Ahşap Yapılar – Bungalov Evleri

22.05.2020
1.656
Ahşap Yapılar – Bungalov Evleri

Günümüzde sessiz, sakin, huzurlu bir zaman geçirmek isteyenlerin son günlerde oldukça tercih ettiği Bungalov evler tek veya bir buçuk katlı, eğimli çatıya sahip genellikle ahşaptan yapılma evlerdir. Bungalov evler, dünya çapında oldukça yaygınlaşmakta olup tasarım açısından farklı dizayn edilebilmektedir.

Ahşap bungalovlar “sürdürülebilirlik” açısından da önemlidir. Genel olarak doğal malzemelerin kullanılmasıyla oluşturulan bu yapılar hem ekonomik hem de doğa ile oldukça uyum içerisindedir. Bu yapılarda oksijen sirkülasyonu olduğu için bazı hastalıkları tetiklemediğinden tercih sebebi olmaktadır. Yaşayan prefabrik evler olarak da bilinen bungalov evler betonarme yapılara göre daha uzun ömürlü ve daha az maliyetlidir. Yapımı oldukça hızlı ve kolay olan bu evler genelde taşınabilir olduğundan konumları da değiştirilebilmektedir.

Bungalov evler,  Türkiye’de daha çok otel, pansiyon tarzı tatil konutu olarak kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri de mimari yapıların inşasına izin verilmeyen bölgelerde taşınabilmesi ve ekolojik yapılarıdır. Aklımıza ilk olarak küçük yapılar gelse de yıllar içerisinde gelişen bu konsept ile geniş ve gösterişli villalar da yapılmaktadır. Hem doğaya uyumlu hem de maliyet açısından daha uygun olduğundan tercih sebebi olmaktadırlar.

Bungalov_ev

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hasret ablanız dedi ki:

  Harika elinize sağlık
  Çok sevdiğim yapı türleri
  Huzur veriyor

  1. Teşekkür ediyorum 🙂

 2. Yigit taskın dedi ki:

  Çok bilgilendirici yazı olmuş. Ellerinize sağlık

  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 3. LY dedi ki:

  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.