İlginizi Çekebilecek 5 Mimari Dizi-Belgesel

21.10.2021
679
İlginizi Çekebilecek 5 Mimari Dizi-Belgesel

Uzun saatler boyunca kitap okuyamayacak kadar meşgulseniz ya da kitap okumaktan hoşlanmıyorsanız sizin için güzel önerilerimiz var. Listemizdeki belgeseller ,filmler ve diziler; tasarım, iç mimarlık ve mimarlık üzerine bildiklerinizi zenginleştirirken  farklı bakış açıları sağlayacak.

1– Dünyanın En Sıra Dışı Evleri (The World’s Most Extraordinary Homes) (2017)

Her biri ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış bu evler, sıra dışı diye adlandırılabilecek ölçüde iyi inşa edilmiş, pahalı ve yapımı uzun süren projeler. Dünyanın En Sıra Dışı Evleri ‘ni gezerken aynı zamanda misafirlik yapan Piers Taylor ve Caroline Quentin, ev sahiplerine ve mimarlarına sorular yönelterek; detayları inceleyip kafamızdaki soruları gidermekle birlikte tasarımları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Programın sunuculuğunu yapan P. Taylor aslında bir mimar. C. Quentin ise mimari aşığı olan bir oyuncu. İki farklı perspektiften bu ilgi çekici evler hakkında bilgi almayı seveceksiniz.

Üç sezondan oluşan bu dizinin ilk sezonunda; dağ, orman, deniz kıyısı ve Yeraltı evlerine konuk oluyoruz. İkinci sezonunda ABD’yi, Portekiz’i, İsviçre’yi ve Japonya’yı keşfe çıkıp oradaki sıra dışı evleri tanıyıp üçüncü sezonda ise İspanya’ya, Hindistan’a, Norveç’e ve İsrail’e göz atıyoruz.

 

2- Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract: The Art of Design) (2017)

2 sezondan oluşan dizide dünya çapında büyük işler yapmış Bjarke Ingels, Ralph Gilles,Platon, Christoph Niemann,Ian Spalter… gibi tasarımcıların zihinlerinde yolculuğa çıkarak nasıl düşündüklerini, nasıl tasarladıklarını hatta insanlardan nasıl tepkiler aldıklarını öğreniyoruz. Netflix yapımı bu belgeselde mimarlıktan araba tasarımına, kostüm ve sahne tasarımından ayakkabı tasarımına kadar aklınıza gelebilecek 14 farklı alanda muhteşem tasarımcılar ile tanışacaksınız ve soyut düşüncenin sırlarında keşfe çıkacaksınız.

3-Dream Big (2017)

Daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir yaşam için , dünyanın en yüksek kulelerinden ,Çin Seddi’ne, su altı robotlarına, güneş arabalarına ve akıllı, sürdürülebilir şehirlere kadar her ölçekteki mühendisliğin önemini anlatan bu kısa filmde, insan beynin sınırlarına da tanık oluruz. Jeff Bridges’in anlatıcılığını üstlendiği bu 42 dakikalık filmde mühendisliğin gücü karşısında etkilenmeye hazır olun.

 

 

 

 

4- Amazing Interiors (2018)

Yine bir Netflix yapımı olan bu belgeselde 12 eve konuk oluyoruz. Oturma odasındaki dev akvaryumdan arka bahçedeki lunapark trenine kadar sürprizlerle dolu bu evlerin sahipleriyle tanışmak ve içerisinde tura çıkmak, iç mimarlıkla ilgilenenlerin hayal gücünü zorlayacağa benziyor. Bu cesur fikirler belki de izleyicilerine yeni tasarımlarında  cesaret verecek.

5- Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (Minimalism: A Documentary About the Important Things)(2016)

Mimarlık dünyasında çoğu kez duyduğumuz ‘’ less is more’’ yani az ve öz olanı savunmanın, sizi yaşamınızın geri kalanında da mutlu edebileceğini düşündünüz mü hiç?, Minimalizm: Önemli Şeylere dair Bir Belgesel, izleyiciyi hayatın her kesiminden (aileler, girişimciler, mimarlar, sanatçılar, gazeteciler, bilim adamları ve hatta eski bir Wall Street komisyoncusu) minimalistlerin hayatlarının içine çekerek minimalizmin getirilerini  inceliyor. Her şeyin daha azıyla daha mutlu olabilmenin kapılarını aralayan bu belgesel, belki sizin de hayatınızdaki mutluluğu çalan gereksiz şeylerden uzaklaşmanızı sağlayacak.

 

KAYNAKÇA:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dream_Big:_Engineering_Our_World

https://en.wikipedia.org/wiki/The_World%27s_Most_Extraordinary_Homes

https://medium.com/@aburakbal/tasar%C4%B1mc%C4%B1-de%C4%9Filim-hen%C3%BCz-5beda2cb6bb9

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.