Slump Deneyi Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Slump Deneyi Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Şantiyelerde çok sık karşılaşılan bir sorunun çözümünü bugün ele alacağız. Günümüzde bilindiği üzere yapı inşa ederken beton ve betonarmenin önemi çok büyüktür. Özellikle ülkemizde Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya nazaran çok daha fazla üretilip, tüketilmektedir.

Beton; agrega (kum, kırmataş, çakıl), çimento, su ve ihtiyaca göre değişebilen kimyasal katkı maddelerinden oluşmaktadır. Beton hazırlanırken çeşitli testlere ve deneylere tabii tutulur. Slump Deneyi ise tutulan bu deneylerden bir tanesidir.

Peki Slump Deneyi Nedir?

Slump Deneyinin bir diğer adı da “Çökme Deneyi”dir. Betonun yerleştikten sonra ne kadar çökeceğinin test edildiği bir deneydir. Betonun işlenebilirlik özelliği en ön plandadır. İşlenemeyen beton hiçbir işe yaramaz. Santralden transmikserler aracılığı ile yola çıkan beton, mikserde kusursuz karılabilmeli, şantiyeye geldiğinde ise beton, pompada donmadan rahat bir şekilde pompalanabilmeli ve beton döküldüğü yerde örneğin tabliyede, kalıp içinde rahatça yerleşebilmelidir. Eğer ki bunlar olmazsa bizim betonumuz kalitesiz ve kullanışsızdır. Kıvamı düşük bir beton çeşitli kimyasal katkı malzemeleri ile kıvamı artırılabilir eama bu hem ekonomik olarak maliyetli hemde işçi ve iş yükü açısından ise külfetlidir. Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak adına Slump (Çökme) Deneyi yapılır.

Peki bu deney nasıl yapılır?

MALZEMELER :

1) Çökme hunisi (üst taban çapı 10 cm alt taban çapı 20 cm yüksekliği 30 cm metal huni)

2) Metal tepsi

3) Mala

4) Küçük kürek

5) Şişleme çubuğu (60 cm)

6) Metre

DENEYİN YAPILIŞI :

1. Çökme hunisinin iç tarafı temiz bir bez ile silinir. Temiz olmasının amacı hunide önceden kalmış beton veya kimyasal katkı malzemelerden uzaklaştımaktır. Deneyde kullanılacak her malzeme temiz olmalıdır.

 

2. Huninin geniş tarafı alta gelecek şekilde yerleştirilir ve ayak basma yerlerine basılır.

 

3. Kullanılacak beton yakalaşık olarak 35 kg civarında olmalıdır. Deney için hazırlanan bu beton ayrı bir yerde homojen olacak şekilde karıştırılmalıdır. İmalatta kullanılacak beton ile birebir aynı olmalıdır.

 

4. Hazırlanan bu beton huninin üçte birlik kısmına kadar doldurulur ve şişleme çubuğuyla 25 defa şişlenir.

 

5. Huninin üçte ikilik kısmını dolduracak kadar beton ilave edilir ve yine 25 defa şişlenir.

 

6. Huninin kalan üçte birlik kısmı ise ağzına kadar beton ile doldurulur ve tekrardan 25 defa şişlenir. Sonrasında huninin ağzından taşan beton mala yardımı ile alınır. Huninin etrafına beton taşırılmamalı, taşmışsa temizlenmelidir.

 

7. Daha sonra huninin tutma yerlerinden tutularak sabit bir hızla çekilerek betonun düzgün bir şekilde yayılması sağlanır.

 

8. Çekilen huni ters çevrilip yığılan betonun yanına konur ve üzerine de bir ucu betonun üzerinde olacak şekilde şişleme çubuğu konur.

 

9. Çubuğun alt yüzü ile betonun üst yüzünün ortalama yüksekliği arasındaki mesafe ölçülür, bulunan değer en yakın 0,5 cm’e yuvarlanır. Bulduğumuz bu değer betonun slumpını yani çökme değerini vermiş olur. Bu değer beton kıvam sınıfının belirttiği değerler arasında olmalıdır.

10. Bu deney sonrasında elde edilen değere göre betonun kıvamı ve sınıfı belli olur.

 

Kıvam ve Sınıf Değerleri Aşağıdaki Tablodaki gibidir.

 

Beton kıvam sınıfı ve değerlerini TS EN 206’ da bulabilirsiniz.

 

HANGİ SLUMP DENEYLERİ NERELERDE KULLANILMALIDIR?

Şantiyelerde karşılaştığımız problemler burada baş göstermektedir. Kıvamı düşük betonların yerleştirilmesi daha zordur. Ve yerleşmeyen beton bilindiği üzere segregasyon gibi bir probleme yol açmaktadır. Bu istenilmeyen bir durumdur. Dolayısıyla döşeme betonu için kıvam S4 kullanılabilirken, kolon kiriş gibi donatı sıklığı fazla ve yerleşmesi daha zor olan alanlarda S3 kıvamında beton kullanılabilir. Beton döküm aşamasında vibrasyon da doğru bir şekilde uygulanır ise sorunsuz bir beton dökümü gerçekleşecektir.

 

 

SLUMP(ÇÖKME) DENEYİ İLE İLGİLİ BAZI GÖRSELLER :

 

 

 

Saygılarımla.

İnşaat Mühendisi

Mert Mantaroğlu

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. SALİH BİLGİN AKMAN dedi ki:

    AaÇIKLAMANIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

    1. Rica ederim. İyi çalışmalar.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.