Bişantiye&MED-UÇ

Bişantiye&MED-UÇ

Bişantiye ekibi olarak Medipol Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından 26 Kasım Salı günü ilki gerçekleştirilen MED-UÇ (Usta-Çırak Buluşması) etkinliğine katılınarak iş hayatı ve staj deneyimlerinden bahsedildi.Bu etkinlik hakkında konuşmacı şeflerime de sürpriz olarak, Yapı Kulübü Kurucusu Abdülhamit Akdemir ile yaptığım röportajı siz meslektaşlarıma sunuyorum.

1-Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Tabi, ben Abdulhamit Akdemir, İstanbul Medipol Üniversitesi İnşaat Mühendisliği(ENG) 2. sınıf öğrencisiyim.Aydın’da doğdum ve büyüdüm.Üniversite için hayalim olan şehir, İstanbul’a geldim.İstanbul Medipol Üniversitesi Yapı Kulübü Kurucu Başkanlığını yapmaktayım.

2-Çok memnun oldum.En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Her gün yeni bir şey öğreniyoruz ve öğrendiğimiz şeyler düşüncelerimizi, hedeflerimizi değiştirebiliyor.Bilgi hazinesi arttıkça imkanlarımızın ve yapabileceklerimizin kapasitesi artıyor.Aslında şuan tam olarak o dönemeçteyim diyebilirim.Bu zamana kadar öğrendiklerimden yola çıkarak şimdilik hayalini kurduğum ama ilerisi için hedefim olacak ve Yapı Kulübü gibi gerçeğe dönüşeceğine inandığım bir projemiz var kurucu eş başkanımızla beraber.Bunun detaylarını anlatamam ama güzel şeyler olacak..

Planladığımız projelere gelirsek kulüp bazında hedeflerimiz var.Yaparak ve yaşayarak öğrenme metodunun üzerinde duruyoruz her zaman.Bilgiyi pratiğe dökme ve uygulama konusunda ısrarcıyız çünkü bunu en iyi ve en verimli yapabileceğimiz yerin üniversite olduğunu biliyoruz.Bu felsefemizi destekleyecek projelerimiz var.Bu projeleri geliştirme aşamasındayız.2. dönem ile birlikte bu projeleri okulumuzda gerçekleştireceğiz.

3- İstanbul Medipol Üniversitesi Yapı Kulübü kimdir?

Türkiyede Yapı Kulübü ilk olarak 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesinde Dr. Duygu Erten hocamızın öncülüğünde kurulmuştur.Günümüzde Türkiye’nin bir çok üniversitesinde Yapı Kulübü mevcuttur.Biz nasıl kurulduk nereden çıktı bu fikir konusuna gelirsek inşaat bölümünün yeni açılması ve ilk öğrencileri olmamız sebebiyle bölümümüze yönelik faaliyetler yoktu.Bir hareketliliğe ihtiyaç olduğunu fark ettik. Birilerinin bir şey yapması gerekiyordu çünkü bu tarz faaliyetler için öğrencilerin uğraştığı aşikardı.Aynı zamanda geleceğe emin adımlarla gidebilmemiz için bugünümüzü ve yarınımızı planlamamız gerektiğinin farkındayız.Tüm bu düşüncelerden yolar çıkarak bu kulübü kurmaya karar verdik.

Yapı Kulübü inşaat mühendisliği, mimarlık ve iç mimarlık bölümleri olmak üzere mühendislik öğrencilerine hitap eden bir kulüptür.Yaptığımız ve yapacağımız projelerde network ağını genişletmeyi, sosyalleşmeyi ve mesleklerimize giden eğitim hayatımızda sahayı, sahada işe başlamadan görmek ve strateji geliştirmek için bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz.Oluşturduğumuz sistemle beraber projelerimizin koordinatörleri ve yardımcıları bulunuyor.Aktif üyelerin bu ekiplere katılmasıyla alt birimler oluşuyor.Bu sayede projeler daha verimli ve hızlı ilerliyor.Şu anlık 5 ana dalda yürütülen projelerimiz var.Bunlardan 3 tanesini gerçekleştirdik 2’si için planlama ve geliştirme süreci devam ediyor.Projelerimizi burada bahsetmek yerine detayı merak eden arkadaşlar ve bilgi almak isteyenler için instagram sayfamıza yönlendirelim.Oradan daha çok bilgi alabilirler.Bizi @imuyap_  yazarak Instagramda bulabilirler.

4-Bişantiye ekibi ile ne şekilde tanıştınız?

Bişantiye ekibi ile sosyal medya aracılığıyla tanıştım.

5-MED-UÇ (Medipol Usta Çırak Buluşmaları) için neden Bişantiye ekibini davet ettiniz?

MED-UÇ (Usta-Çırak Buluşması) etkinliğimize Bişantiye ekibini davet etmek istedik çünkü takipçileriyle samimi iletişimleri vardı.Ayrıca sahadan anlık paylaşımları bize ne kadar çok deneyim ve iş hayatından bahsedebileceklerini gösteriyordu.Bu yüzden Bişantiye ekibinin konseptimize çok uygun olduğunu düşündük.

6-Bişantiye MED-UÇ üzerinde ne tür etkiler yarattı?

Bişantiye, MED-UÇ etkinliğinin verimli bir etkinlik olduğunu gösterdi.Biz mezun olduğumuzda iş hayatına kendimizi ne kadar hazırlamış olursak, iş hayatında yaşayacağımız alışma sürecini ve karşılaşacağımız problemleri o kadar hızlı çözüme kavuşturacağımıza inanıyoruz.Bu yüzden yaptığımız etkinliklerin hepsi geleceğe yatırım aslında.Bişantiye ekibi ilkini düzenlediğimiz MED-UÇ etkinliğimizin ilk konuklarıydı ve gayet verimli bir sohbet havasında geçen bir etkinlikti.

