Püskürtme Beton

Püskürtme Beton

Püskürtme beton nedir ?

Püskürtme beton, yoğun ve homojen bir yapı elde etmek amacıyla bir hortum ucundan pünomatik olarak yüksek basınçla püskürtülen çimento, su ve agrega karışımıdır.

Püskürtme beton uygulamasının sıralaması nasıldır ?

Agrega,çimento,su ve priz hızlandırıcı karışımı hazırlanır.

Karışım hazırlandıktan sonra boru hattında basınçlı hava ile taşınır.

Püskürtülerek yerine yerleştirme işlemi yapılır.

Avantajları & dezavantajları nelerdir ?

Betonun taşınması,yerleştirilmesi ve sıkıştırılması bir arada olur.

Kalıp gerektirmez.

İşçilikten tasarruf edilir.

Yüksek uygulama hızına sahiptir.

Bu uygulamada kesinlikle özel ekipman gerekmektedir.

Püskürtme imalat olduğu için geri sıçrama ve malzeme kaybıda göz önüne alınmalıdır.

_____________________________________________________________

  • Yüksek hızda püskürtülen taze beton püskürtüldüğü yüzeye yapışarak kendi kendisini taşıyabilir. Bu nedenle çok dik yüzeylere ve tünel, galeri gibi yerlere rahatlıkla uygulanabilir. Püskürtme beton onarım ve güçlendirme işlerinde kullanılabilmektedir.
  • Püskürtme yolu ile uygulandığından kalıp ihtiyacı normal betona göre çok azdır. Püskürtme beton, olarak normal betondan çok farklı değildir. Fakat karışımının püskürtülmeye uygun olması gereklidir. Püskürtme beton çeşitli tiplerde çelik veya sentetik lifler de içerebilir ve lifli uygulamasıda oldukça yaygındır. Lifli püskürtme beton lif miktarına bağlı olarak bazı uygulamalarda hasır donatı miktarını azaltabilir veya hasır donatıya alternatif olabilir.
  • Yüksek performanslı polipropilen liflerin püskürtme betonda kullanılmasıyla püskürtme betonun tokluk ve sünekliğinin arttığı deneysel çalışmalarla gösterilmiştir.Püskürtme beton normal betona göre kalıp ihtiyacını azaltması nedeniyle normal betona göre ekonomik sayılabilir ancak çimento miktarının fazla olması, püskürtme işinin kalifiye eleman gerektirmesi, püskürtme işleminin yapıldığı ekipmanın pahalı oluşu dezavantajlarıdır.
  • Püskürtme betonun kuru ve yaş yöntem olmak üzere iki çeşit uygulama yöntemi vardır.
  • Yaş sistemde çimento, su ve agregalar birlikte karıştırılır ve püskürtme işlemi yaş karışımda doğrudan yapılır.
  • Kuru sistemde ise çimento ve agregalar kuru olarak karıştırılır. Kuru karışım sıkıştırılmış hava akımı ile boru ve hortumlardan püskürtme ucuna gelir bu sırada karışıma su püskürtülür. Bu şekilde ıslanan karışım püskürtme tabancasından uygulama yerine püskürtülür.
  • Her iki yöntemle de başarılı uygulamalar yapmak mümkün olmasına rağmen, yaşyöntemde uygulama sırasında tozlanma ve geri sekme daha az olur.
  • Püskürtme betonda uygulama sırasında karşılaşılan en önemli sorun, betonun ya da kullanılan liflerin püskürtülen betonun uygulama yüzeyine ve daha önce püskürtülen tabakalara yapışamadan geri sekmesidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.