biŞantiye

Segregasyon ve Tamir Harcı

Segregasyon ve Tamir Harcı

Segregasyon ve Tamir Harcı

Özellikle kaba inşaat’da kolon,perde ve döşeme betonu imalatlarında karşımıza sıkça çıkmaktadır.Ustamızın ya da kalfamızın direktifi ile sıva tamir harçları alınarak segregasyon lu kısım itinasız traşlanır.Sonrasında özelliklerinin kullandığımız beton ile alakası olmamasına rağmen, sadece oradaki donatı görünmesin hatta hatamız kapansın yeter mantığı ile hareket edilir.

Sahadaki görevli arkadaşlarımızın asıl amacı kulaktan dolma gelişi güzel yapılan bu tamiratların önüne geçmektir.Malzeme bilgisi her zaman çok çok önemlidir.Bahsettiğimiz konu sadece segregasyonun tamiratı ama bunda bile yetersiz olduğumuz açıkca görünmektedir.

Önceki yazımızda segregasyonun oluşma sebeplerinin sadece vibratör ya da ustadan kaynaklanmadığını belirtmiştik.

Dikkat ederseniz segragasyon tamiratında dahi usta işi hemen yapıp gitmenin peşindedir.Bizler en uygun malzeme ile en iyi şekilde yapılmasını istemeliyiz.

Tamir harcı seçimini nasıl yapmalıyız ?

Tamir harcı seçimimizi yaparken bizler için en önemli etken ve faktör sahada kullandığımız beton sınıfıdır.

Beton sınıfımız C40 ise 40N/mm² dayanımlı mekanik özelliğine sahip bir malzeme seçmemiz gerekmektedir.Bu bütün segregasyonlu tamir harcları için geçerlidir.Aynı zamanda segregasyonda yüksek oranda donatıda göründüğü için korozyonada engel olacak bir özelliği olmalıdır.

Piyasada bir çok ürün bulunmaktadır.Şahsen bizim kullandığımız Sika Monotop 610 malzemesidir.Özellikleri yukarıda yazdığımız her kritere uymaktadır.

 

Her zaman için araştırmalı ve en iyisini düşünmeliyiz..

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.