biŞantiye

Yerden Isıtma Sistemi Nedir ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

17.09.2021
390
Yerden Isıtma Sistemi Nedir ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Bu yazımızda ısıtma çeşitlerinden olan, son dönemlerde daha çok tercih edilen  ” Yerden Isıtma ” ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik.

Öncelikle bir mekanın ısınmasını sağlayan bir çok farklı ısıtma sistemi vardır.  Daha çok bilinen kalorifer sisteminde, yerleştireceğimiz mobilyalara engel olabiliyor. Bir çok mimari tasarımlarda kaloriferleri gizlemek zorunda kalabiliyoruz. Oysaki yerden ısıtma sisteminde buna gerek kalmadan özgür bir şekilde hareketli veya sabit tüm mobilyalarımızı rahatlıkla konumlandırabiliyoruz. Aslında bu işin görünen kısmı gelin hep beraber birde bu işin teknik kısmına bakalım, Yerden ısıtma nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir ? Aşama aşama inceleyelim;

Peki, Yerden Isıtma Nedir?

Yerden ısıtma sistemi, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile de ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Sulu borulu, elektrik kablolu ve karbon filmli olmak üzere 3 farklı şekilde yerden ısıtma yapılabilir.

Sistemde ısı bütün bir döşeme sahasından yayılmakta ve oda içinde homojen bir ısı dağılımı sağlanarak insan yapısına en uygun ve en ekonomik ısınmayı temin etmektedir. Yandan radyatör sistemlerinde uygun oda sıcaklığını sağlayabilmek için kazan suyu sıcaklığının
70-90 °C ulaşması gerekirken, yerden ısıtma sisteminde kazan suyu sıcaklığı maksimum
50 °C olur. Radyatör ile ısıtmada, radyatör panellerinin sıcaklığı 55-60 °C kadar ulaşırken, yerden ısıtma sistemlerinde konforlu bir ısınma için zemin sıcaklığı 28 °C civarındadır.

Radyatörlü sistemde, tavan ve ısıtıcıya yakın bölgelerde oluşması önlenemeyen faydasız sıcak hava bölgelerinin yerden ısıtma sisteminde tamamen bertaraf edilmiş olması % 30 varabilen enerji tasarrufu sağlar.  Peki bizler yerden ısıtma sistemini tercih etmeli miyiz?


Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları Nelerdir?

1 – Ekonomik Açıdan;

Isınmak için düşük sıcaklıklar yeterlidir. Elektrik kablolu, su bazlı ya da karbon filmli yerden ısıtma sistemlerinde zemin kaplamasına bağlı olarak sıcaklığın 28 °C olması yeterlidir. Ancak petekli sistemlerde ısınmak için 55-60 °C kadar çıkmak gerekebilir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemlerinde ısınmak için daha az enerji harcarken elektrik faturalarınız %15 oranında daha az gelir.

Yerden ısıtma sistemini alternatif olarak, güneş enejisi ve ısı pompası ile kullanabildiğimiz için tasarruf ettiğimiz enerji miktarı ciddi oranda da artar.

Oda termostatları ile belli zamanlarda çalışmak için ayarlayabiliriz. Yerden ısıtma sisteminde zemin ısıtıldığı için sistem kapatıldığında ısının dağılması daha uzun sürer. Geleneksel sistemlerde ise kombi kapatıldığında üretilen ısı hızla buharlaşır ve petekler çok daha hızlı bir şekilde soğurlar.

2 – Bakım ve Onarım;

Radyatörlü sistemlerde düzenli olarak temizlenmeli ve kombi bakımları yapılmalıdır. Yerden ısıtma sistemleri kurulduktan sonra neredeyse hiç bakım gerektirmeyebilirler. Kaliteli bir malzeme seçimi yaptıysak eğer 20-25 yıla kadar kullanım ömürleri vardır.

