Model Şehirler 3 – Lizbon – Portekiz

02.04.2020
669
Model Şehirler 3 – Lizbon – Portekiz

Lizbon; tarihi şehirler arasında sayabileceğimiz Londra, Paris ve Roma’dan dahi yüzyıllar önce kurulmuş dünyanın en eski büyük yerleşimlerinden biridir. Günümüzde Lizbon, Portekiz’in en büyük şehri ve başkentidir.

 

Avrupa’nın ana ekonomik merkezlerinden ve Atlantik kıyısındaki önemli konteyner limanlarından biridir. Şehrin simgelerinden olan Belem Hisarı ve Jeronimos Manastırı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadırlar. Belem Hisarı, Keşifler Çağı boyunca Portekiz denizcilik keşiflerinde önemli rol oynamış ihtişamlı bir yapıdır. Jeronimos Manastırı ise Manuelin stili mimarinin en meşhur yapıtları arasındadır.

 

Vasco da Gama Köprüsü

Vasco da Gama Köprüsü  Tagus Nehri’nin kıyılarını birbirine bağlayan iki köprüden biridir. Viyadükler ve destek yollarla birlikte toplam uzunluğu 17,2 km’dir ve bu uzunlukla Avrupa’nın en uzun köprüleri arasındadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lizbon, mimari açıdan zengin bir şehirdir. Romanesk, Gotik, Manuelin, Barok, Modern ve Postmodern yapıları şehrin farklı yerlerinde görmek mümkündür. Ayrıca pek çok tarihi bulvara ve bu bulvarlarda yer alan pek çok anıta sahiptir. Bunlardan en önemlileri Avenida da Liberdade ( Özürgürlük Bulvarı), Avenida Fontes Pereira de Melo, Avenida Almirante Reis ve Avenida da Republica (Cumhuriyet Meydanı)’dır.

 

 Jerónimos Manastırı Şehrin en önde gelen sembollerinden biri olan Manastır, manuelin tarzın en başarılı örneklerindendir. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Vikipedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akdeniz iklimine sahip olan Lizbon, kış aylarında gündüz ortalama 15 0C, gece de ortalama 80C sıcaklığı ile Avrupa başkentleri içerisinde en sıcak kış mevsimine sahip şehirdir.

Ülkenin ana limanı, İber Yarımadası’ndaki en büyük ve işlek bölgesel pazarlarından birini oluşturmaktadır. Bölge, dinamik bir finansal ve teknolojik merkez olarak gelişmeye devam etmektedir.

Belem Hisarı, Keşifler Çağı boyunca Portekiz denizcilik keşiflerinde önemli rol oynamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lizbon toplu taşıma sisteminin kapsamı oldukça geniştir. Lizbon’da toplu ulaşımın geleneksel aracı tramvaydır. Tramvaylar ilk defa on dokuzuncu yüzyılda A.B.D.’den ithal edilerek kullanılmaya başlanmıştır. O zamanlardan kalma tarihi tramvaylar Toplu Ulaşım Müzesi’nde meraklıları için sergilenmektedir. Tramvayların çoğu yenilenmiş olsa da bir kısmı eski tasarıma uyularak modernleştirilmiştir. Günümüzde sokakların dar ve eğimli olduğu eski şehir merkezinde dört tekerlekli halleri ile kullanılan bu sarı tramvaylar, modern Lizbon’un turistik simgelerinden biridir.

Ulusal Elektrikli Ulaşım politikasının bir parçası olarak 2008 yılında şehir genelinde elektrikli araç sarj istasyonları kurulmaya başlanmıştır. Elektrikle çalışan araçlara verdiği destekle Lizbon, sürdürülebilir taşıma adına örnek şehirlerden biri olarak gösterilmektedir.

Şehrin diğer simgelerinden biri olan dünyaca ünlü mozaik Portekiz kaldırım taşları, Lizbon’da 1800’lü yıllarda doğmuştur. Zaman içinde Portekizce konuşan tüm milletlere yayılan bu akım, şehirde halen yaygın olarak gözlenmektedir. Neredeyse bütün kaldırımlar, hatta bazı yollar dahi bu stilde yapılmıştır.

Rua de Prata Caddesi

Ticaret Meydanı

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı Köprü

 

Yazımda ismi geçen Manuelin tarzı ya da Portekiz geç gotik tarzını daha sonra detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağım. Benim için keyifli bir yazı oldu, umarım sizlerde okurken zevk almışsınızdır. ‘Model Şehirler’ serimizi takip etmeye devam edin. Teşekkürler…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.