biŞantiye

İlginç Vitrin Tasarımları

İlginç Vitrin Tasarımları

Merhaba bu yazıda sizlerle ünlü markaların sanat eserlerine dönüşen vitrinlerini incelemek istedim umarım beğenirsiniz.

Vitrinler bize mekan hakkında bilgiler vereceği için tasarımı büyük bir önem taşımaktadır. Kısaca vitrin tasarımlarından bahsedecek olursak: Vitrinin dikkat çekici olması mekana olan ilgiyi arttırır , markalarda bunu bildiğinden bu alana ekstra özen göstermektedir. Vitrin tasarımında aydınlatma seçimi önemlidir yanlış bir aydınlatma seçilirse ürün rengi yanıltıcı olabilir. Vitrin açık bir vitrin mi olacak(iç mekan hakkında merak uyandırmak için tasarlanan arkada bölücü olmayan) yarı açık bir vitrin mi olacak yoksa kapalı vitrin seçilip dikkat sadece vitrinde mi tutulacak düşünülmelidir. Mankenin duruşu , elleri , ayakları ,başının olup olmayacağı markanın ne tür ürünler sergileyeceği üzerinden düşünülmelidir. Şimdi ünlü markaların vitrinlerini inceleyerek neler anlatmak istediklerine bakalım…

      1.LOUIS VUITTON

   

Puantiyeli resimleriyle ünlü Yayoi Kusama ve Louis Vuitton’un sonsuz aşk isimli koleksiyonu Vitrinde “evrenin başlangıcı” ve “zihnimde Sonsuz Açan Çiçekler” temalarına odaklanmıştır.

Kusama yoğun lekeli desenleri ve sürükleyici, büyük ölçekli ortamları kullanmasıyla tanınır. Kusama, hayatını “milyonlarca nokta arasında kaybolan bir nokta” olarak tanımlayarak “Sonsuza Kadar Aşk” mesajını vermeyi amaçlamıştır.

Vitrin tasarımına baktığımızda Siyah puantiyelerin yer aldığı cephe, transparan şekilde tasarlanarak tüm dikkat iç kısma çekilmiş. Marka ismi ilk fotoğrafta siyah yazılarak üst kısımda yer alırken ikinci fotoğrafta ise siyah zemin üzerinde döşeme kısmında yer almıştır. İç kısma bakıldığında tüm dikkati çeken puantiyeli kırmızı ve beyaz ahtapot bacaklarına yer verilmiş orta kısımda elinde çanta bulunan bu mankene ise Kusama’nın görüntüsü verilmiştir. Aydınlatmaya bakıldığında ise ilk fotoğrafta gölgelerin oluştuğunu ve vitrinin çok fazla aydınlatılmadığını görülürken ikinci ve üçüncü Kusama’nın olduğu fotoğraflarda yan kısımlara bakıldığında ray spot aydınlatma kullanılıp hiçbir gölgelenme olmadan tüm vitrinin mükemmel şekilde aydınlatıldığı görülmektedir.

Vitrinde çok fazla ürün olmaması hakkında yaptığı açıklamadan ise “Bir sanatçıyla çalıştığınızda, bu ticari bir operasyon değildir ve bir zamanlar birinin dediği gibi, vitrin davettir ama mağaza partidir.”  Vuitton’un vitrinlerini bir sahne olarak kullandığı anlaşılmaktadır. Kusama vitrinleri için dünya çapında 23.696 dokunaç ve yaklaşık 50.000.000 nokta kullanmıştır.

