Unuttuk Mu Sahiden ?

Unuttuk Mu Sahiden  ?

Başkası görmediği zaman işinizi ne kadar iyi yapıyorsanız, gerçek değeriniz odur. STFA’yı kuran efsanevi müteahhitler Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya iş prensiplerini açıklarken, “Döktüğünüz beton toprağın altında kalsa bile güzel olmalı” diyor. Başkası övmese de başkası görmese de işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışın. İşinizi iyi yapma dereceniz, maaşınızın karşılığı değil, karakterinizin yansımasıdır. Zirvedekiler de bir zamanlar yolun başındaydılar ve onlar da ‘az maaşa’ çalışıyorlardı. Eğer ‘bu kadar ekmeğe bu kadar köfte’ deyip, maaşları kadar çalışsalardı hiçbir zaman yükselemezlerdi.

Merhabalar ben İnşaat Mühendisi Nisanur Çukadar

Müteahhit Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya’nın yukarıdaki konuşmasını ‘MÜHENDİS’ unvanına sahip her meslektaşımın harfiyen okuyup uygulamasını en içten dileklerimle diliyorum.

Tarih 1 Nisan 2023

”Asrın Felaketi” diye adlandırılan o unutulmaz(!) günün üzerinden yaklaşık 2 ay  geçmiş, haber kanallarında bazen sadece   alt yazı olarak geçiyor ya da duygusal bir müzik eşliğinde depremin ardında bıraktıkları gösteriliyor olmuş bile. Çünkü ülke gündeminde çok daha önemli(!) bir konu var.

‘’SİYASET’’

Ama ben bugün ne siyasetten ne de yaklaşan o seçimden bahsedeceğim. Çünkü sen ya da bir başkası unutsa bile benim ve biŞantiye ailesinin  asla unutmadığı bir sayı ve bir söz var.

‘’50 bin 96 – …. ’’

‘’Kahramanmaraş’ın Hayrullah Mahallesi’nde Şeyma Şimşek isimli genç kadın 2 gün önce taşındığı Sabır Apartmanı’nda yeni evinin enkazında kaldı. Annesi Nalan Şimşek, enkazın başında gözyaşları dökerek, kızının sağ olarak çıkartılmasını bekliyor. Acılı anne evi 3 gün önce kendisinin kızına hediye ettiğini, kızının evde sadece iki gece kalabildiğini belirterek, “Kızıma ev değil mezar almışım” dedi.’’

6 Şubat 2023 tarihinde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre Sofalaca-Şehitkamil-Gaziantep’te 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi; ardından Ekinözü-Kahramanmaraş merkezli 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Depremler Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerini kapsayan geniş bir alanı etkiledi.

20 Şubat 2023 tarihinde ise Büyükçat-Samandağ-Hatay’da 6.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Sığ odaklı olan deprem Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde hissedildi; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde yaşayan yaklaşık 14 milyon yurttaş bu depremlerden  etkilendi. 

……………………………………

Saat 04:17

Konum : Erzincan / Merkez 

……………………………………

Erzincan geçmiş tarihlerde büyük depremler yaşamış ve büyük kayıplar vermiş bir şehirdir. Toplum olarak Erzincan’da yaşanan depremlere alışkın olsak bile her sarsıntıda acaba devamı gelir ve büyük bir depremi doğurur mu diye düşünmeden edemiyoruz . 6 Şubat günü saat 04:17’de uyandığımızda her zamanki gibi geçici bir sarsıntıdır demiştik fakat bu deprem diğer sarsıntılardan farklı olarak uzun süreli ve bir o kadar da şiddetli şekildeydi.

Korku dolu şekilde uyanarak haber kanallarına baktık lakin hiç bir ses yoktu fakat iki olasılık vardı . Ya her zamanki Erzincan depremlerinden biriydi ( Erzincan’da belli aralıklarla küçük çaplı depremler olmaktadır.) ya da fırtına öncesi sessizlik yaşıyorduk . Ne yazık ki ikinci olasılığı yaşamaktaydık. Gün aymaya başlayınca gün yüzüne çıkanlar felaketin boyutunu anlatmaya yetiyordu.

 

Türkiye’de 20. yüzyılın başından itibaren yaşanmış en büyük deprem, 1939’da ve 7.8 büyüklüğünde gerçekleşen “Erzincan Depremi” idi.

Bu büyüklükte bir depremi Türkiye olarak daha öncede yaşadığımızı söylemek mümkündür. Ancak 6 Şubat depremlerini önceki depremlerden ayıran  özelliği, daha yıkıcı ve etki alanının geniş olmasıdır.

Elde edilen veriler gösteriyor  ki 6 Şubat depremleri, kısa aralıklarla iki büyük ve şiddetli depremin 9 saat aralıklarla yaşanması sebebiyle  oldukça istisnai bir özelliğe sahiptir. Bu duruma gerek bilim adamları gerekse uzmanlar da ayrıca dikkat çekiyorlar . Jeolog Naci Görür, 9 saat aralıkla iki büyük ve şiddetli bir depremin özellikle bu tipte yaşanmasını, teorik olarak mümkün ancak ender görülen bir durum olarak değerlendirmektedir.

Saat 04:17’de yaşanan bu felaketi her kim unutursa unutsun , inşaat sektöründe yer alan  paydaşlarımın unutma gibi bir seçeneği olmamalı .

Ofislerimizde tasarım yaparken   depremin 11’inci gününde enkazdan çıkarılan Aleyna Ölmez’i , şantiyelerimizde imalatları takip ederken Hatay’ın Antakya ilçesindeki Cebrail Mahallesi Selvi Apartmanı enkazından 200’üncü saatinde sağ çıkarılan 26 yaşındaki Emine Akgül’ü ve projelere imza atarken ,depremin merkez üssüne yakın Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden 15 yaşındaki kızı Irmak’ın elini tutan Mesut Hancer’i unutmamalıyız .

Afetlerde kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygıyla anıyor; yaralıların iyileşmesini ve yaraların bir an
önce sarılmasını diliyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.