7-MED-UÇ olarak sizi diğer etkinliklerden farklı kılan nedir?

MED-UÇ aslında birçok konsepte benzer.Bu tarz etkinlikler birçok kulüp tarafından yapılıyor.Bizim etkinliğimizi diğer etkinliklerden ayıracak bir noktaya değinebilirim. Bu tarz etkinliklerde genelde üst yöneticiler, ismini duyurmuş ve belli bir konuma gelmiş insanlar davet edilir.Biz bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz.Biz çıraklar, bize öğrencilik ve iş hayatımızda bize yol gösterebilecek her insanı usta olarak görüyoruz. Üyelerimize de bunun önemine dikkat çekmeye çalışıyoruz.

8-Nasıl bir ortam sağlandı?

Başından beri hedeflediğimiz bir şey vardı işi, işi bilenden dinlemek.Biz ne kadar aday olsak da neler olup bittiğini bilmeli ve araştırmalıyız.Sektörü tanımalı, yorum yapabilmeliyiz.Bunun için de bir işi bilene kulak asmalıyız.Bişantiye ekibi bunu bize çok güzel sağladı.Bir çok arkadaşımızın kafasında geleceğe dair bir model bir yol oluşturduğuna inanıyorum.Nelere dikkat etmeliyiz, neler yapmak ilerde bizim avantajımıza olur bunların hepsini Bişantiye ekibi aracılığıyla öğrenme fırsatı bulduk.

9-Sizce ekibin dinleyiciye hitap etmesini sağlayan ana damar ne oldu?

Ekibin dinleyiciye hitap etmesini sağlayan ana damar tabi ki de samimi iletişimdi.Etkinliğin sohbet havasında geçmesi ve ekibin iş hayatında yaşadığı güldüren olaylar, ortamı daha da ısıttı.Özellikle Muhammed Ali ATA abimizin anıları bizi baya güldürdü diyebilirim.

10-Bişantiye deneyimlerinin sizi besleyen tarafları nelerdir?

Bişantiye ekibinin anlattıkları kafamda ileriye dönük soru işaretlerini kaldırdı.Aynı zamanda birçok şeyin de farkına varmamı sağladı.Şantiye hayatında dikkat edilmesi gerekenler ve şantiye hayatında nelerle karşılaşabileceğim gibi birçok sorunun cevabını buldum.Sadece etkinlik değil Bişantiye ekibinin instagram hesabından paylaştıkları içerikler de aynı zaman da çok şey öğretti.İnşaat terimleri ve uygulamaları hakkında bilgi haznemi genişletti diyebilirim.

11-Ekipte kimin yerinde olmak isterdiniz?Neden?

Ekiple ettiğim sohbetler esnasında, Kubilay Şef, Cansu Şef, Hasret Şef hepsinde kendime ait çok güzel detaylar bulabildim.Fakat kendimi en yakın hissettiğim kişi Muhammed Ali Ata Şef oldu.Muhammed Ali Abinin yerinde olmak isterdim.Sıcakkanlı, öğrenmeye ve öğretmeye aç bir insan.Doğru bilgiyi direkt vermek yerine doğru bilgiye ulaşacağı tüyoları vermesi öğreticilikte verimliliği ve öğrenmede kalıcılığı sağlar.Bu yöntem de hazır bilgiye konmamayı, bilgiye bizzat deneyimleyerek ulaşmayı öğretir.Muhammed Ali Abinin bunu iyi yaptığını ve mesleğine aşık bir insan olduğunu düşünüyorum.Ben de bu mesleğe gönül koymuş biri olarak Muhammed Ali Abinin yerinde olmayı isterdim.

12-Sitemiz ekibimizin buluşma noktasıdır.Her türlü paylaşımı site ortamında da gerçekleştiriyoruz.İnceleme fırsatınız oldu mu?

Sitenin aktifliğini etkinlik esnasında öğrendim.Site markayı tanıtmada ve iletişimde bir araçtır.Aynı zamanda bilgi de sağlar ama günümüz sosyal medyasında artık bilgi, Instagram ve Youtube üzerinden daha çok ilgi görüyor.Ben olsam Instagram ve Youtube üzerinden kaliteli ve profesyonel içeriklerle bilgi aktarımına devam ederdim.Mesela bir Instagram sayfası, sitesinde paylaştığı blog yazısının reklamını yaptığında siteyi açıp okuduğum on parmağı geçmez.Postlar üzerinden yapılan paylaşımlarda verilmek istenene alıcının daha çabuk ulaştığını düşünüyorum.Eskiden bu kadar gelişmiş sosyal medya ağı yoktu.O zamanlar siteler, formlar daha çok rağbet görüyordu ama şuan popülarite telefon uygulamalarında dönüyor.Sosyal medya uygulamaları bilgiyi aramada daha çok kolaylık sağladığını düşünüyorum.

Keyifli sohbetiniz ve bize ayırdığınız vakit için Medipol Üniversitesi Yapı Klübü Kurucusu Abdülhamit Akdemir’e www.bisantiye.com olarak teşekkür ederiz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. EnisSef dedi ki:

  Başarılı ??

  1. Beyza Nur Doğanay dedi ki:

   Teşekkür Ederim Şefim☺️

 2. Hasret Yüksel dedi ki:

  ????

  1. Beyza Nur Doğanay dedi ki:

   ?☺️

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.