Ahşap Yapılar – Metropol Parasol

03.07.2020
1.293
Ahşap Yapılar – Metropol Parasol

Metropol Parasol

Alman mimar Jürgen Mayer-Herman tarafından tasarlanan ve dünyanın en büyük ahşap yapısı olan dev şemsiye, İspanya’nın Seville kentinde Plaza de la Encornacion Meydanı’nda bulunmaktadır. Yapımına 2005 yılında başlanmış olup 2011 senesinde kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Uzun seneler boş olan bu meydana yapılan ahşap konstrüksiyonlu yapı hem şehre yenilik katmış hem de turistlerin oldukça ilgisini çekmiştir. Orta çağ mimarisini yansıtan bu yapı, ahşap elemanların birbiri ile geçmesiyle oluşturulmuştur ve betonarme temellerin üzerinde yükselmiştir.

Dört katlı Metropol Parasol’de arkeolojik bir müze, organik pazar yeri, mağazalar, restoranlar, teraslar ve rüzgar rampaları bulunmaktadır. Sosyal bir etkinlik merkezidir. Burada bütün şehri görebilme imkanına sahipsiniz.

Şehir Şemsiyesi anlamına gelen Metropol Parasol, 70 m genişliğinde, 26 m yüksekliğinde ve 150 m uzunluğundadır. 18.000 metrekarelik alana yayılmış olan bu yapı dünyanın en büyük ahşap yapısı ünvanının da sahibidir. Ahşap elemanlar çelik çubuklar ile sabitlendi. Yapımında yoğun güneşin yaratacağı sorunlara da dikkat edildi ve güneş ışınlarına dayanıklı yapıştırıcılar (poliüretan reçineler) kullanıldı.

http://www.hectorbeade.com/bridge/metropol-parasol/

Görsel: http://www.hectorbeade.com/bridge/metropol-parasol/

Kolonlar sadece belli noktalara geniş açıklıklarla yerleştirilmiştir. Yapı mantar şeklinde yükselmekte olup içerisinde asansör ve merdivenler bulundurmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.