3- Hijyen ve Sağlık;

En sağlıklı ısıtma sistemlerinden biri olan yerden ısıtma sisteminde odalardaki hava kalitesi çok daha iyi olur. Kombi yüksek sıcaklıklarda açıldığında ortamdaki oksijen seviyesi azalır, sıcak hava tavana ve sonra da soğuyarak yere ulaşır. Oluşan termal sirkülasyon nedeniyle daha çok toz ve akar meydana gelir. Ancak yerden ısıtma sisteminde 27 – 28 dereceye ayarlanan taban sıcaklığı sayesinde toz kalkması gibi sorunlar yaşanmaz. Hava sirkülasyonu olmayınca daha geç tozlanma olur.

Radyatörlü sistemlerde zeminler genellikle soğuk kalır ve zemin seviyesinde nem oluşabilir. Bu da toz akarlarının çoğalmasına yol açar. Zemin ısıtıldığında ise akarlar çoğalacak ortam bulamazlar. Radyatörlü sistemden yerden ısıtma sistemine geçtiğinizde mevcut toz akarı miktarında %80’e varan azalmalar görülür. Sonuçta astım gibi solunum rahatsızlıkları olan insanlar bu sistemlerde daha rahat ederler ve yaşam kaliteleri artar.

Çocuğunuz varsa onların parke ya da fayans üstünde oturmasını istemezsiniz. Aksi halde zemin soğuk olduğu için hemen hastalanabilirler. Zemin ısıtması olan sistemlerde ise ısıtma zeminden başladığı için zemin her zaman sıcak olur. Bundan dolayı önce ayaklar ısınır ve bu tür sorunlar yaşanmaz.

4- Mekanlarda daha fazla alan;

Yerden ısıtma sistemlerinde duvarlara petek yerleştirmediğimiz için mimari açıdan mekanları verimli kullanabiliriz.

En modern radyatörler bile duvarlarda belirli yer kaplarlar. Radyatörsüz bir sistemde duvarlarımızı istediğimizi gibi değerlendirebiliriz.

5 – Zemin Kaplama Çeşitleri;

Yerden ısıtma sistemlerinde duvar ve zemin alanlarından en iyi şekilde yararlanılır. Parke, seramik, taş, halı ve daha pek çok zemin kaplaması ile uyumlu olacak şekilde çalışır. Bu yüzden zemin ısıtma sistemlerini kurarken istediğiniz zemin tipini seçebilirsiniz.

 

Yerden Isıtma Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

1 – Kurulum Maliyeti Açısından;

Yerden ısıtma sistemi kurulumu ne kadar kolay gözükse de iyi bir ekip ile çalışması gerekir.  Yerden ısıtma diğer sistemlere göre daha maliyetli olabilir.

Malzeme bedeli Euro bazlı hesaplanır, örneğin metrekare birim fiyatı günümüz şartlarında yaklaşık 30-50 Euro’dur.
Yerden ısıtma için oda termostatları kullanılır her odanın sıcaklığını ayrı ayrı ayarlamak isterseniz, isteğe bağlı olarak adet fiyatları 100-750 Euro’dur.

2 – Zemin Yüksekliği Açısından;

Kalorifer sistemlerde uygulama için zeminde yükseklik problemi yaşamazken, yerden ısıtma sistemlerinde seçtiğiniz sisteme bağlı olarak odanızdaki zemin yüksekliğinizi (4-10 cm ) ‘ a kadar arttırabilir.

3 – Kapatıldıktan Sonra Isınma – Soğuma Süresi

Yerden ısınma sistemleri, kapandıktan sonra tekrar açıldığında ısınma süresi diğer sistemlere göre daha uzun sürmektedir. Bununla beraber kapandıktan sonraki soğuma süreci de daha uzun sürmektedir.

4 – Oluşabilecek Tesisat Kaçakları Geç Fark Edilir;

Yerden ısıtma sistemlerinde, oluşabilecek su kaçakları daha geç fark edilir. Parke, laminant ya da taş zeminlerde ıslanma ya da rutubet kokusu varsa tesisat acilen kontrol ettirilmelidir. Bu konuda tesisat borularının içlerine kameralı sistemler ile bakılarak kaçak tespiti yapmak gerekir ve bulunan tespite göre zemin döşemesini tamamen kaldırmadan lokal onarım yapılmalıdır.

Kaynak:

Yerden Isıtma Sistemleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.