biŞantiye

İç Mekan Tasarım Trendleri 2021

İç Mekan Tasarım Trendleri 2021

Bu yazımızda belirli kaynaklardan aldığımız , iç mekan tasarımında bu yılın 20 Trend konusunu inceleyeceğiz.

Son iki yıldır pandemi sebebiyle evde veya diğer iç mekanlarda zaman geçirdiğimizden bu mekan tasarımları önem kazandı. Mimarlar ve tasarımcılar, iç tasarım projeleri için en iyi çözümleri ararken, müşterilerinin refahını iyileştirme ve hatta hastalıkların önlenmesinde onlara yardım etme sorumluluklarının giderek daha fazla farkındalar.

 1. BİYOFİLİK TASARIM

Doğa ile belirli bir düzeyde bağlantı sürdürmek için Biyofilik Tasarım , sağlığımızı, ruhumuzu ve genel ekosistemimizi iyileştirmenin bir yolu olarak doğayı bina mimarisine entegre etmeyi amaçlar. Geri kazanılmış ahşap, asılı bitkiler, yeşil duvarlar ve büyük yeşil kurulumların kullanımı, önümüzdeki on yılda iç tasarımı şekillendirecek olan ve göreceğimiz ana trendlerden bazıları. Biyofilik tasarım, şehirlerde her zamankinden daha fazla insan yaşadığından ve bilim, ülke halkının başından beri bildiğini, doğanın bizi iyi hissettirdiğini ve sağlığımıza fayda sağladığını kanıtladığı için tasarım dünyasında çekiş kazanıyor. ‘Dış mekan, yıl boyunca kullanım için çalışması gereken bahçelerimizde, teraslarımızda veya balkonlarımızda dışarıda daha fazla zaman geçirdiğimiz için artık herhangi bir evin önemli bir parçası . Bu alanlar yaşam alanımızın uzantılarıdır ve bize sosyal kalma imkanının yanı sıra rahatlama alanları da sağlayabilir…

  

      2.DOĞAL ELYAF MOBİLYA

Mobilyalarda rattan ve hasır gibi doğal liflerin kullanımı iç tasarımda oldukça popüler hale geliyor. Bu geleneksel malzeme, sandalyelerde, halılarda ve aydınlatmada kullanılmakta, daha modern tasarımlarla karıştırılmakta ve eşleştirilmektedir.

  

 1. “TOMBUL”TASARIM

Sandalyeler, sehpalar, kanepeler ve hatta lambalar, mekanlarımıza genç, eğlenceli ve modern bir görünüm kazandırarak bizi çocukluğumuza götüren en hacimli kıvrımlarını gösteriyor. Bu yeni trend, çocuksu özelliklerin abartılması olan “neoteni” kavramından yola çıkarak, yuvarlatılmış kenarlı ve boru biçimli ve neotenik tasarım olarak da bilinen mobilyalar tarafından yönetiliyor. Bu parçaların herhangi bir alana ekleyebileceği oyunculuğu tanımlamak için uygun bir konsept!

   

 1. KEMERLER

Kemerler geleneksel mimarinin tipik bir örneğidir ve mimarlar ve tasarımcıların iç tasarım projelerine kavisli kapılar, yuvarlak pencereler ve kemerli aynalar eklemeleri sayesinde şimdi bir canlanma yaşıyor. “Tombul” ve Biyofilik Tasarım trendleriyle uyumlu olan kemerler, sadece gerçek kemerler yoluyla değil, aynı zamanda duvarlara boyanmış dekoratif desenlerle evlerimize eğriler ve daha organik şekiller eklemenin yeni bir yolu olarak ortaya çıkıyor.

   

 1. MİNİ ÇALIŞMA KÖŞELERİ

Evden çalışmak artık daha yaygın hale geldiğinden , evde esneklik her zamankinden daha önemli . Bu bağlamda çalışma alanları daha az resmi hale gelmekte ve diğer yaşam alanları ile bir arada var olabilmektedir. Bu, dolapların içine gizlenmiş veya kitap raflarına eklenen gibi daha büyük mobilya parçalarına entegre edilen mini çalışma köşelerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

   

 1. TAM ENTEGRE BİR MUTFAK İÇİN GÖRÜNMEZ KULPLAR

Son zamanlarda, mutfak tasarımının , çekmece ve dolaplardaki (özellikle büyük boy olanlar) kulp ve çekmeceleri görünmez donanımlarla nasıl değiştirdiğini görüyoruz . Bunlar, kabinin içine yerleştirilmiş, kapıyı iterek açmanızı sağlayan mekanik veya manyetik bir cihaz olan İtmeli Mandallardan, içe doğru eğimli kenarlar sayesinde çekmeceleri çekebileceğiniz Entegre Kollara ve Gizli Çekmeler gibi daha basit çözümlere kadar uzanır. sadece bir şerit dışarı fırlayacak şekilde her kapının üst kenarına yapıştırılmıştır. Amaç, kesintisiz ve şık bir görünüme sahip minimal bir alana sahip olmaktır.

