Dünya Kalp Krizinin Eşiğinde

Dünya Kalp Krizinin Eşiğinde
    Sizlerle okuduğum bir kitapta bulunan grafiği paylaşmak istedim. Bu grafik teknolojik ilerlemelerin zamanla değişimini göstermektedir. Çok ciddi çıkarımlar yapılması gereken bir grafik olduğunu düşünüyorum. Şimdi gelin grafik üzerinde biraz konuşalım.

Yaratıcı Tür-David Eagleman Ve Anthony Brandt

M.Ö. 9000’li yıllarda başlayan grafiğin başlangıç gelişmesi Tarım devrimidir. İnsanların yerleşik hayata geçmesi demektir. Bu tarihten öncede gelişmeler vardı fakat pek sık değildi. Tarım devriminden sonra belirli periyotlarla 1000’li yıllara kadar gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler arasında bulunan Yazı belki de şuandaki gelişmelerin en temel taşıdır. Bilginin aktarılması gelecekteki teknolojik gelişmelere adeta o günlerden zemin oluşturmuştur. Benim buradaki en çok dikkatimi çeken gelişmeye gelmek istiyorum “TELESKOP”. Teleskopun icadı ile beraber teknolojik gelişmelerde çok büyük bir ivme kazanmıştır. Teleskop insanlığın uzaya açılan ilk kapısıdır. Şuandaki Televizyonların sinyal ağı, internet ağlarımız, haberleşme ağlarımız gibi birçok vazgeçilmez hale gelen gelişmeler Uzay ve insanın tanışmasıyla mümkün kılınmıştır.

NASA

Nitekim günümüz dünyasında bulunan çoğu büyük ülke ve şirketler en büyük yatırımlarını Uzay, Uydu ve Programlama sistemleri üzerine yoğunlaştırdı. Şöyle bir hayal edelim; birkaç saatlik uydu arızası yaşadığımız anda dünyada sizce ne gibi olaylar gelişecektir . İnternetler kesilecek, telefonlara ulaşılmayacak, sinyalizasyon ile çalışan tüm trafik ışıkları devre dışı kalacak, uçaklar yönlerini kaybedecek, akıllı evler ve otonom sürüş konforu sağlayan arabalar kilitlenecek, Bankalar bloke olacak ve şuanda tahmin edemeyeceğimiz binlerce olay ortaya çıkacaktır. Ve Şehirlerimiz adeta bir insanın Kalp Krizi geçirmesi gibi ani bir şokla karşı karşıya kalacaktır. Bu durum Avrupa Uzay Ajansının yapmış olduğu çalışmalar neticesinde gerçekleşmesi beklenen bir durumdur. Uzaya gönderilen uydular görevini bitirmesi neticesinde uzaya terk edilmektedir veya geri dönüşleri sırasında tahribata uğrayıp parçalanmaktadır.  Uzaydaki nesnelerin birbirlerine çarpması neticesinde saatte yaklaşık 40.000 km hıza ulaşmaktadırlar. Buda olası bir uydu kazasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Uzun sözün kısası Dünya bir Kalp Krizinin eşiğindedir bununla birlikte ilerleyen dönemlerde Dünyanın en gelişmiş Ülkeleri Uzaya, Uydulara ve Programlamaya yatırım yapan Ülkeler olacaktır. Aşağıya bazı bilim adamlarının uzay hakkındaki sözlerini bırakıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

“İnsan, yeryüzünün üzerinde, atmosferin ve ötesinin zirvesine yükselmelidir . Çünkü böylece, yaşadığı dünyayı tam olarak anlayacaktır.”
-SOKRATES
“Gökyüzü sadece uçmaktan korkanların sınırıdır.”
-Bob BELLO
“İstikbal Göklerdedir.”
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kaynakça:
NASA
Avrupa Uzay Ajansı
Yaratıcı Tür-David Eagleman Ve Anthony Brandt

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.