Model Şehirler 1- San Francisco – A.B.D.

31.03.2020
625
Model Şehirler 1- San Francisco – A.B.D.

San Francisco, yarımada şeklindeki coğrafyası ve bu coğrafyada bulunan elliden fazla sayıda tepesiyle, mekansal genişlemeye imkan vermeyen zorlu bir araziye sahiptir. Bu sebepten dolayı, nüfusu çok yüksek olmamasına rağmen düşük yerleşim yüz ölçümüyle ABD’nİn en yoğun ikinci şehridir.

19 yy.da yaşanan altına hücum dalgası sayesinde temelleri daha o yıllarda atılan, Batı Yakasının Wall Street’i lakaplı, güçlü finans sektörüyle birlikte San Francisco, hukuktan mimariye, idari bilimlerden tıpa kadar, farklı alanlarda uzmanlaşmış şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Doksanlarla birlikte başlayan internet çılgınlığının odak noktalarından biri olan şehir, başta Twitter olmak üzere çeşitli internet şirketlerinin merkezlerini barındırmaktadır. Bütün bunların yanında önemli bir turizm merkezidir. Bütün bu faktörler şehri, ülkenin kişi başına geliri en yüksek şehirlerinden biri yapmıştır. Yüksek kazançlara rağmen konut arzı, merkezdeki gayrimenkul fiyatlarının yükselmesine, orta ve düşük gelirli kesimin merkez dışına kaymaya başlamasına sebep olmuştur.

 

 

Golden Gate Köprüsü, Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2,73 km, ayaklar arasındaki uzaklık 1,28 km’dir, yüksekliği 235 metreyi bulur. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. Vikipedi

 

Şehirde mimari ve tarihi açıdan öne çıkan eserler Golden Gate Köprüsü, Alcatraz Cezaevi, Belediye Binası, St. Ignatius Kilisesi ve Güzel Sanatlar Sarayı’dır. Alcatraz Adası’nda bulunan ünlü cezaevi turizm açısından oldukça ilgi çekmektedir. Sanatsal aktivitelerinin ve Sahne Sanatları Merkezi’nde ve Opera Binası’nda yapılmaktadır. San Francisco Modern Sanatlar Müzesi de şehrin uğrak mekanlarından biridir.  32 000 hektarlık Golden Gate Ulusal Rekreasyon Alanı; kumsalları, ormanı ve Alcatraz’ı da içeren turistik bölümleriyle ziyarete açık bir park alanıdır. Şehir merkezinde ki Golden Gate Parkı da, 4,8 km’ye 0,8 km’lik dikdörtgen şeklindeki tasarımıyla Central Park’a benzer, ama ondan daha büyük bir şehir parkıdır.

 

 

 

 

 

Amerikan mimarisinde, boyalı bayanlar, 1960’lı yıllardan başlayarak, mimari detaylarını süsleyen veya geliştiren üç veya daha fazla renkte yeniden boyanmış Viktorya ve Edward dönemine ait evler ve binalar. Vikipedi

 

Finans, turizm sektörü, popüler kültürüyle öne çıksa da, San Francisco’nun Model Şehir olmasının asıl sebebi bambaşkadır. Şehir, etkin ve disiplinli çevre yönetimi ile Amerika kıtasının en yeşil şehri olmuştur. San Francisco, 2009 yılında atığın kaynağında ayrılmasını işletmelere ve hane halkına zorunlu kılmıştır. Şehir yönetiminin dikkat çeken bir diğer uygulaması da, çevreci girişimlerle işbirliğine gitmesi ve özel sektörün yeşil projelerini desteklemesidir.

 

 

 

Transamerica Piramidi, ABD’nin San Francisco kentinde yer alan bir gökdelendir. Bina 1972 yılında Transamerica Corporation’un genel merkezi olarak inşa edilmiş olup tamamlandığında 260 metre yüksekliği ile dünyanın altıncı en yüksek binasıydı ve günümüzde de San Francisco’nun yüksek binasıdır. Vikipedi

 

Şehri model kılan bir diğer husus da deprem geçmişi ve akabinde depremle giriştiği mücadeledir. 1906’da yaşanan deprem felaketi ve ardından çıkan yangında önemli bir kısmı yok olan şehir, o tarihten beri afetlerle mücadeleyi ciddiye almış ve kendine uzun soluklu bir yol planı çizmiştir. 1961’de kurulan Körfez Bölgesi Yönetimleri Birliği (AMAG) ,mekansal planlamalarda deprem faktörünü öne çıkararak, fay hattına yakın mesafede olan veya deprem şiddetini arttıracak zemin özelliklerine sahip bölgelerde imar yoğunlaşmasını kurallara bağlamıştır. AMAG, afet yöntemini sayısal ortama aktarıp halka açarak vatandaşların yatırım yapmadan önce satışa konu arazi ve mülklerin afet riskini internetten  kontrol etmelerine olanak sağlamıştır. Bunun dışında, şehir su şebekesinin kullanılamaz hale geldiğini acil durumlar için itfaiye birimine ait yedek bir su şebekesi teşkil edilmiştir.

 

 

 

 

 

Yerba Buena Bahçeleri, şehir yaşamıyla doğayı birleştirmesi nedeniyle ödüle layık görülmüş bir şehir parkıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.