biŞantiye

İnşaat Sektöründe İSG Uzmanlığı

İnşaat Sektöründe İSG Uzmanlığı

Günümüzde teknoloji çağının ilerlemesi ve insan nüfusunun artması, konut ve işyeri ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. İnşaat sektöründeki hızlı büyüme ile iş kazaları ve meslek hastalıklarında yükselme göstermektedir. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına ve alınacak önlemlere duyulan ihtiyaç artmıştır. Günümüzün önemli problemlerinden olan ve sadece alınacak iş güvenliği tedbirleri ile azaltılabilecek olan iş kazaları ile yaralanma ve ölümlerin azaltılması, bilgi, kurallar ve ekipmanlar ile mümkün olabilir. Özellikle inşaat sektöründe kazalar, alınabilecek tedbirler, düzenli periyodik kontrol, risk analizi ve eğitimler sayesinde tehlike seviyesinin düşürülmesi sağlanabilir.

 

Ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıkları uzun yıllardır birçok işçinin hastalanmasına, yaralanmasına, hatta ölümüne sebep olmaktadır.

 

Bu olaylar özellikle de inşaat sektöründe daha sık yaşanmaktadır. İnşaat sektörünün diğer sektörlerden farklı olmasının nedeni projelerin birbirinden farklı olması bu yüzdende her projede farklı çalışma koşulları ve farklı risklerle karşılaşılmasıdır. İşçiler endüstriyel sektörlerdeki gibi tek bir fabrikada çalışma imkanı bulamadıkları için sürekli bir projeden başka bir projeye hareket halindeler. Bunların yanı sıra inşaatlar tehlikeli ve birçok risk içeren işlerden oluşmaktadır. Ve bu ortamda çalışmak için tecrübeli aynı zamanda fiziksel güçlerin dayanıklı olması gerekir. Ayrıca inşaat projelerinde aynı anda birden fazla işçi grubu da çalışabilir, bu da sahadaki tehlike ve riskleri arttırabilir. Bu yüzden inşaat sektörü diğer sektörlere göre daha risklidir ve işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarını sağlamak oldukça zor olabilir.

 

Artık müteahhitler sahada görevli iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, işyeri sağlık personeli ve tercihe göre bunlarla beraber iş güvenliği teknikeri çalıştırmak zorunda. Burada OSGB firmaları işveren için süreci takip eder ve gerekli çalışmaları kaydeder. Bu durum OSGB ler için büyük bir fırsat ve imkan yaratmanın yanında bir o kadar da zorlu görev anlamını taşır.

 

OSGB şirketleri ile çalışıyor olmak daha planlı ve programlı bir işleyiş sağlıyor. Çünkü tüm evraklarınız iki nüsha olarak hazırlanıyor. Hem şantiye hem de  OSGB için böylelikle tekrar  tüm evraklarınız güncelliyor ve takibi daha sık kontrol altında tutuyorsunuz. Yine, aynı çatı altında çalışan iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi koordinasyonu daha iyi sağlıyor, risk analizi gibi, acil durum eylem planı gibi beraber hazırlanması gereken evraklar ortak çalışmayla hazırlayabiliyor.

 

Özellikle son yıllarda hızla büyük site tarzı konutlar yapıldı. Ve halen yapılmaya devam ediliyor. İş güvenliği firmalarının da haliyle iş yükü artmakta. İş güvenliği uzmanları büyüklüklerine göre günlük mesai saatleri içinde üç dört şantiye ziyaretinde bulunabiliyor, daha büyük firma ve şantiyeler ise tam zamanlı saha personeli yani İSG teknikerlerine ihtiyaç duyuyor. Yeni mezun olan taze beyinlere her sektörde ihtiyaç olduğu gibi OSGB lerde ihtiyaç duyuyor.  Ve aslında OSGB ler sayesinde yeni mezun teknikere başlangıç için büyük tecrübe sağlanıyor.   Sağlıklı günler dilerim :))

 

https://www.dogrularosgb.com/insaat-sektorunde-is-guvenligi-uzmanligi/?gclid=EAIaIQobChMIgM6s3ZPl8gIVUQOLCh2qJw6tEAAYBCAAEgI9GvD_BwE

 

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.