Sıklıkla Yapılan 11 Dekorasyon Hatası

Sıklıkla Yapılan 11 Dekorasyon Hatası

Dekorasyonla ilgili en büyük arzumuz evimizin rahat ve konforlu olması ile birlikte şık gözükmesi ve en önemlisi bizi yansıtmasıdır. Mobilya seçimi, kumaş dokuları, boya renkleri ile deneme ve konumlandırma sanatı arasında, alanı şekillendirmeye yönelik yüzlerce küçük karar vardır. Örneğin sanat eserlerini çok yükseğe asmak, veya mat yüzeyden ziyade zemini parlak bir renge boyamak gibi en ufak bir yanlış bile mekan üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip olabilir.

En sık yapılan 11 dekorasyon hatasını ve doğru şeklini bu kez de ünlü iç mimarların gözünden inceleyelim.

1-Objeleri Aynı Yükseklikte Konumlandırmak

Hata: Londralı iç mimar Abigail Ahearn, basit bir tasarım hatasının bir odanın tüm potansiyeline ulaşmasını engelleyebileceğini söylüyor. Ahearn, “Drama kraliçesi gibi görünmeden ölçek ve orantı tasarımın kutsal kâsesi” diyor. “Her şey aynı büyüklükte ise veya her şey çok büyük veya çok küçükse, odanız sıcak bir karmaşa gibi okunur.”

 

Düzeltme: Ahearn, orantıları mükemmelleştirmek için bu kullanışlı benzetmeyi kullanır: “En kolay numara, mekanınızı bir şehir olarak düşünmek ve onu yükseklik ve oranların bir kombinasyonu ile doldurmaktır. Herhangi bir şehir manzarasına bakın ve bu ilgi çekici ölçek karışımını ve büyüleyici geometrilerin eşsiz uyumunu yakalayın- görmeniz gereken şey bu!’’

 

2-Küçük Mekanlarda Koyu Renk Mobilya Kullanımı

Hata: Küçük bir apartman dairesi için mükemmel dekoru bulmak ciddi bir tasarım zorluğu olabilir. Homepolish’in Tali Roth, küçük odalarda sık sık bir önemli hata fark ettiğini söylüyor: karanlık mobilyalar. Roth,” Birçok insan ağır, hantal ve karanlık mobilya parçalarına doğru eğilme eğilimindedir.” diyor. Zararsız bir seçim gibi görünse de, karanlık dekorun odayı sıkışık ve hantal hissettirdiğini söylüyor.

 

Düzeltme: “Küçük daireli yaşam söz konusu olduğunda, alanı kaldıracak daha hafif kumaşlar ve kaplamalar tercih etmeliyiz.” diyor. Keten veya hafif kumaştan kanepeler veya perdeler tercih etmenin ve ışığı yansıtan bir renk paleti seçmenin bireyler üzerinde daha pozitif etkiler uyandıracağını ekliyor.

 

3-Yanlış Ebatlarda Halı Seçimi

Hata: Halılar bir odayı tamamen değiştirebilir ve bir ilgi noktası oluşturabilir, ancak ev stili uzmanı Emily Henderson, eviniz için doğru büyüklüğü değerlendirmenin zor olabileceğini söylüyor. “Neredeyse her gün görüyorum ve özellikle kolayca konumlandırıldığına beni incitiyor” diyor. “Bir oturma odası halısı etrafındaki tüm koltukları kapsamalıdır. Küçük bir halı bölünmüş hissediyor ve her şeyi gerçekten ucuz hale getiriyor. ”

 

Düzeltme: “Oturma odaları neredeyse her zaman en az 2.40 x 3 halıya ihtiyaç duymalı. 1.20 x 1.80 ölçüsünde almayı mı düşünüyorsunuz? Bu bir yatak odası, mutfak veya giriş kapısı için iyidir, ancak 1.20 x 1.80  bir halı kesinlikle oturma odanızla uyuşmaz. ”diyor Henderson. Genel bir kural olarak, halının en az iki sandalye veya kanepe ayağına uyacak kadar büyük olması gerektiğini söylüyor.

