İnşaat Sektöründe Malzeme İsminin Yerine Marka İsminin Kullanıldığı Ürünler-2

İnşaat Sektöründe Malzeme İsminin Yerine Marka İsminin Kullanıldığı Ürünler-2

Hangisi doğruydu ? ?

Merhabalar daha önce sektörde kulaktan dolma olarak malzeme adı yerine marka isminin kullanıldığı birkaç ürünü hatırlamıştık. Bu yazımız diğer yazımızın devamı niteliğindedir. Bakalım başka neler neleeer varmış ? ?

 • Sunta / Yonga Levha

Mobilya sektörünün en önemli malzemelerinden olan suntayı bilmeyenimiz yoktur. Sunta, odun talaşının sentetik bir reçine yardımı ile birbirlerine bağlanıp, çeşitli ısıl işlem ve presleme ile ortaya çıkan insan yapımı bir malzeme midir acaba? ? Bu tanım aslında yonga levhanın tanımıdır ve Sunta bir yonga levha markasıdır.

 • Alimak/İnşaat Asansörü

Şantiyelerde en önemli ekipmanlardan biri de şüphesiz asansördür. Şantiyelerde insan ve yük taşımakta kullanılan dikey erişimi sağlayan bu araç sektörde Alimak ismiyle özdeşleşmiştir. Alimak  aslında İsveç’in ünlü cephe asansör markasıdır.

 • Alçıpan / Alçı Levha

Alçı levha, ortası alçı iki yüzü karton kaplı standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Tavanlarda, bölme duvarlarda, giydirme duvarlarda sıklıkla kullanılır. Hafif olması, ortam nemini dengelemesi, hızlı ve kolay montaj gibi özellikleri sayesinde alçı levha kullanımı yaygındır. Ya bu alçı levha bildiğimiz alçıpan işte diyorsanız haklısınız. ? Alçıpan bir alçı levha markası olmasına rağmen ürünün adı olarak dilimize yerleşmiştir.

     

 • Çesan / Çelik Hasır

Çelik hasır, soğuk çekilerek mukavemeti arttırılmış ve nervürlendirilmiş St IVb çubuklarının birbirlerine elektrik nokta kaynağı ile birleştirilmesiyle elde edilir. R tipi hasırlar, tek istikamette çalışan döşemelerde ve mesnet donatılarında kullanılır. Q tipi hasırlar, her iki istikamette de çalışan döşemelerde ve betonarme yapı elemanlarında kullanılır. Malzemeden, işçilikten, zamandan ve nakliyeden tasarruf sağlamasından dolayı tercih edilmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Sahada çelik hasır yerine Çesan duymanız olağandır. Çesan çelik hasır markasıdır.

 • JCB / Kazıcı ve Yükleyici

IMDb’si 10/10 olan inşaat çalışlarını izlerken kazıcı-yükleyiciyi görmüşsünüzdür. Traktör gövdesi üzerinde önünde kova ve arka tarafında küçük bir kazıcı ile donatılmış bu iş makinesine çoğu insan (JCB) cisibi diyor. Bu kulaklar daha önce cibisi diyeni de duymadı değil. ? JCB aslında bir kazıcı yükleyici markasıdır. İsmini şirketin kurucusu Joseph Cyril Bamford’un baş harflerinden alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İlhan tahir hançar dedi ki:

  Kalekim unutulmuş 🙂 fayans yapıştırıcı hangi marka olursa olsun kalekim dir 🙂

  1. Zeynep ULUTAS dedi ki:

   Bu bir seri yazısıdır. Belli ki siz inşaat sektöründe malzeme adı yerine marka isminin kullanıldığı ürünlerin ilk yazısını okumamışsınız. Hemen sizi ilk yazıyı okumaya davet ediyoruz. 🙂

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.