11 Tonluk Etkileyici Taşıma Öyküsü: INDIANA BELL BİNASI

11.09.2022
738
11 Tonluk Etkileyici Taşıma Öyküsü: INDIANA BELL BİNASI

1930 yılında teknolojinin günümüzdeki gibi gelişmiş olmadığı, kısıtlı imkanlarla bir bina içerisindeki faaliyetler durdurulmadan 90° olacak şekilde taşınıyor. Indiana Bell binasının taşınması, yapı taşıma tarihinin en etkileyici örneklerindendir. Bu yazımızda bu zorlu taşıma öyküsü neden yapılmış ve nasıl başarı ile tamamlanmış sorularından bahsedeceğiz.

Indiana Bell binası ABD Indianapolis’te bulunan Indiana Bell telefon şirketine ait merkez binasıdır.  ABD’nin Indiana eyaletine hizmet veren AT&T telekom şirketine bağlı Indiana Bell kuruluşunun merkezi, 1907 yılında inşa edilen 11.000 ton ağırlığındaki, 8 katlı bir binanın içerisinde bulunmaktayken 1929 yılında binanın yetersiz olduğu düşüncesi ile daha büyük bir binaya ihtiyaç olduğunun kararı verilmiştir. Bina yıkımı düşünülmüş fakat şirket binasına gelen bini aşkın telefon kablosu, gaz borusu, elektrik kablosu, kanalizasyon ve su borusu gibi altyapı kablo ve borularının faaliyetlerinin duracağı ve bu zorunlu hizmetlerin kesintiye uğrayacağından dolayı yıkım B planı konumuna atılmıştır. Ayrıca bina daha büyük yapının yapılmasının planlandığı yerde uygunsuz konumda yer almaktaymış. Mimar Kurt Vonnegut Sr. yer açılması için binanın taşınabileceği planını öne sürmüştür. Ve plan onaylanmıştır. Pittsburgh’dan John Eichleay Co taşınma müteahhidi iken Bevington, Taggert & Fowler mühendis, proje mimarları Vonnegut ve Bohn & Mueller’dir.

İçinde Çalışan İnsanlar Varken Yerinden Oynatılarak Konumu Değiştirilen Telefon Binası: Indiana Bell

 

12 Ekim 1930 – 14 Kasım 1930 tarihleri arasında çelik ve tuğladan yapılmış 11 tonluk, 8 katlı bina 16 metre döndürülerek 90° güneye sonrasında 30° batıya çevrilmiştir. Binaya gelen binlerce telefon kablosu, elektrik kablosu, gaz borusu, kanalizasyon ve su borusu da dahil olmak üzere tüm altyapı kabloları ile boruların uzatılması ve hareket esnasında sürekli çalışmaları için esnetilmesi gerekmiştir. Yapının taşınması, Oregon eyaletinde bulunan köknar ağacının kütükleri, 75 tonluk çoğunluğu elle çalıştırılan hidrolik krikolar ve bazen kullanılan buhar ile çalışan bir motor ile gerçekleşmiştir. Krikolar her pompalandığında bina 9.5 mm hareket etmiştir. Binanın taşıması 30 gün gibi kısa süre zarfında tamamlanmıştır.

Tuğla ve çelikten inşa edilmiş olan bu dev yapı, dört haftada 16 metre döndürülerek 90 derece güneye ve sonrasında tekrar 30 derece batıya çevrildi.

Taşımanın en ilginç kısmı 600 işçi bina içerisinde çalışma faaliyetlerine devam ederken binanın taşınmasının gerçekleştirilmesidir. Binaya işçilerin giriş çıkışının rahat olması için dönebilen ahşap bir kaldırım kullanılmıştır. Çalışanlar binanın hareket ettiğini hissetmemişlerdir. Şirketteki iş ve telefon hizmetleri, tüm taşıma süresi boyunca bir gün bile aksamamıştır. Şimdiye kadar taşınmış en büyük binalardan biri olmaya devam ediyor. Yeni yerinde 33 yıl duran bina 1963 yılında yeni merkez binasının yapılması için yıkılmıştır. Yıkılma kararından 33 yıl kaçsa da sonunda yakalanmıştır.

 

kullanılan kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.