Sakal Donatı Nedir ?

30.10.2019
5.225
Sakal Donatı Nedir ?

Sakal Donatı Nedir ?

Genellikle rampa döşemelerini  ve merdiven sahanlıklarını taşıyan kirişlerin bastığı perdelerin resimde görselde de işaretlediğimiz ”AYNA” tarafına,kalıp imalatı yapılmadan önce o kirişe ait donatıların yerleştirilmesi işlemine Sakal Donatı imalatı denir.

Sakal Donatı Hangi Durumlarda Kullanılmalı ?

Kiriş ya da döşeme donatılarının ; genelde karşımıza çıkan kolon-kiriş , döşeme-kolon bağlantılarının aksi durumunda ise ;

Örneğin Kirişimiz perde ya da kolonumuzla resimde görüldüğü üzere ortasında birleşiyor ise döşeme içinde aynısı geçerli.

Döşeme örneği ise karşımıza rampa ve merdiven sahanlıklarında çıkmaktadır.

Bu gibi uygulamalarda perdedeki donatı yoğunluğu fazla ise sonradan epoksi yapması zor olacak ise Sakal Donatıyı bu noktada kullanabiliriz.

Kullanmadığımız durumlarda donatının yoğunluğundan dolayı epoksi yapılsa dahi istenen sonucu elde etme olasılığımız düşecektir.

Uygulamanın yapılıp yapılamayacağı sahadaki teknik personelin dikkatine bağlıdır.

Uygulamayı kullanacağımız yeri kaçırdığımızda karşımıza neler çıkacaktır ?

Bu durumla umarım karşılaşmazsınız.Neden ? Donatı yoğunluğundan dolayı epoksi işleminizi istediğiniz ya da olması gereken standartları sağlayacak şekilde uygulatamazsınız.Donatı yoğundur istediğiniz derinliğe ve çap genişliğine ulaşamazsınız.Yüzeysel bir epoksi yapılarak göz boyanır diyelim kısaca kesinlikle sağlıklı olmayacaktır.

Bu durum da biz sahacı arkadaşlarımıza ciddi anlamda sorumluluklar düşmektedir.

İmalat ile ilgili Video

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.