Dicle Üniversitesi | biŞantiye

Dicle Üniversitesi | biŞantiye

Bişantiye ekibi olarak Dicle Üniversitesi Yapı Kulübü  tarafından 18 Şubat salı günü gerçekleştirilen etkinliğie katılınarak iş hayatı ve staj deneyimlerinden bahsedildi. Bu etkinlik hakkında Sevgili Berhan Başbuğ ile yaptığım röportajı siz meslektaşlarıma sunuyorum. 

1-Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Berhan Başbuğ. Diyarbakırlıyım. Dicle Üniversitesinde Mimarlık Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Üniversitemizin kuruluşu olan, Yapı Kulübü’nün yönetim kurulu başkanıyım.

2-Çok memnun oldum. En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Aslına bakacak olursak geleceğe dair gerçekleştirmek istediğim ve tasarısını yaptığım pek çok projem var. Birçok mimarlık öğrencisi gibi meslek hayatımda hayalini kurduğum projelerim için kendi ofisimi açıp çeşitli başarılara imza atmak istiyorum. Şuan ki hayatımda ise ekip arkadaşlarımla beraber ses getirecek projelerimizin planlarını yaptığımız etkinliklerimizi hayata geçirmek istiyorum. Bunun için de kulüp arkadaşlarımızla birlikte aktif olarak çeşitli adımlarda bulunduk, bulunuyoruz.

3- Dicle Üniversitesi Yapı Kulübü kimdir?

Dicle Üniversitesi Yapı Kulübü (DÜYAP) 2016 yılında kurulmuş bir öğrenci topluluğudur. Kuruluşundan bu yana seminerler, teknik geziler, konferanslar, sosyal sorumluluk projeleri ve birçok etkinlik düzenleyerek, üniversite kulübümüz Türkiye’nin saygın toplulukları arasında yerini almıştır.

4-Bişantiye ekibi ile ne şekilde tanıştınız?

Bişantiye ekibini takip eden yönetim ekibimizden bir arkadaşımızın önerisi üzerine takibe alıp tanışma fırsatı bulduk.

5-Tea&Talk için neden Bişantiye ekibini davet ettiniz?

Yapmış olduğumuz etkinliği planlamamızdaki vizyonumuz; bünyemizdeki öğrenci arkadaşlarımızın kendi bölümlerini yakından tanıması ve ileriye dönük adımlarını nasıl atması gerektiğini öğrenmeleri gerektiği üzerineydi. Bişantiye ekibinin de vizyonunun bizimle aynı doğrultuda olduğunu öğrenince iletişime geçip etkinliğimize davet ettik. Bişantiye ekibi de bizi kırmayıp, bilgilerini ve tecrübelerini bizlere aktardılar. Kendilerine samimiyetimle teşekkürlerimi iletiyorum.

6-Bişantiye Tea&Talk üzerinde ne tür etkiler yarattı?

Mimarlık ve mühendislik öğrencilerin teorik eğitimin yanı sıra pratiğe dökülmüş uygulamalı eğitimi de öneminin farkına varılmış olması en büyük etkilerden biriydi. Bununla beraber saha deneyimine ciddi bir hazırlık sağlandı. Henüz sahaya çıkmadan hazırlık aşamasında ve saha içinde neler yapılması gerektiğinin farkına varıldı. Bilakis Cansu Hanımın etkisinden bahsetmeden de geçmek istemiyorum. Kenara itilmiş yahut kapı dışı edilmiş, fakat aslında konuşulması gereken konuları unutmadı. Günümüzde de halen maalesef var olan; ‘’Şantiyede kadın olmak zordur.’’ algısını ve tabusunu yıkıp bütün meslektaşlarımızın ve bütün meslektaş adaylarımızın şantiyede aktif yer sahibiolabileceklerinin önemini üstüne basa basa belirtti.

7-Bişantiye ekibine dahil olmak ister miydiniz? Dahil olsanız ekibe katkılarınız ne yönde olurdu?

Güncelliğini yitirmeyip, pasiflikten uzak, projelerini ve planlarını başarılı bir şekilde yürüten Bişantiye ekibine pek tabi dahil olmak istiyorum. Bir yandan kalbimizdeki ve elimizdeki mesleği icra edip bir yandan da geleceğin meslektaş adaylarına tecrübelerimizi aktarmak pek keyif verici olmalı. Misyonumda zaten mevcudiyet barındıran akabinde de DÜYAP kulüp yönetimindeki konumumun şahsıma sağladığı katkılardan olan; yönetici pozisyonunda olmanın verdiği sorumluluk bilinci, ekibin doğru ve verimli yönetimi, olası kriz durumunda soğukkanlılıkla kriz yönetimi sağlayabilme, sosyal ve meslekî çevrede girişimci ruhuma müteakiben aldığım görevleri süresi boyunca layıkıyla yerine getirebiliyor olmam Bişantiye ekibinin vizyonuna ve misyonuna katkı sağlayacaktır. Ekip bünyesinde aktif rol üstleneceğim etkinliklerde, seminerlerde ve projelerde diğer üniversite öğrencilerini de bu tür etkinliklere merakla ve ilgiyle çekeceğimden şüphe duymuyorum.

