biŞantiye

Güçlü Yapı İçin Güçlü Dost “FRP”

Güçlü Yapı İçin Güçlü Dost “FRP”

Bir malzeme düşünün ki kullanıldığı yapının dayanımını %70 oranında artırsın ve bazı noktalarda hayat kurtarsın. Bu malzemenin adı fiber takviyeli polimerdir. FRP donatı, levha ve kumaş şeklinde olabilmektedir. En yaygın kullanılanı kumaş şeklinde olandır. Bu yazımızda güçlendirme ve onarım çalışmalarında sıkça kullanılan FRP kumaştan bahsedeceğiz.

Yapılara kullanım süreleri boyunca etkiyen servis yükleri, deprem yükleri, rüzgar yükleri gibi etkiler nedeniyle yapının dayanımının düşmesi, binanın başka bir amaçla kullanılacak olması, sisteme daha farklı yüklerin gelecek olması gibi durumların sonucunda ya da sadece bina performansını artırmak amacıyla yapılan tüm çalışmalara/müdahalelere “güçlendirme” adı verilir. Betonarme yapı elemanlarında, farklı tasarım hataları ve yapısal düzensizliklerden dolayı, birçok hasar meydana gelmektedir. Betonarme binalarda genellikle kötü işçilik ve yapım hatalarından kaynaklı hasarlar gözlenmiştir. Bu tür yapıların taşıyıcı sistemlerinde; yetersiz etriye kullanımı, kısa kolon, güçlü kiriş zayıf kolon gibi birçok düzensizlikten dolayı ağır hasarlar meydana gelmiştir. Deprem kuvveti bu tarz eksikliklerden dolayı yıkıcı bir sonuç doğurabilir. Yapım yılı eski olan bir yapıyı güçlendirmek, tasarımsal veya düzensizlik hatalarından dolayı güçlendirmek veya sağlam olup depremde hasar almış bir binayı güçlendirmek için kullanılan bir malzemedir.

Karbon Fiber ile Yapı Güçlendirme | Çelikten 14 Kat Mukavemetli Olan CFRP Nedir? - Sanal Şantiye

FRP ilk olarak 1975 yılında Rusya’da FRP takviyeli donatı çubukları olarak kullanılmıştır. Japonya’da, FRP 1990’lı yıllarda betonarme yapıların güçlendirilmesinde kullanılırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu kompozitler yaklaşık son 25 yıldır güçlendirme çalışmalarında kullanılmaktadır. Ülkemizde bir süredir güçlendirme çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

FRP yüksek mekanik mukavemeti, hafifliği, yalıtımı, pürüzsüz iç yüzey, karmaşa şekiller oluşturma kolaylığı, tamir kolaylığı gibi avantajlara sahiptir. Bunlar haricinde bazı dezavantajları da vardır. Yüksek maliyete sahip olması, yüksek sıcaklıklarda zayıf performans göstermesi ve ıslak yüzeylere uygulanamamasıdır.Carbon Fiber Reinforced Polymer (FRP) for Marine Structures (Marinas/Docks/Piers/Jetties)

FRP malzemelerin yüksek eğilme ve çekme mukavemetleri gibi mekanik özelliklerinden dolayı, güçlendirme çalışmalarındaki yapısal davranışları oldukça önemlidir. Astar, epoksi ve yüksek dayanımlı tamir harçlarıyla birlikte uygulanmaktadır. Kumaşın uygulanacağı yüzeye öncelikle astar uygulanıyor. Daha sonra tamir harcı yapılarak yüzey düzleniyor. Ve en son aşama FRP kumaş epoksi ile yüzeye yapıştırılıyor.

Karbon Lifli Polimer (CFRP) Kumaşlar

Karbon elyaf sihirli değnek değil''

FRP hakkında birçok deneyler yapılmakta ve bu deneyler sonucunda malzemenin yapıya olan katkısı analiz edilmektedir. Temellerde, kolon kiriş birleşimlerinde, döşemelerde, köprülerde, tünellerde, bacalarda, silolar ve borular bazı kullanım alanlarıdır. Kolon, kirişler ve donatıya sarılarak yapılan deney çalışmalarında görülmüştür ki; yapı elemanlarında farklı yükler altında özellikle yetersiz etriye kullanılmasından dolayı; Düşük kesme kuvveti kapasitesi, düşük süneklik ve enerji tüketme kapasitesi değerleri elde edilmekte ve bu elemanlar gevrek özelliğe sahip davranışlar sergilemektedirler. FRP ile güçlendirilen yapı elemanları ise, sünek davranış göstererek, hasar oluşumları engellenmiş ve böylece bu elemanların sismik yükler altında yapısal davranışı gelişmiştir. Sünek davranış ile hasar alarak gevrek davranışın önüne geçilmesine katkı sağlıyor. Böylece yapı ayakta kalarak enerji tüketmeye devam ediyor. Kısacası binanın deprem esnasında boşaltılmasına imkan sağlıyor.