   

7. RENKLİ BANYOLAR

Parlak ve cesur renklerin duvarlarda ve mobilyalarda daha sık kullanılmasına paralel olarak banyolar da rengi cüretkar ama zarif bir şekilde benimsemeye başladı . Banyoların artık parlak beyaz olmasına gerek yok! Açık pembe, altın sarısı, lacivert ve zeytin yeşili gibi renklerle mimarlar ve tasarımcılar bu temel mekanlardaki enerjiyi yükseltiyor.

   

8. AÇIK VE AKIŞKAN YAŞAM ALANLARI

Yaşam alanları daha açık ve akışkan hale gelirken, mekanların biçimsel ayrımı daha seyrek hale geliyor. Açık alanlara perde ve mobil panel eklemek gibi fikirler , evdeki alanlarımızı nasıl kullandığımıza göre belirli alanları gizlemek için bir çözüm olarak oldukça popüler hale geliyor.

  

 1. DOKULU DUVARLAR

2020’de dokulu duvarlar her yerdeydi ve görünüşe göre 2021 için büyük bir tema olmaya devam edecek. Hatta bazıları, onlara doku vermek ve bir odayı daha yumuşak ve daha rahat hissettirmek için duvarlarına kilim asıyor. 3D oymalı ahşap duvar kaplamaları ve 3D fayanslardan Phillip Jeffries’in yeni dokulu duvar kaplamalarına benzer daha incelikli görünümlere kadar en yeni duvar kağıtları , duvarlara baştan çıkarıcı dokunma dokusu veya dokulu efektler veriyor.

  

 1. TERRAZZO DÖŞEME

500 yılı aşkın bir süre önce Venedik evlerinde kullanılan bu tipik mermer döşeme ilk olarak 1970’lerde geri dönmüştür. 2019 yılında malzeme bir kez daha geri döndü ve tasarımcılar arasında bir kez daha popüler oldu. Mozaik bugünlerde bkz. az yoğunlukta ve daha çarpıcı grafik bakışla mermer, kuvars, granit ve cam büyük cips, bir karışımıdır.

Muhtemelen önümüzdeki on yıl boyunca bu malzemenin sadece döşemede değil, mutfak ve oturma odası mobilyalarında da kullanıldığını görmeye devam edeceğiz. Bu grafik desen duvar kağıtlarına, kumaşlara basılmış ve hatta kilimlere dokunmuş olarak görünecek!

   

 1. EN SAF HALİNDE AHŞAP VE BETON

Maruz hammadde olarak ahşap ve beton duvar, tavan ve zemin üzerinde mimar ve tasarımcıların pahalı bütçeleri düşmeden iç mekanlar için sıcaklık ve şıklık elde etmek için kullanan bir eğilimdir. Her ikisinin kombinasyonu, görselin ötesinde tüm duyuları harekete geçirebilir ve dayanıklılık ve düşük bakım gibi çekici niteliklere sahiptir.

   

 1. ARKEOLOJİK GÖRÜNTÜLER

 

Modern bir oturma odası trendi için dar ve grafik duvara monte vitrinler içinde heykelsi ‘eserleri’ sergileyerek arkeolojik bir antika dolabı oluşturun .İlkel bir nötr palete yapışırken ilgi çekici bir görüntü oluşturmak için minyatür heykel formlarının yanı sıra bulunan nesneleri ve dokulu malzemeleri birleştirin.

 

 1. ÇITALAR

Yivli detaylandırma uzun bir saltanat sürdü. Şimdi yeni bir mutfak trendi dikey ve güzel üç boyutlu çizgiler çağını başlatma zamanı . Düz çıtalar, yakınınızdaki bir ev eşyasına derinlik ve ince desenler ekleyerek gelecekte görülecek şekilde mobilya tasarımına hakim oluyor.

   

14.DOKULU MOBİLYALAR

Doku tasarımı , yüzeylerin son birkaç yılda gördüğü çıkıntılı rönesansın en son parçasıdır. Cam paneller yivli hale geldi, fayanslar dokunsal bir dönüş aldı ve en akıllı duvar kağıdı fikirleri üç boyutluyu keşfediyor. Şimdi dahil olma sırası mobilyada. Dolaplar, gardıroplar, büfeler, çekmeceler ve masalar, evin her odasında ince, çıta benzeri oluklar depolamayı devraldığı için biraz daha dekoratif bir şey lehine düz cepheler, düz kapılar ve düz panellerden kaçınıyor.

   

 1. ADAÇAYI YEŞİLİ MUTFAK

Adaçayı yeşili mutfaklar hızla 2021 için en büyük mutfak trendlerinden biri haline geliyor  . Boyası, dolapları veya fayansları olsun, renk tonu her yerde ortaya çıkıyor…

   

 1. BOZUK PLANLI YAŞAM

Day True’nun kurucu ortağı Hayley Robson, “Açık plan yaşam eğilimi devam ediyor, ancak alanı aynı anda kullanan daha fazla insanla, çeşitli işlevleri “taramak” veya “bölmek” için başka yollar bulmamız gerekecek. gün boyunca esnek kullanım için ‘açık plan’ bir alan.’

