biŞantiye

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ?

30.11.2019
393
İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ?

İş sağlığı ve güvenliği nedir?

İş sağlığı ve güvenliği personeli ne yapar?

İş sağlığı ve güvenliği neden önemlidir?

Öncelikle iş sağlığı ve güvenliği en kısa şekilde yaşama ve yaşatma sanatı olarak tanımlanabilir. İş sahasında olan her türlü eylemler iş sağlığı ve güvenliği alanına girer. Devletlerin çalışanların haklarını koruma yöntemi de denilebilir. Örneğin şantiye ortamında gerçekleşen bir çivi batması vakasından tutunda yine şantiyede çıkan bir kavga vakası da dahil olmak üzere tüm eylemler iş sağlığı ve güvenliği alanına girmektedir ve bu tür olayların hepsinden iş sağlığı ve güvenliği personeli sorumludur. İş sağlığı ve güvenliği personelini tanımlamak gerekirse iş sahasında bulunan bir işçiden tutun da iş sahasını ziyaret eden bir kişiye kadar sahada bulunan herkesin sağlığını ve güvenliğini sağlamak ile yükümlü kişidir. Sahada yaşanan her türlü eylemden sorumludur.

 

İş sağlığı ve güvenliği, her bireyin en temel hakkı olan yaşama hakkını elinden alınacak tehlikelere karşı işçileri korumak için önemli ve gereklidir. İş sağlığı ve güvenliği için alınan önlemler öncelikle KKD( kişisel korunma donanımları) ile başlar daha sonrasında sahada alınan toplu yönelik önlemlerle devam eder. Bu önlemlerin alınmasında öncelikle sahada çalışma başlamadan iş sağlığı ve güvenliği personelinin hazırladığı risk analizine göre başta KKD sonrasında toplu korunmaya yönelik önlemler alınır. Çalışma başladıktan sonra risk analizinin yetersiz görülmesi durumunda risk analizi revize edilmelidir ve risk analizine uyulmalıdır. Risk analizine uyulmaması durumunda iş sağlığı ve güvenliği personeli sorumludur. Şantiye ortamında KKD’ler işçiye temin edildiyse ve işçinin KKD’leri kullanmadığı için bir kaza geçirmesinden yine İş sağlığı ve güvenliği personeli sorumludur. Onun için bir iş sahasında iş sağlığı ve güvenliği personeline çok büyük bir yük düşmektedir. Her türlü ömlemi alan iş sağlığı ve güvenliği personeli aynı zamanda bu önlemlerin doğru uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek ve uygulanmadığı ya da doğru uygulanmadığı takdirde işçiyi uyarmalı, uyardığı taktirde ve işçinin hala iş sağlığı ve güvenliği sağlığı personeli o işçiyi iş sahasından uzaklaştırma yöntemine kadar tüm yetkilere sahiptir. Ancak unutulmamalıdır ki kimse vasıflı bir işçiyi işten çıkarmak istemez onun için gerekli yollarla işçiye KKD’leri en doğru şekilde anlatmalı ve uygulatmalıdır.

 

Bunun içinse iş sağlığı ve güvenliği personeli gerek küçük ödüller ile gerekse motive edici yöntemlerle işçiye KKD’leri kullandırtmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği personeli bir iş sahasında atılan her adımı kontrol etmeli, tüm çalışanların can ve mal kaybını önlemelidir.

 

İş sağlığı ve güvenliği neden önemlidir sorusuna gelirsek, babasının kapısına koşan çocuğun her akşam o sevinçle kapıya koşması için, bir annenin akşam için hazırlık yaparken çocuğum bunu sever onu yapayım diyebilmesi için, bir işçinin daha insan onuruna yaraşır şekilde çalışması ve kendini değerli hissedebilmesi için, birileri çok kazansın diye değil bir aileden mutluluklar eksilmesin diye önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği yaşamak ve yaşatmak için önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.