biŞantiye

Binalar Nasıl Okunur ? ‘1

06.04.2020
647
Binalar Nasıl Okunur ? ‘1

Çoğumuz yüzlerce binanın önünden geçeriz. Bu binaların bazılarının farklı ya da özel olduğunu kolayca anlarız. Ne zaman ne için inşa edildi? Bina bize ne anlatmak istiyor ? Özelliği ve malzemesi nedir? Bu soruları tabi ki en çok seyahat zamanları soruyoruz kültürel anlamda değerli olan yapıları nasıl yorumlarız gelin öğrenelim. Bir bina öncelikle 3 ana unsuru vardır. Çağa bağlı üsluplar, farklı bina türleri ve yapı malzemesidir. Ve bununla birlikte ipuçları bulmak  çatı, merdiven, pencere ve kapı gibi elamanlar bize bina ile ilgili bilgi verir.

Detayların Etkisi bu resimde gösterildiği gibi bir binayı anlamaya çalışırken  hem detaylara hemde temelini olışturan biçime bakmak çok önemlidir. Bu üç evin içi tamamen aynıdır. Fakat dış cehpe birbirinden farklıdır. Farklı  görünmelerinin nedeni düşey ve yatay kat silmesi gibi farklı detaylara sahiptir.

DİNSEL BİNALAR

Dini yapılar biçimi diğer dinlerden farklılık gösterir. Ancak ortak yanları insanları bir araya getirebileceği bir mekan sağlamaktır. Çoğu dinde cinsiyete göre bölümler ayrılmıştır. Hıristiyan ayini gibi açık veya gizli bir mekan bulunmaktadır. Dini yapılar genellikle çevredeki en belirgin yapılardır ve kubbeleri ya  da gökyüzüne uzanan yüksek ve dikkat çekicidirler.

KİLİSE

Büyük ortaçağ kiliseleri çok katlı yapılardır. Kiliseler ve ya katedral bölümleri triforyum, tonozlar, tonoz destekleri, nef kemeri, kör kemer dizisi bulunur. Ancak bunlar her kiliseye göre değişmektedir. Kubbeli cam ve kemerler bulunur. İçeride iki bölüm vardır. Bol kavisli şekiller görürüz.

TAPINAK

Yunan tapınaklarındaki sütun başlıkları birbirine  düz taş bloklarla bağlanmıştır.Birkaç basamakla çıkılan bir zemin üzerinde yer alır.Sütunları birbirine bağlayan taş kirişi vardır. İçinde tanrıya adanmış heykel vardır. Penceresi yoktur.

SİNAGOG

Yahudi dinine özgü bir binadır. Silindirik gibi şeklindeki iki yapının yükseldiği kare şeklindeki temel binadır. Dış cephesi sıradısı gösteriş değildir. Kubbeli sütunlar girişlerinde kullanılıyor. Pencereler vardır.

CAMİ

islami ibadet yerine cami denir. Ezan okumak için kullanılan minaredir.Camilerde dış mimari ise genelde revaklı olarak tasarlanır.e adı verilen yüksek bir kuledir. İbadet eden kişilerin toplandığı vaaz dinlediği büyük kubbeli bir mekandır.Minare, kürsü denilen yapı üzerinde yükselir ve kürsü ile gövdesi arasında kalan kısma ise pabuç adı verilir .Genel olarak kubbe ve kubbeciklerden oluşur.

Genel olarak dini mekanların insanların ruhsal olarak rahatlaması ve ruhuna iyi gelmesi için tasarlanır. Bazı dini yerler loş bir ortamı varken bazıları aydınlatmanın sık kullanıldığı yapılar var .Genel olarak tavan ve duvar detayları olup zemin sade kullanılıyor. Pencere kullanımı doğal ışığın içeriye girmesi istenmesidir .Bazı dini yapılar renkli camlar kullanılırken bazen düz kullanılıyor. Bu dini mekana göre değişiklik  gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.