Mühendis Formasyon Nasıl Alır?

19.08.2022
571
Mühendis Formasyon Nasıl Alır?

Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmenlik yapmasını sağlayan formasyon,  bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilerin almak için uğraştığı bir belge. Gerekli eğitimleri tamamlayıp formasyon sahibi olmak isteyen adaylar, formasyonun nasıl ve nereden alınacağını merak ediyor ve araştırma yapıyor.

Mühendis Formasyonu alarak, MEB tarafından belirlenen koşullarda, pedagojik formasyon alınabilen bütün mühendislik dallarında okuyan kişiler, pedagojik formasyon aldıkları ve KPSS sınavından iyi bir sonuç elde ettikleri takdirde MEB’e bağlı kurumlarda öğretmenlik yapabilirler.

Mühendisler için formasyon, eğitim fakültesinde okumayan öğrencilere öğretmenlik kapısını açan belgedir. Eğer Bilgisayar, Deri Teknolojisi, Elektrik, Elektronik, Fizik, Gemi İnşaat, Kimya, Su Ürünleri bölümlerinden birinden mezunsanız ve formasyon eğitimini başarıyla tamamlayarak formasyon belgesi almaya hak kazanırsanız öğretmen olabilirsiniz.

Mühendis Formasyon Nasıl Alır?

Gerekli şartları sağladığınız taktirde Mühendis Formasyonu belgesi alabilirsiniz. Bu şartlar;

  • MEB tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimi alınabilen bir bölümde okumak ya da mezun olmak,
  • Lisans mezunu olmanız halinde mezuniyet puanı 2.5/4 ve üzerinde olmak,
  • Disiplin geçmişinde herhangi bir sorun bulunmamak,
  • Akademik ortalama, üniversiteye giriş puanı yeterli olmak,
  • Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen üniversitelerden birinde okumuş ya da okuyor olmak,

Bu şartları sağladığınız taktirde; Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Rehberlik, Bilgisayar Destekli Öğretim, Özel Eğitim, Karakter ve Değerler Eğitimi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Eylem Araştırması, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Türk Eğitim Tarihi, Bireyselleştirilmiş Öğretim, Yaşam Boyu Öğrenme, Gelişim Psikolojisi derslerini alır ve başarıyla geçerseniz formasyon belgesi almaya hak kazanırsınız.

Formasyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mühendislik Formasyonu, başvuru formu, öğrenci belgesi, mezun olduğunuz taktirde mezuniyet belgesi, onaylı lisans not durum belgesi, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi belgeleri hazırlandıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için formasyon eğitimi ücretini ödemeniz gerekmektedir. Her üniversitede değişiklik gösteren, ortalama fiyatı 2000 TL olan formasyon eğitimi ücretini ödemeniz hâlinde başvuru yapabilirsiniz.

KAYNAK:

  1. Formasyon nasıl alınır
  2. Mühendislik Formasyonu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2024 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.