Ülkemizde de son yaşadığımız deprem felaketinde Hatay’da ikiz binalardan biri yıkılmıyor. Yıkılmayan bu bina incelendiğinde daha öncesinde FRP kumaş ile güçlendirme çalışması yapıldığı tespit edilmiş. Faydasını bu örnekte görmüş oluyoruz. Ayrıca, bu kompozitler, plastik şekil değiştirme esnasında, birçok kılcal çatlak oluşmasını engellemiş ve ilk çatlak oluşumundan sonra yük taşıma kapasitesi artarak şekil değiştirmeye devam etmiştir.

 

Compared to steel plates the equivalent carbon fiber(CFRP) plates are 15% of the cross sectional area and 3% of the dead load. CFRP composites provide sustainable engineering solutions and have been successfully used in many industries for over 50 years.                  In order to protect the surrounding historical and cultural buildings from damage, and to better eliminate the hidden safety problems of Wanshou Palace Mall, the design adopts the method of beams, slabs and columns to be reinforced with carbon fiber wrap to increase the bearing capacity and improve the stress state of the structure. Would you like additional information? Please contact us: info@shhorse.com / whstapp: +86 18116327159

 

FRP’nin 4 farklı türü vardır. Bunlar; CFRP, GFRP, AFRP, BFRP’dir.

  • CFRP, karbon fiberler son derece hafif ve güçlü bir FRP kompozit malzeme türüdür. Bu kompozit son derece yüksek gerilme mukavemetine sahiptir ve ayrıca çeliğe benzer şekilde ultra sünek bir davranış gösterir. Bu malzemeler en yüksek çekme dayanımına ve güçlendirmelerde geniş kullanım alanına sahip olan kompozitlerdir. Karbon Lifli Polimer (CFRP) Kumaşlar
  • GFRP, Cam elyafı olarak da bilinir. GFRP yüksek mukavemete sahiptir ve ayrıca; mükemmel ısı yalıtımı, yüksek ısı direnci ve düşük maliyete sahip olma özelliğiyle köprülerde, tarihi yapılardave betonarme yapı elemanlarında güçlendirme malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Fiber Elyaf Kompozit 800 Gr/m2 Cam Elyaf Dokuma 1 M2 Fiyatı

  • AFRP, Aramid elyaflar yapay yüksek performanslı, orta derecede sert polimer zincirler ile üretilmiş ve ısıya dayanıklı olarak sınıflandırılmış, güçlü sentetik elyaflardır. Aramid elyaf, genelde savunma ve otomotiv sanayisinde etkili bir şekilde dayanıklı kumaşlar olarak kullanılır. En pahalı FRP türüdür.

Aramid Wrap AFRP - Afzir co

  • BFRP, Bazalt lifleri, ince liflerden yapılmış kompozit malzemelerdir. BFRP, inşaat sektörü için yeni kompozit malzeme olarak tasarlanan alternatif polimerik kompozittir. Üretiminin az olması sebebiyle maliyeti yüksektir.

Basalt Fiber Reinforced Rebar | For Construction Pros

Ülkemizde en çok kullanılan karbon fiber takviyeli elyaftır. Doğru uygulamalar ile oldukça başarılı sonuçlar alınan bu malzemenin, üniversitemdeki laboratuvar çalışmalarında deney hazırlıkları aşamasında az süreyle görme fırsatım olmuştu. Malzemeyi deney için makasla kestiğimizde çok ince saç gibi bir yapısı olduğunu gördük. Bu tek yönlü ve iki yönlü %100 karbon liflerinden oluşan malzeme deprem kuvvetine karşı sağlam durmakta. Her yapının FRP gibi onu sarıp sarmalayan, zorlu anlarda koruyan bir arkadaşı olmalı ?

İTÜ’nün bu malzemeyi kullanarak yapmış olduğu deneyin videosu malzemenin önemini gözler önüne sermekte. İzlemenizi tavsiye ederim. İzlemek isteyenler için videonun linki;

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

kullanılan kaynaklar:

Süleyman Demirel Üniversitesi- Yapı Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Abdullah Gündoğay

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1299960

https://ask.hilti.com.tr/article/t%C3%BCrkiye-bina-deprem-y%C3%B6netmeli%C4%9Fine-g%C3%B6re-g%C3%BC%C3%A7lendirme-nedir-ve-%C3%A7e%C5%9Fitleri-nelerdir/5mwom2

https://afzir.com/tr/what-is-frp/

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.