 

4- Tabloları Yükseğe Asmak

Hata: Eviniz için mükemmel bir sanat eserini bulmak savaşın sadece yarısı, diyor iç mimar Max Humphrey. Humphrey’nin fark ettiği büyük bir hata, san eserinin çok yüksek veya göze çarpan bir şekilde konumlandırılmasıdır. “Bence sanat eserini yerleştiği yer ile vurgulamak bir hata. Sanat eserlerine biraz para harcadığınız için, koridordaki bir büfenin üzerinde bir lamba ve önünde bir kitap yığını ile harika görünmeyeceği anlamına gelmez.” diyor.

 

Düzeltme: Tabloyu hoş ama beklenmedik bir yere konumlandırın, ve Humphrey’in tavsiyesine kulak verin. ‘’Göz hizası iyi bir başlangıç noktasıdır ve ben her zaman göz hizasının altını tercih ederim.’’ Yerleşimi test etmek için çıkarılabilir bir kanca kullanın ve kalıcı olarak sabitlemeden önce birkaç hafta bekleyin.

 

5- Trendleri Takip Etmek

Hata: Nate Berkus, en sıcak trendler söz konusu olduğunda önde gelen bir ses olabilir, ancak gerçekten eşsiz bir alan oluşturmak için önemli ipucu, hevesleri takip etmeyi bırakmaktır. “İnsanların yaptığı hata, genellikle güvensiz olmalarıdır. “Onlar omzunun üzerinden bakıyor ve gerçekten ne sevdiğini sorgulayıp değiştirmek yerine herkesin ne hakkında konuştuğunu dinliyorlar. Berkus Mydomaine: “300 yıl öncesine kadar tarihsel olarak en iyi iç mekanların, insanların kişisel tarzlarının yüzeye çıkmasına izin verdiği ve toplumsal normları ve eğilimleri görmezden geldiği alanlar olduğunu düşünüyorum.”

 

Düzeltme: Kişiselleştirin. Kendinize sorun, Alan benim için ne ifade ediyor? Sevdiğim renkler ve dokular nelerdir ve eve geldiğimde sahip olmak istediğim duygu nedir? Gelecek yıllarda seveceğiniz bir alan yaratmak için trendleri bir kenara bırakın ve kişisel estetiğinize dayalı tasarım seçimleri yapın.

 

6- Yetersiz Işık Kaynağına Sahip Olmak

Hata: Aydınlatma kararları tasarım sürecinin pratik bir parçası gibi görünebilir, ancak EyeSwoon’un kurucusu Athena Calderone’a göre bu, insanların sıklıkla yanlış değerlendirdikleri bir özellik. “Aydınlatma her mekan için inanılmaz derecede önemlidir. Işıklandırma yukarıdan sizin üzerinizde yıkandığında, rahatsız edici ve sert olabilir ”diyor. Tepegöz aydınlatma genellikle en belirgin seçenek gibi görünse de, Calderone en iyi alanların çeşitli ambiyanslar yaratmak için bol miktarda ışık kaynağına sahip olduğunu söylüyor.

 

Düzeltme: “Farklı yüksekliklerden, örneğin zemin lambaları ve masa lambaları gibi birden fazla ışık kaynağından verim aldığınıza emin olun. Ve her zaman yumuşak beyaz ampuller seçin ”diyor. Sert floresan veya beyaz ışıklar, bir alanın sade ve davetsiz hissetmesini sağlayabilir. “Sıcak aydınlatma sadece havayı ayarlamakla kalmaz, aynı zamanda bir odayı samimi ve ışıltılı hissettirir.”

 

7- Büyük Yemek Masası Tercih Etmek

Hata: Hayalinizdeki alanı tasarlamak genellikle gerçeklikten ziyade ideal bir yaşam tarzına göre kararlar almanıza teşvik eder. Sürekli uzun masalarda yemek partileri ve abartılı olaylar düşüncesi çekici gelebilir iken, gerçeklik genellikle oldukça farklıdır. Küçük bir dairede yaşıyorsanız, Chicago’lu iç mimar Brooke Lang, kullanacağınızdan emin değilseniz büyük bir yemek masası satın almaktan kaçınmanızı söylüyor. “Altı ila sekiz sandalye ile büyük bir yemek masası satın almak büyük bir hata.’’

