biŞantiye

KATKI MADDELERİNİN KULLANIMIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

KATKI MADDELERİNİN KULLANIMIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Beton katkı maddeleri,taze ve sertleşmiş betonun birçok özelliklerine olumlu değişiklikler sağlar.Ancak, katkı maddelerinin kullanımında bazı hususların bilincinde olmak çok büyük önem taşımaktadır. Bunlar ;

  • 1- Katkı maddesi, kötü bir beton karışımının veya kötü bir uygulamanın neden olduğu eksiklikleri gidermeye yeterli değildir. Beton karışımında yer alan malzeme türlerinin ve miktarlarının doğru seçilmemiş olmasından ( kirli olmasından ) veya betona uygulanacak taşıma , yerleştirilme ,sıkıştırılma,kür gibi işlemlerin uygun yapılmamış olmasından kaynaklanan eksiklikleri ortadan kaldıramamaktadır.
  • 2-Katkı maddesinin ne dozda kullanılması gerektiğine dair üretici tarafından belirtilen değer ,şantiyedeki malzemelerle ve şantiye koşullarında yapılacak betonlar üzerinde denenmelidir.
  • 3- Beton katkı maddesi,beton üretiminde kullanılmakta olan çimento,agrega ve su gibi temel malzemelerin dışında olan ek bir maddedir.O nedenle,katkı maddesinin kullanımıyla,fazladan bir masraf ortaya çıkmaktadır.Öte yandan,katkı maddesi kullanımıyla,istenilen kalitedeki beton daha az miktarda çimento ile üretilebilmekte,daha ekonomik beton elde edilebilmektedir.

Ayrıca ,katkı maddesi kullanılması ile,betonun işlenebilirliği ,pompalanabilirliği,yerleştirilmesi,sıkıştırılması,ilk günlerdeki dayanımı daha iyi olabilmekte ve kalıplar daha erken sökülebilmektedir.Bu işlemler , iş sahibine ,yükleniciye, görevli mühendislere ve işçilere kolaylık sağlayabilmektedir.

  • 4- Kimyasal katkıların performansı referans betona göre belirlenir.Deney karışımı ( kimyasal katkılı ) kontrol karışımıyla  ( katkısız ) kıyaslanır.
  • 5-Katkı maddesinin etkisi, betonun içerisinde yer alacak malzemelerin tipine ve miktarına göre değişiklik

göstermektedir.Katkı maddesinin beton performasına yapacağı etki şu faktörlere bağlıdır ;

a- Çimentonun kompozisyonu,

b- Agrega gradasyonu ve agreganın zararlı madde içerip içermediği,

c- Beton karışımındaki malzemelerin oranı,

d- Betonun karılma süresi ( Bu süre her bir beton sınıfı için farklılık göstermektedir ) ,

e- Katkı maddesinin betonun içerisine katılmasıyla takip edilen yöntem ( En iyi yöntem su ve katkının birlikte katılması )

f- Betonun sıcaklığı .

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.