Model Şehirler 4 – Caracas – Venezuela

Model Şehirler 4 – Caracas – Venezuela

Caracas, dağların arasında kalan büyük bir vadide kurulmuş bir liman kentidir. Venezuela’nın başkenti olan şehir, aynı zamanda ülkenin geri kalanının iletişim ve ulaşım altyapısının da bel kemiği vazifesini görmektedir.

Francia Meydanı

 

Yirminci yüzyıldaki sanayileşme devriminden kıtanın diğer büyük şehirleri kadar nasiplenememiş olan kent, bu yüzden sınırlı miktarda gelişebilmiştir. Daha çok tekstil, deri ve kimya sektörüyle öne çıkan şehrin merkezindeki ve çevresindeki yoksul mahallelerde suç oranları ürkütücü boyutlardadır. Gündüz vakti bile gezilmesi tavsiye edilmeyen şehir, otoritelerce dünyanın cinayet başkenti olarak adlandırılmaktadır. Caracas’ta 1999-2010 yılları arasında 118.541 kişi cinayete kurban gitmiştir.

 

 

Halkın yoksulluğu ve gecekondu olgusunun şehir genelinde içselleştirilmiş olması, trajikomik bir başka hikayeye de yol açmıştır. Doksanlı yıllarda yapımına başlanan ama sahibi vefat ettikten sonra yarım kalan 45 katlı bir gökdelene bir süre sonra evsiz insanlar taşınmaya başlamış, binanın dolmaya başlamasıyla birlikte tarihin ilk gökdelenkondusu ortaya çıkmıştır. Şehirde gerçekleşen bir diğer ilgi çekici gelişme de, tepelere konuşlanmış olan gecekondu mahallelerinin ulaşımı için teleferik yapımına başlanmıştır.

 

David Kulesi En Büyük Gecekondu

 

Çarpık ve kaçak şehirleşmenin kaçınılmaz meyvesi olan ulaşım ve trafik sorunları da şehirde önemli boyuttadır. Merkez trafiğinin azaltılması adına hafta içleri plaka numarasına göre merkeze giriş kısıtlaması uygulanmaktadır. Şehir yönetimi bu tedbirleri,  geniş bir ağa sahip metro ve metrobüsü de içeren geleneksel otobüslü toplu taşımasıyla desteklemektedir.

 

 

 

 

19.yüzyıldan kalma Capitolio Federal binası, şehrin tarihi ve mimari şaheseridir. Sınırlarında üç müze ve iki kültür merkez barındıran Caobos Parkı, 82 hektarlık Caracas Doğu Parkı ve meşhur Venezolano Meydanı, Carascas’ta öne çıkan turistik mekanlardandır. 225 metrelik ikiz kulelerden oluşan Parque Central Complex de, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir.

 

Simon Bolivar’da dahil olmak üzere birçok önemli kişinin na’şının bulunduğu Ulusal Mezarlık

 

 

İlgiyle okuduğunuz için teşekkür ederim. Güzel yorumlarınızı bekliyorum…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.