Yükseltilmiş Döşeme Nedir ?

20.02.2020
763
Yükseltilmiş Döşeme Nedir ?

Yükseltilmiş Döşeme Nedir ?

Bina zemininin üzerinde ikinci bir döşeme yüzeyi oluşturup, oluşturulan boşluğun içinden elektrik, mekanik, havalandırma tesisatlarına ait boru, kanal ve kablo gibi bileşenleri, zaman ve para kaybına sebebiyet veren inşaat işlerine gerek duyulmaksızın, istenen noktaya hızlıca ulaştırılmasına imkan sunan, kullanışlı bir yapı malzemesidir. Modüler bir yapıda olduğu için, yer değişiklikleri ve sonraki zamanlarda düzenlemeler yapmaya müsait bir niteliktedir.

 

Yükseltilmiş Döşeme Malzemeleri Nasıl Olmalıdır ?

Yükseltilmiş döşeme malzemeleri, paslanmaya ve yangına karşı dayanıklı, nem ve rutubetten etkilenmeyen, insan sağlığına ve doğaya zararlı maddeler içermeyen, toz tutma özelliği olmayan malzemelerden imal edilirler. Yükseltilmiş döşemelerde ana malzeme yonga levha veya kalsiyum sülfattır. Standartlara uygun olarak üretilen alüminyum levha, alüminyum folyo ya da galvanize çelik, bu yapı malzemelerinde üst ve alt kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Gerekli olduğu durumlarda, yüzey kaplamada linolyum, seramik, doğal taş, granit, halı, vinil PVC veya laminat (HPL) de kullanılabilmektedir.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Bileşenleri

Taşıyıcı Sistem : Bu tür sistemlerde, döşeme panelleri, taşıyıcı sistem üzerine uygulanmaktadır. Taşıyıcı ayaklar ayarlanabilir özelliklerde olup; tavan sacı, kafa sacı, saplama, boru, plastik conta ve somundan oluşmaktadır. Metal bileşenler, paslanmaya karşı koruma için elektrogalvaniz ile kaplanmaktadır. Yükseltilmiş döşeme uygulaması yüksekliğinin, 20 cm’den fazla olması durumunda, taşıyıcı ayakların kafa saclarını birbirine bağlayan “U” biçimli kuşaklar kullanılmalıdır.

Döşeme Panelleri : Döşeme panelleri modüler yapıdadır. 600 x 600 x 30 mm boyutlarında, sıkıştırılmış yonga levha veya kalsiyum sülfattan, çalışma yükleri 2,81 kN, maksimum yük 8,45 kN olacak şekilde imal edilmektedir.

Yükseltilmiş Döşeme Kullanım Alanları

  • Ofisler
  • IT ve Elektronik Merkezleri
  • Okullar ve Eğitim Kurumları
  • Hastane ve Sağlık Merkezleri
  • Alışveriş Merkezleri ve Dükkanlar
  • Fabrika ve Proses Alanları
  • Ticari Binalar 

Kaynak: Yapı Taşı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AffiliateLabz dedi ki:

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.