyor. Şuan olmaması gelecekte olmayacağı anlamına gelmez bunu bizler başarabiliriz.

 

İç Mimarlık Öğrencisi

Merve YOLDAŞ

 

 

 

İÇ MEKAN TASARIMI

 

Merhabaa İç mekan tasarımı okumak isteyen değerli meslektaşlarım, bu bölüme gelme amacımız kimimize göre DGS ile Mİmarlık ve İç mimarlık bölümlerine tamamlamak, kimilerimiz için lisede okuduğu bölümden dolayı seçmiş ve bu yolda ilerlemek istemesi, kimilerine göre de tamamen keyfi olarak seçtiği bir bölüm. Size bu yazımda , bu bölümde olan herkesin dikkat etmesi gerektiğini düşündüğüm  şeylerden bahsedeceğim ve 2 yılını bunların üzerine kendi tecrübelerini de ekleyerek, okumasını ve yaşamasını temenni ediyorum.

 

    -HANGİ BÖLÜM OLMALI?-

    Çokça soru gelen ve kararsız kalınan bir konuya değinmek istiyorum. İnşaat teknolojisi mi? İç mekan tasarımı mı?  Mimari restorasyon mu? okumalıyım diye çok fazla soru geliyor. Bakın arkadaşlar, tamamlamak istediğiniz bölüm ne ise (mimarlık, mühendislik, iç mimarlık) buna en yakın olan bölümü seçmeniz gerekiyor. Çünkü alacağınız dersler asıl bölümünüze daha yakın dersler ve konular olur. Bu sizler için çok büyük bir avantaj. Dikey geçiş yaptığınız üniversitede, önceki bölümünüzde gördüğünüz ortak derslerden muaf olursunuz. Bu da sizin daha çok ders alabilme(ki bu da okulu kısa sürede bitirebilme avantajını da getirir) ve kendinizi daha çok geliştirme fırsatını tanır. Bu yüzden önlisans bölümünü seçerken lisans bölümünüzü düşünüp buna göre hareket etmeniz daha doğru olur.

  -NASIL BİRİSİN?-

  İç mekan tasarımı, emek, sabır, itina, özveri, hayal gücü, araştırmacı bir ruh vb. isteyen bazen birçok şeyden fedakarlık yapmanızı gerektiren(uyku,eğlence,gezme,sohbetler,bazen yemeğin vb.) bir bölüm. Sabahlara kadar çizim yapacağınız(programdan/el çizimi) günleriniz olacaktır. Kendinize sorun. Ben kimim ve neyi istiyorum, bunu yaşamak bana keyif verecek mi? Pes etmek lügatınızda olmamalı, bazen pes etme noktasına geleceksiniz işte tam o noktada kendinizi tekrar ayağa kaldırmanız gerekiyor. Bu bölümdeyseniz yapamayacağınız şeyin olmadığını çok iyi anlayın ve kavrayın. KENDİNİZİ TANIYIN.

     -BÖLÜM-

   İç mekan tasarımı bölümünde çokça çizim yapacağınız, sanat/mimarlık tarihiyle iç içe olacağınız, yaşantımızda dahil olan bütün maddeselliği öğreneceğiniz bir bölüm. İnsanlar için en uygun yaşantı, en uygun mobilya,mekanda kullanılması gerekilen en uygun ölçülü eşya nedir,nasıl olmalıdır,seçimlerimizde neye dikkat etmeliyiz vb. durumları öğreniriz. Tabi bunlarla sınırlı kalmıyoruz, iş hayatında dikkat etmemiz gereken kurallar, etik davranışlar,işletme yöntemi yani iş hayatına dair şeyleri de öğreniyoruz. Hocalarına soru sormaktan çekinmeyin, onlar bizlerin kılavuzu ve bunu değerlendirin 🙂

 

     -ÇİZİM-

     Aklımızı kurcalayan bir başka soru da; çizim yeteneği gerekiyor ama bu mesleği çok istiyorum ne yapmalıyım?