 

Düzeltme: ‘’Daha fazla konuk ağırlayabilecek yuvarlak bir yemek masası tercih edin. Günlük kullanım için iki kişi rahatlıkla kullanabilir ve daha büyük partiler için altıya kadar genişletilebilir!”

 

8- Ölçüm Yapmamak

Hata: Bir hevesle dekor kararları vermeye eğilimli iseniz, iç mimar Mikel Welch hayati bir hata yapabileceğinizi söylüyor. Welch, bir satın alma yapmadan önce, her bir parçanın boyutlarını bir plan oluşturmak için toplamanın önemli olduğunu söylüyor: “İnsanların yaptığı en yaygın iç tasarım hatalarından biri, bir alanı ölçmek için göze güvenmektir. En sevdiğiniz mobilya parçalarını satın almak yerine, alanın genel hacmini düşünün. Heryeri köşe bucak ölçün.”

 

Düzeltme: Dekorasyona geçmeden önce daima alanınızı taslak bir plan haline getirin. “Alanın aşırı kalabalıklaşmasını veya yetersiz döşenmesini önlemek için boyutları dikkate alarak ürün seçimine devam edin. Mobilya parçalarının yüksekliğini, genişliğini ve hatta derinliğini işaretleyin. Bu şekilde hata yapmak yerine gerçekte ne kadar alanınız olduğunu görsel olarak görebilirsiniz ”diyor.

 

9- Bitkileri Mekana Sonradan Dahil Etmek

Hata: İnsanların dekorasyon bittikten sonra köşeleri vazolarla saksılarla hareketlendirmesi yanlış sonuçlar doğurabiliyor. Ortama yeni yükseklikler ve organik unsurlar dahil etmek fikri cazip gelse de, kimi uyum içerisinde olamayabiliyor.

 

Düzeltme: ‘’Bunun yerine, mekanın büyüklüklerine göre dekorasyon esnasında konumlandırarak sonuçlarını keşfedebildiğiniz bitkiler tercih edin. Favorilerim arasında keman yaprağı incirleri ve limon ağaçları var. Yaşam alanını enerjik gösteriyor.’’ diyor Flynn.

 

10- Yatırım Parçalardan Uzak Durmak

Hata: İç mimar Ashlie Mastony, insanların genellikle çok sayıda ucuz, küçük eşyalar alma hatası yaptığını söylüyor. Mantıksız görünebilir, ancak bunun yerine tek bir ifadeye (ve evet, muhtemelen pahalı) aksanlara yatırım yapmanın çok daha finansal açıdan kârlı olduğunu söylüyor.‘’Gördüğüm en yaygın iç tasarım hatası, insanların büyük bir kanepe, harika bir yatak başlığı veya inanılmaz bir sanat eseri gibi etkili bir öğeye yatırım yapmaktan kaçınmak için çok sayıda küçük mobilya parçası veya aksesuar yığını satın almasıdır diyor bize. Sonunda, küçük şeyler birikerek maliyetli hale geliyor ve darmadağın hissettiriyor.’’

 

Düzeltme: Sevdiğiniz parçaları belirleyin, biriktirin ve alın. Birkaç orta fiyatlı ürün tercih etmek yerine tek bir objeye yatırım yaparak mekanda altun vuruşu yapın.

 

11- Mobilyalar ve Duvarlar Arasındaki Mesafe

Hata: Burnham Design’dan iç tasarımcı Betsy Burnham, bir odayı yerleştirirken insanların genellikle bu basit stil tuzağına düştüğünü söylüyor: “Bazı nedenlerden dolayı, mobilya parçalarını odalarının duvarlarına kadar itmeyi seviyorlar. Bu, tasarımcıları çıldırtıyor ve gerçekten daha fazla yer tasarrufu yapmıyor veya alan yaratmıyor! ” diyor.

 

Düzeltme: Vurguları gruplandırmaya odaklanın. Mobilyalarınızın yerleşim şekillerini deneyin. “Daha samimi ve kullanışlı bir oturma alanı oluşturmak için parçaları birbirine doğru ve duvarlardan uzak konumlandırın. Emin değilseniz, eskiz defteri kullanmanızı öneririm. İnsanları her zaman olduğu gibi en mekan planını bile çizmeye ve mobilyalarının yerleştirilmesine alternatifler üretmesine teşvik ediyorum.” diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.