biŞantiye

Stajınızı Daha Verimli Nasıl Geçirirsiniz ?

Stajınızı Daha Verimli Nasıl Geçirirsiniz ?

Kariyerimizin en önemli adımlarından biri olan staj dönemini daha verimli nasıl geçirebileceğinizi merak ediyorsanız, sizin için çok faydalı bir yazı hazırladık.

Gerek gönüllü stajda gerekse zorunlu stajlarda, süre her ne kadar uzun ya da her ne kadar kısa da olsa çoğu öğrenci bu döneminin değerini bilmiyor. İlerde iş bulma süreçlerinde büyük etkisi olacak stajınızı daha akıllıca ve zengin geçirmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler:

 1) Bolca Soru Sorun

İş hayatında, her ne kadar acemi olarak başlasanız da soru sormak için vaktiniz ya da cesaretiniz olmayacak. Gelecekte üstleneceğiniz sorumluluklar ve görevler hakkında en iyi bilgiyi yine bu işleri yapan kişilerden alacaksınız. Bu sebeple aklınıza takılan en ufak detayı ya da soruyu nazik bir dil ile üstlerinize sorup aklınızdaki soru işaretlerini gidermeniz gerekiyor. İş hayatında,bir programın nasıl kullanılacağından tutun da herhangi bir maili atarken nasıl bitirmeniz gerektiğine kadar çeşitli dikkat etmeniz gereken hususlar var, öğrenmek için de tek şansınız : STAJ !

 

 

 

 

2) Arşiv Tutmak

Yaptığınız işleri sadece okula kanıtlamak adına tuttuğunuz staj günlüklerinin yanı sıra öğrendiğiniz ya da ilerde dikkat etmeniz gerekenleri yazdığınız bir defteriniz, dokümanınız ya da klasörleriniz olsun. Okul için hazırladığınızı verdikten sonra dönüp bakabileceğiniz bir arşiviniz kalmayabilir. Bu sebeple mutlaka o bilgileri elinizin altında tutmalısınız, stajda öğrendiklerinizin yarın karşınıza mutlaka çıkacağından emin olabilirsiniz.

 

 

3) Sürekli Farklı İşler Görmeye Çalışın

Staj yapacağınız süre boyunca sadece aynı işler etrafında dolanmayın. Üstlerinizden farklı işler talep etmeyi, farklı işleri gözlemlemeyi ve bu süreçlerin nasıl yönetildiğini anlatmalarını mutlaka rica edin. Özellikle Excel okullarda üstüne çok gidilmeyen bir program olduğu için, ona dair birçok şey öğrenebileceğiniz yer staj yaptığınız yerlerdir. Bu şekilde yarın öbür gün sizden birden fazla alanda bilgi beklendiğinde ‘’bilmiyorum’’ yanıtı vermezsiniz. Belki işleri yapmasanız bile birden fazla işi gözlemleyen ve koordinasyonu sağlamak zorunda olacak kişi siz bile olabilirsiniz, hazırlıklı olmakta fayda var.

 

 

4) Network

Stajın bir öğrenciye belki de en büyük katkısı kurduğu yeni ilişkiler olabilir. 30 gün boyunca bir hayalet gibi ofise gidip gelmeniz, sessiz sedasız takılmanız size çok şey kaybettirebilir. Sahada ya da ofiste tanışacağınız insanlarla iyi ilişkiler kurmayı, onların yaptığı işler hakkında detaylı bilgi almayı ve iletişim bilgilerinizi birbirinize vermeyi unutmayın. Yarın bir yerde ihtiyacınız olduğunda sizin için en büyük sorun çözücü olacaktır.

 

 

5) Fikir Sunmaktan Korkmayın

“Ben daha öğrenciyim zaten benim fikrimi ne yapsınlar ” demeyin. Karşılaşılan problemler karşısında sizin de aklınıza bir çözüm yolu geliyorsa bunu korkusuzca söyleyin. Bu şekilde hem iş üzerinde konuşma cesaretiniz artar hem de düşünme yeteneğinizi geliştirirsiniz .

 

 

 

 

6)Unutmamak

Ve son olarak, stajınız bittikten sonraki zamanlarda, arada sırada bir telefon açmayı ya da ziyaret etmeyi unutmayın. Bu size hem güzel fırsatlar çıkarabilir hem de kurduğunuz ilişkileri sağlamlaştırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.