Çin Treni Ankara’ya Geliyor !

07.11.2019
305
Çin Treni Ankara’ya Geliyor !

Çin’den Çekya’ya giden yük treni için 6 Kasım’da Ankara’da tören düzenlenecek. Tren Marmaray Tüp Geçidini kullanacak olan ilk yük treni olacak.

Kıtalararası ticaret ağlarının ortasında bulunan ülkemizin doğal konumunu, bir kalkınma hamlesine dönüştürmek amacıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türkiye Azerbaycan ve Gürcistan’ın oluşturduğu işbirliği temelinde Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Hattı dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön vermiştir. 30 Ekim 2017’de Bakü’den Kars’a ilk seferini yapan tren, çaldığı ilk düdükle; demiryolu yük taşımacılığında Asya ve Avrupa arasında önemli bir bağlantının kurulduğunu da ilan etmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koymuş olduğu vizyon doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın izlemiş olduğu proaktif politikalarla dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olan Türkiye bu hat ile Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan Türkiye’ye uzanan Demir İpek Yolunun en stratejik bağlantı noktası haline gelmiştir. Böylece, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, asrın projesi Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süre de 18 güne düşmüştür.

Asya ile Avrupa arasında 21 trilyon doların üzerinde karşılıklı ticaret hacminden, yaklaşık 5 milyar nüfusun ve 60 ülkenin faydalandığı Demir İpek Yolu Hattı, global ticaret ağları için yeni alternatifler oluşturmak amacı ile planlanan ve sadece ulaştırma altyapısına 40 milyar dolarlık bir bütçe öngörülen “Tek Kuşak Tek Yol Projesi” nin de en önemli ayağını yine Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı oluşturmaktadır. Yolculuğuna Çin’in Xi’an şehrinden başlayan ve 42 tıra eşdeğer elektronik ürün yükünü taşıyan China Railway Ekspress, toplam uzunluğu 820 metre olan 42 adet konteyner yüklü vagonla, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak,12 günde 11.483 km yol katetmiştir. Tren güzergâhında bulunan ülkeler; Çin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çekya’dır. 6 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 14:30’da Ankara Tren Garı’na ulaşacak tren için bir uğurlama töreni düzenlenecek. Tören Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Tören sonrasında Ankara’dan hareket edecek tren, Çin’den kalkıp Marmaray Tüp Geçidini kullanan ilk yük treni unvanına sahip olarak, yolculuğunu Çekya’nın başkenti Prag’da sonlandıracaktır. Lojistik sektörünün öneminin farkındalığı ile hareket ederek, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında üretilen, elektronik eşyadan gıdaya, otomotivden beyaz eşyaya binlerce ürünün taşınmasında tüm personeliyle yılın 365 günü kesintisiz hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, azimle, inançla ve kararlılıkla yol almaya devam edecektir

Kaynak:https://www.trenhaber.com/tcdd/cin-treni-ankaraya-geliyor-h6927.html

TCDD, Demiryolu ve Hafif Raylı Sistem Haberleri

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.