İç Mimar ev stilleri ‘1

06.04.2020
446
İç Mimar ev stilleri ‘1

İSKANDİNAV STİLİ EVLER

Bu stil adında anlaşıldığı üzere Finlandiya, Danimarka ve Norveç ülkelerinde doğmuştur. Bu ülkelerin hava şartlarına göre ve yaşam tarzlarına göre şekil almıştır. Bu ülkede ahşap malzemeler kullanılmıştır. Genel olarak baktığımızda düz ve sade hatlara sahiptirler. Renk ve desen uyumları bu stil için önemli nokta nötr renkler kullanılmaktadır. Bu stilde ufak dokunuşlarla renkler ve tarzlar katılabilir. örneğin bir kilim duvarda bir tablo ufak bir vazo içine koyacağınız çiçekler gibi süslemeler verilebilir. Bu stiller oluşurken insan ruhuna yansıtmak istedğimiz mesajı veriyoruz kişilerin yaşam tarzları hava şartları bunlarla şekil alıyor. Her evin bir ruhu ve enerjisi vardır. Bunu orada yaşayanlara yansıtmak en önemlisi. Doğal ışık ve aydınlatma kullanılır. Genel aydınlatma tercih edilmektedir.

Bu örnekte Minimalizm,  basit ve işlevsel.

Duvarların beyaz ve nötr renkler ufak duvar tabloları ve renklı yastıklarla ortamı desteklemek.

Bu örnekte ahşap kullanımı, hasır ve bitki kullanımı çok var. Kişinin işlevselliği ile bağlantılıdır.

sade ve göz yormayan bir yemek alanı diyebiliriz.

Bu örnekte diğerlerine göre daha renkli geliyor ama tam anlamı ile İskandinav ile birleşmiş çünkü göze çarpan bir şömine var ve eski minimal olmayan berjer kullanılmış. Kilim ve renkli yastıklarla tasarım tamamlanmıştır.

Bu örnekte. görür görmez bu stili tam yansıtmış diyebiliriz. Sadelik ve sıcak ortam ön planda. Zemin ahşap, mobilyalar minimal, ufak dokunuşlu renklendirme ve bitkiler. Renk uyumları ve duvar tablolarının sade kullanılması.

Genel olarak

-Ahşap ağırlıklı

-Sadelik

-Minimal

-işlevsellik

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.