biŞantiye

Sürdürülebilir Mimari Nedir ?

21.11.2019
534
Sürdürülebilir Mimari Nedir ?

Sürdürülebilir Mimari Nedir?
Mimaride sürdürülebilirlik, çevredeki ekosistem veya topluluklara zarar vermeyen tasarım yöntemleri, materyaller, enerji ve gelişme alanlarını kullanarak binaların olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini ele almaktadır.Bu felsefe, bugün yapılan eylemlerin gelecek nesiller için olumsuz sonuçları olmamasını ve sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirlik ilkelerine uymasını sağlamaktır.

Mimarideki sürdürülebilirliğin İlk ve en önemli ilkesi, arazideki doğal kaynakları ve koşulları dikkate alması ve bunları mümkün olan her yerde tasarıma dahil etmesidir.Ayrıca, ister üretim süreçlerinde yoğun enerji talebi olsun isterse uzun nakliye mesafeleri olsun, yapının çevresel tüm faktörlerini en aza indirmekte en temel ilkesidir.Sürdürülebilir tasarımda mimarlar ve inşaatçılar aynı zamanda, atığı kullanan ve mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde yeniden kullanabilecekleri sistemleri kullanmalıdır.

Mimaride Sürdürülebilirliğin Sağlanması
Mimarlıkta sürdürülebilirlik araştırmalarla başlar. İlk adım, göz önünde bulundurulması gereken doğal koşulları ve kısıtlamaları belirlemek için proje alanının incelemesini yapmaktır.


Bir topluluk içinde veya bir topluluk için çalışıyorsanız, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini almak için yerel halk ile sohbet etmeniz önemlidir. Belki de ele alıp değerlendirmeniz gereken kültürel veya dini düşünceler vardır ya da yerel halk doğal çevreyi daha iyi bilebilirler.Özellikle kendinizin dahil olmadığı bir topluluk içinde tasarlayıp inşaa edecekseniz, yerel halkın projeye dahil edilmesini sağlamalısınız.

Bir sonraki aşama, ön malzeme seçimleri de dahil olmak üzere, önerilen tasarımınızı açıklamak için çizimler çizmektir.Bunlar daha sonra, proje bütçesi ve alan kısıtlamalarına bağlı olarak inşaat sistemleri ve malzemeleri de dahil olmak üzere daha detaylı tasarımlara genişletilebilir.Bir bilgisayar tarafından ilerideki blog yazılarımızda da anlatacağımız bim modeli modellemesi yapılıp tüm analiz ve değerlendirmeleri de çıkarabilirsiniz.

Mimarlıkta sürdürülebilirliğin sağlanmasında en önemli amaçlardan biri, bir binanın ömrü boyunca enerji verimliliğidir.Bu, binanın enerji ihtiyaçlarını azaltmak ve hatta kendi enerjilerini üretme yeteneklerini geliştirmek için hem pasif hem de aktif teknikleri uygulamak anlamına gelir.Yerel çevre kaynaklarını kullanma olasılıkları, ilk saha denetimlerini gerçekleştirirken dikkate alınması gereken kritik konulardan biridir.

Ev için elektrik üretmek amacıyla çatıya güneş panelleri eklenebilir , çatıların çoğu güneş ışığına doğru açılarak fotovoltaik panellerin enerjiyi verimli bir şekilde yakalamasını sağlar.Güneş enerjili su ısıtıcıları, ev için sıcak su üretmenin uygun maliyetli bir yoludur. Hava kaynaklı ısı pompaları, evin içindeki istenmeyen ısıyı gidermek için kullanılabilir.Küçük ölçekli rüzgar türbinleri de elektrik üretmek için kullanılabilir, bunların etkinlikleri sahadaki rüzgar koşullarına göre belirlenir.

Mimarlıkta sürdürülebilirliği ele alırken , yapı malzemelerinin seçiminin çevre üzerinde olumsuz bir etkisinin olmaması önemlidir . kereste gibi geri dönüştürülmüş malzemeler yeni malzemeler üretmeye giden enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir.Eski binalar yıkıldığı zaman, kullanılabilir ahşaplar genellikle yenilenir ve bu malzemeler eski kapılarla, pencerelerle, gibi yeni bir amaca hizmet etmek amaçlı kullanılabilir.

Kaynakça:Sürdürebilir Mimari Nedir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.