biŞantiye

İnşaat Sektöründe Malzeme İsminin Yerine Marka İsminin Kullanıldığı Ürünler

İnşaat Sektöründe Malzeme İsminin Yerine Marka İsminin Kullanıldığı Ürünler

Hangisi doğruydu ? ?

Sektörde çoğu ürünü kulaktan dolma olarak malzeme adı yerine marka ismiyle kullanırız. Hazırsanız hangisinin malzeme adı hangisinin marka adı olduğunu bazen bizim bile unuttuğumuz malzemeleri hatırlayalım.?

Geberit denildiğinde çoğunuzun hafızasında su haznesinin duvarın içine gizlenerek banyoları şık gösteren, kullanım açısından rahat ve su tasarrufu açısından da önemli bir sistemin belirdiğine eminim. Aslında bu tanım gömme rezervuar tanımıdır. Geberit bir gömme rezervuar markasıdır.

 

Gazbeton, yüksek ısı yalıtımı özellikleri ile yapının yangın ve deprem güvenliğini arttırması nedeniyle binalara çok yönlü katkılar sağlar. Sektörde genellikle gazbeton yerine Ytong kelimesini duyarsınız. Ytong aslında bir gazbeton markasıdır. İnternette gazbeton diye arama yaptığınızda bile çoğu zaman parantez içinde Ytong yazar. Gazbeton ve Ytong Metin Akpınar ve Zeki Alasya, noktayla virgül gibidirler. ?

 

 

 

 

 

Seramik yapıştırıcılar seramik, mermer, granit, antiasit seramik, cam mozaik, cam tuğla, doğal taş gibi malzemelerin yapıştırılmasında kullanılırlar. Kim Kalekim dururken seramik yapıştırıcısına seramik yapıştırıcısı der ki? ? Evet bizlerde seramik yapıştırıcısına Kalekim diyoruz. Kalekim aslında çimento esaslı bir seramik yapıştırıcı markasıdır.

     

Cahit Sıtkı Tarancı’nın da dediği gibi  ‘‘Gün eksilmesin penceremden…’’. Her gün evimizi aydınlatan, güneşi evimize misafir eden pencerelerimizin profilleri günümüzde genellikle PVC malzemesi ile yapılıyor. Sağlamlık, hafiflik, ateşe dayanım, uzun ömürlülük PVC’nin kullanım nedenlerinden bazılarıdır. Biz PVC yerine ne kullanıyoruz desem çoğunuzun aklına hemen Pimapen geleceğine eminim. ? Pimapen ‘Pencereye ismini veren’ sloganıyla tanınan bir PVC markasıdır.

Seramik, toprakta bulunan çeşitli kayaların zaman içinde aşınması ile ortaya çıkan kil, kaolen gibi malzemelerin yüksek sıcaklıklarda ve çeşitli ekstra mineraller katılarak pişirilmesiyle elde edilir. Pişirilme sonucu son derece dayanıklı, su geçirmez ve güvenilir bir kaplama malzemesi halini alır. İç ve dış mekanların zemin kaplamalarında seramik kullanılır. Seramik denilince akla eş anlamlısı gibi gelen bir kelime vardır. Eveeet doğru Kalebodur. ?Aslında Kalebodur bir yer seramik markasıdır. Bu marka ismini Kale şirketler grubunun kalesi ve ortağı olan  İbrahim Bodur’un soy isminden alır. Genel olarak tüm yer seramiklerinin adı olmuştur. ‘’Kalebodur seramik budur.’’ reklam sloganı hala kulağımızdadır. ?

     

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.