Ahşap Yapılar – Kizhi Adası

Ahşap Yapılar – Kizhi Adası

KİZHİ ADASI – 22 Kubbeli Başkalaşım Kilisesi

Sonsuzluğun sembolü olarak görülen ağaç, Rus mimarisinde önemli bir değere sahiptir. Bunun üzerine kiliselerini, evlerini ahşap malzemelerle inşa etmeye başladılar.  Genellikle yola yakın olan köylerde, sıradan çubuk çitler içinde, mutfak bahçesi ve ahır içeren alana;  halatlar, eksenler, bıçaklar ve maçalar gibi basit araçlar kullanarak inşa ettikleri kütük evlere “IZBA” adını verdiler.

 

 

 

Kizhi Adası, Onega Gölü’nün kuzeyinde bulunan bir adadır.  Rusya’nın en büyük açık hava müzelerinden biridir. Tarihi net olarak bilinmese de oldukça köklü bir geçmişi vardır adanın. 6 km uzunluğa ve 1 km genişliğe sahiptir. Çok da büyük olmayan bu yer turistler tarafından sık ziyaret edilmektedir. Adanın bu denli ünlenmesinde etkisi olan Kilise Topluluğu 1990 yılından itibaren UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. 1993 yılında Rus Kültürel Miras Alanı olarak listelenmiştir.

 

 

Adadaki 82 adet ahşap yapı 10.000 hektarlık alana yayılmıştır. Bu yapıların 6’sı Petrozavodsk şehrinde, 8’i komşu adalarda ve 68’i ise adanın üzerinde bulunmaktadır. Bu açık hava müzesinde iki kilise ve bir çan kulesi dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Gelelim adanın en göz alıcı yapısına. Bu kilise, yıldırım düşmesi sonucu yanan eski kilisenin yerine inşa edilmiştir. Başkalaşım Kilisesi, 22 soğan başı kubbeye sahip olup inşaatında kubbeler ve çatı kiremitleri dışında çivisiz ahşaptan yapılmıştır. 60.000 çatı kiremitini sabitleyen yaklaşık 180.000 çivi vardır. Tamamen ahşap kullanılarak yapılmıştır. 37 metre yüksekliği ile Kuzey Avrupa’nın en yüksek yapılarındandır. Mimarları belli değildir. 80 marangozun bu yapının inşaatında çalıştığı düşünülmektedir.  Aynı zamanda birçok efsaneye de konu olmuştur .

 

 

Bu görkemli tapınağın sunağı batıya, sundurması ise doğuya bakmaktadır. İçeride 102 adet simge ile kaplı 4 katlı sunak bulunmaktadır. Kilise iskeleti , 1870 yılında temel atılan batı koridoru dışında, derin bir temeli olmayan bir taş kaide üzerine oturmaktadır . Düz çatılar ladin çamdandır. Kubbeleri ise kavak ağacından yapılmıştır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Halis Mert Karaman dedi ki:

    Güzel bir araştırma olmuş. Elinize sağlık İzel hanım.

    1. Yorumunuz için teşekkür ederim Halis Bey. 🙂

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.