İstanbul’un Tarihi: Soğukçeşme Sokağı

12.12.2020
395
İstanbul’un Tarihi: Soğukçeşme Sokağı
İstanbul / Topkapı Sarayı ile Gülhane Parkı’nın arasında uzanan Soğukçeşme Sokağı bizi İstanbul’un geçmişine götürebilecek nadide bir sokaktır. Sokak adını, bu sokakta yer alan III. Selim dönemine ait 1800 tarihli mermer bir Türk çeşmesinden almaktadır. Osmanlı Dönemi’nde saraya yakın kkişiler, bu sokakta yer alan evlerde yaşarmış.
Soğukçeşme Sokağı’nda yer alan önemli yapı ise İstanbul Kitaplığı’dır. Kütüphane 1986’dan bu yana hizmet vermektedir. 1990 yıllında ziyaretçilere açılan kütüphanede, İstanbul hakkında binlerce kitap bulunmaktadır . İstanbul’un köklü tarihinin yer aldığı bu kütüphanede, tarihi bir ortamda kitap okumanın tadına varmak muhteşem olmalı…
 

Soğukçeşme Sokağı’nda gördüğümüz evler, 19. yüzyıl özelliklerine uygun, oldukça sade teknikler kullanılarak inşa edilmişlerdir. Sokaktaki evler geleneksel Türk evlerine uygun olarak ahşaptan yapılmıştır lakin ahşap dayanıksız bir yapı malzemesi olduğundan dolayı evler çabuk yıpranık eskimiştir. Yapıları cumbalı, bazıları iki, bazıları ise üç katlı görmek mümkündür.

Sokaktaki evler, geleneksel Türk Evi karakteristiğini yansıtan renkleri taşımaktadırlar ve çoğunlukla saman sarısı, tahin rengi, sardunya sarısı, açık mavi ve yeşil renktedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.