Mesleğimiz, tamamen çizim üzerine değil,her şey çizim değil yani. Çok insan tanıdım başta çizim yapamayan ama kendini geliştirip ortaya çok güzel çizimler çıkaran kişileri, ki buna kendim de dahilim 🙂 Emin olun başaramayacağınız bir şey değil,gözünüzde bu kadar büyütmeyin,azmettikten sonra başarırsınız. Sık sık çizim yapabilirsiniz,çizim tekniklerini öğrenip kendinize göre yorum katıp geliştirebilirsiniz. Youtube da çok güzel çizim yapılan kanallar var, baka baka çizin bir süre sonra geliştiğinizin farkında olacaksınız. Sırf çizim yeteneğiniz yok diye hayaliniz olan, istediğiniz meslekten vazgeçmeyin!

                                                               

                                                         Çizim sahipleri: İrem Nur ÖGEN-Oğuzhan DERE

 

         -STAJ-

     Arkadaşlar öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin,iyi veya kötü size çok şey katacaktır. Özellikler 1.sınıftan başlayıp  gönüllü staj yapmak, sizi diğer arkadaşlarınıza oranla önde tutacaktır, çünkü birçok şeyi iş yerinde görüp aşina olmuş oluyorsunuz. Biliyorum aranızda çekingen olan kişiler var, nasıl yaparım, nasıl gidip konuşurum, daha önce hiç çalışmadım vs. diye tereddüte düşebilirsiniz, bu durum size hiçbir şey kazandırmaz, bu tarz düşüncelere sahip olan arkadaşlarım kırın bu zinciri ve cesur olun kendinize güvenin ve ilerlemek istediğiniz yolda kendinizi geliştireceğiniz her şeyi yapın.

         Üniversite 1.snıfta staj yapmalı mıyım?

   Okul bize 2 hak tanıyor staj hakkında, ya ilk yılın yaz tatilinde yada 2. sene stajınızı yapabilirsiniz. Benim size önerim ilk yıl stajınızı yapmanız yönünde olacaktır. Hem zamandan kazanmış oluyorsunuz hem de staj tecrübesini yaşayarak daha emin adımlar atabilirsiniz. İş hayatında kısmen de olsa nelerle karşılaşacağınızı,yönetmeliğin nasıl olduğunu,nerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bunun gibi birçok konuda size yol gösterici olur. 2.sene çok yoğun geçiyor,vizeler,finaller,projeler ee bir de üzerine dgs çalışmanız varken bunların üzerine stajı eklemeyin derim. Programınızı hafiflettmiş olursunuz.

 

1.Sınıfta staj yapan bir arkadaşıma ait olan,staj süresince yaptığı iç mekan tasarımı çalışmaları..

 

 

        -DGS(Dİkey Geçiş Sınavı)-

    Üniversiteye başlarken dgs düşünen arkadaşlar genelde çok fazla olur. Ama süreç ilerledikçe insanlar farklı düşünce yollarına girer. Bu da aslında sizin okul sürecinde kendinizi ne kadar çok geliştirdiğinizle ilgilidir. Bazı arkadaşlar mezun olur olmaz iş hayatına atılmak ister bazısı da hedefinden şaşmayarak dgs hazırlığını devam ettirir. Bu konuda kendinizden emin olun, Ne istiyorsunuz? Ne yapmak sizi mutlu eder? Bu soruları kendinize sorun ve cevaplarını arayın. Benim size tavsiyem ipleri elinizde tutmanız ve DGS’ye hız kesmeden çalışmanız. DGS,ünivesite sınavına göre daha zorlu ve rekabetin yüksek olduğu bir sınav, üniversitelerin kontenjanlarının az açılması da bu rekabeti tektikleyen şeylerden biri. Sınav sürecini yeni atlattınız biraz dinlenmek sizin hakkınız tabiki ancak kendinizi hazır hissettiğinizde DGS’ye asılın. Gerekirse konuları tekrar tekrar bitirin, pes etmeyin,  Bunu kendiniz için yapın 🙂

 

 

Evet arkadaşlar yazımın burda sonuna gelmiş bulunmaktayız.Sizler için açıklayıcı ve faydalı bir yazı olmuş olmasını temenni ediyorum.Yolunuz açık olsun başarılar 🙂

İç Mekan Tasarımı Öğrencisi

        Şeyma OSAL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Çok özverili, faydalı bir konuşma olmuş. Gençlerin, sizin gibi yol gösteren öncüleri olması gerekir, Teşekkürler ?

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.