8-Bişantiye ekibi ile daha büyük bir organizasyonda tekrar işbirliği yapar mısınız? Neden?

Tabiki de daha büyük organizasyonlarda yer almayı isterim sizinle birlikte.Çünkü ekibiniz ile öğrenciler arasında; sanki içlerinden biriymiş gibi sohbet havasında geçen bir tarz oluşmuş durumda halihazırda. Bu da öğrencilerin sorularını yöneltirken çok daha istekli olmaları yönünde fazlasıyla etkili oluyor. Bu da seminerlerin sıkıcı geçme olasılığını ortadan kaldırıyor.

9-Tea&Talk olarak sizi diğer etkinliklerden farklı kılan nedir?

Bizim yaptığımız etkinliklerde altın bilezik bildiğimiz; öğrencilerin algılarını açmak, fikirlerinde ufuk çizgisini görebilmeleri için yardımcı olmak, bilgiyi paylaşmaya olan açlığımızdan ötürü arkadaşlarımızla ve misafirlerimizle aramızdaki bağı kuvvetlendirme arzusudur. Sadece dinleyici rolüyle değil aynı zamanda sorgulayıcı, düşünen, araştıran ve öğrenen role bürünmelerini gaye edindiğimizden daha maneviyata ve katlanarak ilerlemeye dair bir işe imza attığımızı düşünüyorum.

10-Nasıl bir ortam sağlandı?

Samimiyetin, içtenliğin, girişimciliğin, bilginin ve başarının ön planda tutulması sebebiyle etkinlik daha heyecan verici, etkileyici olup; boğucu, kaotik, herkesin bağımsız hareket etmesinden uzak bir konferans havasına büründü. Bu da odağı bir arada toplayıp, sohbet havasında keyifli bir ortam oluşmasını sağladı.

11-Sizce ekibin dinleyiciye hitap etmesini sağlayan ana damar ne oldu?

Etkinliğin başarıyla geçmesini sağlayan ana damar bana göre; tabulaşmış konferans algısındaki resmi üslupla ve ciddi tonla yapılan konuşmaları söyleşileri bir tarafa bırakıp, konuşmacının gözünün içine ve dilinden dökülen her bir sözcüğe bakan konuklara, samimiyet içerisinde sorular sorup/sorulanı cevaplayıp çekimser tavırları kırmış olmaktır.

 

12-Bişantiye deneyimlerinin sizi besleyen tarafları nelerdir?

Bişantiye ekibi en genel tanımlamayla; her an kendimizi şantiyede hissetmemizle beraber, bilgi ağırlıklı aktarımlarıyla sahada olmasak bile olacak olan saha deneyimlerimize şimdiden çeşitli artılar kattı. Üniversitelerde yaptıkları söyleşilerle öğrencilerin sorularına birebir cevap alabilme getirisini sağlıyor. Biz de etkinliğimizde, tüm benliğimizle samimi üsluplarıyla bahsettikleri tecrübelerini dinleyip kendi akademik yaşantımız için çeşitli notlar çıkardık

 

13-Ekipte kimin yerinde olmak isterdiniz?Neden?

Bişantiye ekibindeki herkesin özel, şahsına münhasır konumları var. Hepsinin yaptığı iş en az kendileri kadar önemli ve saygı duyulması gereken işler.Şöyle diyebilirim… Bişantiye ekibindeki herkes ayrı bir hikaye, ayrı bir başarı örneği ve ayrı bir görev insanı. O sebeble “yerinde olmak” diyemem.

Çünkü bende Bişantiye ekibiyle çalıssaydım, tıpkı diğer Bişantiye ekip üyeleri gibi benim de farklı bir yerim olacaktı. Fakat şunu diyebilirim; tanışma fırsatı bulduğum 3 şefimizle de pek keyifli sohbetlerimiz oldu. Aralarından, yöneticiliğe olan ilgimden ve isteğimden dolayı, Ali şefimizin otorite sahibi, baskın ve ön planda duruşu; bana onun her lafından her hareketinden bir feyz almam, örnek almam gereken noktalar olduğunu söyledi.

 

14-Sitemiz ekibimizin buluşma noktasıdır.Her türlü paylaşımı site ortamında da gerçekleştiriyoruz.İnceleme fırsatınız oldu mu?

Sosyal medyada takip etmeye başladıktan sonra siteyi de inceleme fırsatım oldu ve gerçekten sadece öğrencilerin ya da sadece mesleğe adımını atmış kişilerin değil ‘’herkesin girebildiği bişantiye’’.

Etkinliğimiz sonunda katılımcılar arasıdan çekiliş ile arkadaşlarımıza ”Baretüs” hediye edildi. Keyifli sohbetiniz ve bize ayırdığınız vakit için Dicle Üniversitesi Yapı Klübü’ne  www.bisantiye.com olarak teşekkür ederiz.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.