Crittall tarzı bölmeler ve oda bölücüler her zamankinden daha popülerken , kitaplıkların bir odayı ve perdeleri akıllıca bölmek için nasıl kullanılabileceğini gördük .

   

 1. ÇEVRE DOSTU TASARIM

Daha çevre dostu alışkanlıklar için bir baskı, günlük seçimlerden hayatın en büyük kilometre taşlarına kadar nasıl yaşadığımızı değiştiriyor. İnsanlar etkilerini yeniden değerlendirdikçe daha bilinçli tüketime doğru bir kayma var. Birçokları için bu, daha az ürün ve daha sürdürülebilir ürünler kullanmak ve aynı zamanda israfa dikkat etmek anlamına geliyor.

Buna düşük atıklı yaşam, evdeki plastiği azaltma ve ikinci el parçalar satın alma dahildir.

İç mimar Harriet Anstruther’e göre, önümüzdeki on yıl içinde bisiklete binen, ev aksesuarlarını tamir eden ve kişiselleştiren insanlarda büyük bir artış görülecek. Bu yıl, sürdürülebilirliğe ve atıklarımızı azaltmaya büyük bir odaklanma var ve bu, eve dönüşme yollarından biri.

Harriet , “Toplum ve gezegen olarak, daha çok yap ve onarmaya ihtiyacımız var” diyor . Devam etti: “İleri dönüşüm elbette sonsuza kadar devam ediyor, ancak belki daha fazla insan gerekli becerileri öğrenmek isteyecek ve atölye çalışmaları yerel projelerde daha fazla arzu haline gelecek.

  

 1. EV OFISLERI

Ev ofisleri kalmak için burada. Uzaktan çalışmanın kalıcılığı, insanların evdeki çalışma alanlarını farklı şekilde tasarlamalarına yol açıyor. Sonuç olarak, derme çatma masa kurulumlarının aksine, daha özel ve özel ev çalışma alanları görüyoruz.

Ayrıca, özellikle aynı anda evden çalışması gereken birden fazla kişinin bulunduğu haneler için, normların bir parçası olarak yatak odalarına ve oturma odalarına masa ve çalışma alanlarının dahil edildiğini görüyoruz Ev genelinde birden fazla çalışma alanı oluşturmak, ailelerin birbirlerini rahatsız etmeden aynı anda evden çalışabilecekleri anlamına gelir – bu aynı zamanda çocuk masası alanları için de geçerlidir , böylece çocuklar okullar kapandığında evde eğitim görmeye devam edebilirler.

   

 1. EVDE SAĞLIK

Banyolar uzun zamandır zorlu bir günün ardından kaçmak için bir yer olmuştur, ancak bu arzu daha da artmaktadır. Day True Kreatif Direktörü Hayley Robson diyor.

‘Şimdi tamamen rahatlamamıza ve stres atmamıza izin vermek için ev spalarının önemini görmeye başlayacağız. Duş alanına buhar işlevi eklemek veya duşu hep birlikte çıkarmak ve büyük lüks bir banyoyu tercih etmek, suyla rahatlamak için farklı yollar sağlayabilir. ‘Bu yıl, kaygı, stres ve tükenmişliğe karşı koymak için kolay alışkanlıklar ararken, sağlıklı yaşamı daha günlük bir şekilde düşüneceğiz.

Herkesin rutini farklı görünüyor. Belki günlük tutmaya ya da sanat terapisine yönelirsiniz, sosyal medyaya bir ara verirsiniz ya da belki daha çok odanın etrafında dans eden bir ruh halinizi yükselten bir çalma listesi türünden birisiniz. Tarzınız ne olursa olsun, günlük dozda pozitif hisler almanın birçok kolay yolu vardır.

 1. EV SPOR SALONLARI

Evden hiç ayrılmamak hiç bu kadar kolay olmamıştı, bu da ev spor salonlarının yanı sıra bahçe odaları , ev sinemaları ve hatta şarap odaları için büyük büyüme anlamına geliyor .

Millier’in kreatif direktörleri, “Tasarladığımız evlerin çoğunda özel bir egzersiz alanı her zaman önemli bir husus olmuştur, ancak kilitlenme kesinlikle bir ev jimnastiğindeki belirli özelliklere diğerlerinden daha fazla vurgu yapmıştır ” diyor.

‘Örneğin, bu süre zarfında sanal eğitim oturumları arttı, bu da iyi bir ekranın (gizlenebilir) gerekli olduğu ve mükemmel konuşmacıların çevrimiçi kişisel eğitim oturumları, Peloton gibi dersler ve çevrimiçi arkadaşlarla egzersiz için daha da önemli olduğu anlamına geliyor. .’

   

Umarım bu yazıyı okumaktan keyif almışsınızdır, okuduğunuz için teşekkürler… 🙂

KAYNAKLAR:

 • https://www.archdaily.com/945290/interior-design-trends-that-will-shape-the-next-decade
 • https://www.livingetc.com/whats-news/the-biggest-interior-trends-195539
 • https://www.homesandgardens.com/news/interior-design-trends-2021

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.