biŞantiye

Sonsuz Şehir Projesi – İngiltere

25.05.2022
374
Sonsuz Şehir Projesi – İngiltere

Özellikle mimari yapısı ve sürdürülebilir bir gelecek düşüncesini içinde barındıran, İngiltere’de yapılması planlanan “The Endless City in Height” hakkında bilgileneceğiz.

The Endless City, Londra’da ofisi bulunan Çinli bir firma olan Sure Architecture tarafından tasarlandı. SuperSkyScrapers, çok katlı yapılarda yenilikleri araştırma ve tanımak için öncülük eden bir platform ve yakın zamanda organik olarak tasarlanmış yapılar için bir yarışma düzenledi. SuperSkyScrapers Ödülleri’nde birincilik ödülü aldı. “The Endless City in Height” iç tasarımda gelenekselliğini korurken çeşitli mimari ekosistem önerileriyle birinciliği alıyor. Kendi ekosistemi ve sonsuz bir şekilde yukarı doğru uzatılabilecek sarmal bir formla bütün bir şehri barındırabilecek fütüristtik bir gökdelen projesidir. 300 metre yüksekliğe ulaşacağı, 165.000 metrekarelik bir alanı kaplayacağı öngörülüyor. Binanın çevresine dolanan bir çift iç içe geçmiş rampa sayesinde Londra’nın mevcut mahallelerini gökyüzüne doğru genişletecek dikey bir şehir olarak hayal ediliyor.

Proje sahiplerinin yaptığı bilgilendirmelerde projenin alışık olduğumuz gibi üst üste katların simetrik şekilde gelmesinden ziyade, sürekli olarak dönen ve zemin kattan gökyüzüne doğru düşük bir eğimle kademeli olarak yükselen iki sonsuz rampa, iki rampanın aralıklı olarak köprüler ile bağlantılı ve 6 büyük çelik boru ile destekleneceği ve bu da insanları, enerjiyi, atıkları ve suyu yukarı ve aşağı taşımak için kullanılan merdivenleri ve asansörleri de içine alacağı bilgileri veriliyor.

Mimarlar ise bu proje için Londra silueti ve bunun bir parçası olan bu organik gökdelen ile sürekli olarak dönüşecek, gelişecek ve büyüyecek yorumlarında bulunmuştur. Proje içerisinde bina konut topluluklarını, işletmeleri, okulları ve alışveriş alanlarını ve büyük parkları barındırıyor. Bu sebeple sonsuz şehir olarak adlandırılması oldukça doğru bir karar.

Bina ayrıca yapay aydınlatma ve mekanik havalandırmaya en az güvenerek pasif enerji kullanımını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. Özellikle bu açıdan günümüzdeki çevre ve kentleşme sorunlarını düşündüğümüzde oldukça dikkat çekici ve sürdürülebilir bir gelecek düşüncesini de içinde barındıran bir proje olduğu tasdikleniyor.

Yaptığım araştırma sonucunda Londonist isimli bir blog sayfasında ise Sure firmasına ait olan bu projenin gerçekleştirilmeyeceğini, sadece şehirlerin geleceği hakkında bir taslak oluşturması amacıyla yapıldığından bahsediliyor. 2014 yılından bu yana inşaatın başladığına dair bilgi paylaşılmamış olması bu başarılı düşüncelere sahip olan projenin sadece fikriyatta kaldığını gösteriyor.

Geleceğimiz için bu tarz projelerin dünyada ve ülkemizde sayısının artmasını ve sadece plan üzerinde kalmayarak hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.

 

SURE Architecture tarafından sonsuz şehir                     SURE Architecture tarafından sonsuz şehir

 

SURE Architecture tarafından sonsuz şehir                        SURE Architecture tarafından sonsuz şehir

 

SURE Architecture tarafından sonsuz şehir

Kaynaklar

Conceptual skyscraper designed for London could house its own metropolis

http://www.sure-architecture.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=14&id=21

https://www.thecivilengineer.org/news-center/latest-news/item/273-sure-unveils-endless-city-plans-for-london

https://londonist.com/2014/08/endless-city-would-be-tall-as-the-shard

https://www.vbenzeri.com/inovasyon/organik-gokdelen

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Semih TUNABOYLU dedi ki:

    Detaylı ve özenle hazırlanmış bir blog için, yazar arkadaşa teşekkür ederim.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.