      2.VERSACE

Resolute Retail Solutions on Twitter: "These @Versace windows feature an incredible balance of light & colour, creating a vibrant representation of this prestigious brand. #windowdisplay #visualmerchandising #retail #Versace https://t.co/7pn1JUJAs7 ...  CHAMELEON VISUAL LTD » Versace: Fall / Winter 2019  

Versace markasının 2019 koleksiyonu sonbahar-kış vitrinini incelediğimizde iyon başlıklı sütunların eğrisel formda ve neon renklerle boyandığını görüyoruz , vitrindeki koleksiyon tasarımlarından da anlaşılacağı üzere geçmiş ve günümüz harmanlanarak sütunlar üzerinden tasarıma modern bir şekilde yansıtılmış. Mankenler sade şekilde kullanılıp koleksiyon sergilenirken ,çantalar bu sütunların üzerine konumlandırılmış .Yarı açık vitrin tipi kullanılarak içeriyle ilişki tamamen kesilmemiş. arka paneli ve zemini kaplayan büyük boy v- jakar baskı kullanılmış. Vitrin çerçevesi, pembe ve mavi renkte neon aydınlatmalar ile çevrelenmiş. Marka ismi ise cephede iki tarafta da üst kısımda yer almış.

      3.HERMES

   

Lucie Thomas ve Thibault Zimmermann isimli sanatçıların Dubai’de yeni Hermes mağazası için tasarladıkları ”Orman Halkı” ismini verdikleri vitrin oldukça ilgi görmüş. Tasarım kağıt ,iplik ,keçe ,ahşap kullanılarak tamamen el işçiliği ile yapılmış. Hermes markasının diğer vitrinlerinde görmeye alışık olduğumuz gibi bu vitrinde rengarenk tasarlanmış. Yemyeşil manzaralardan , doğadaki motiflerden ve botanik yaşamdan esinlenerek yaratıklar, mağaralar, dev mantarlar ,çiçek ve tüy formları kullanılarak ütopik bir dünya yaratılmış. Vitrini incelediğimizde arka kısmın siyah kullanılarak dikkatin ön kısımda toplandığını görüyoruz, kenarlarda ise yaprak görüntüsü verilmiş kağıtlar kullanılarak orman havası verilmiş ,marka ismi vitrin içinde asılarak sergilenmiş. Tasarımda zeminde oluşan gölgelerden anlayacağımız üzere aydınlatma üst kısımdan yansıtılmış.

      4.HERMES

hermes-window-sketch5 hermes-window-spring20-8  hermes-window-spring20-10

Bu vitrinde işlenen konsepti beğendiğim için Hermes markasının diğer bir vitrinini daha paylaşmak istedim.2020 ilkbahar-yaz vitrininde ”İnovasyon” teması ele alınarak ,çevresel konulara ilişkin farkındalık ve sürdürülebilirlik ihtiyacı Vanue’ yi tamamen kartondan yapılmış bir vitrin tasarımına yöneltmiş. Fikir ,dinamik hareket ve yerçekimi üzerine farklı hikayeler sergileyen soyut yönlü karton elemanlara dönüştürülmüş ve çevre dostu yapıştırıcı ile elle birleştirilmiş. Vitrine baktığımızda bulut görünümü verildiğini , bulutların asılarak sergilendiğini bazılarının ise zeminde yer aldığını görüyoruz şal ,parfüm ,çanta gibi ürünler bu bulutların üzerinde sergilenmiş. Eşarplara gökkuşağı görünümü verilmiş ve bulutlarla bir bütün oluşturulmuş. Arka planda doğal bir görüntü elde etmek için kahverengi perde seçilmiş .Spot aydınlatmalar tavan ve yan duvarlarda dikey olarak kullanılmış. Marka ismi ise asılarak vitrinin üst kısmında yerini almış.

      5.GUCCİ

 Italy – Latest Gucci's Gothic Show Window designs Inspired by Gucci Garden & Cruise 2017 Venue - The Luxury Chronicle

Son olarak tatlı bir Gucci vitrinine bakalım. Cruise isimli tasarımcı 2017 yılında tatil bahçesi Gucci reklam kampanyası üzerine bu vitrini tasarlamış. Bir gösteri mekanını andıran pembe rengiyle dikkat çeken vitrinde gotik pencere kemerleri ve romantizm dokunuşu için çiçekli duvar kağıtları kullanılmış. Vitrini incelediğimizde Kükreyen aslan başları ,dev karıncalar pencerelerde kıvrılan yılanlar dönemi andıracak kıyafet tasarımları ve markanın çantaları sergilenmiş.  Marka ismi yine vitrinin üst kısmında yer almış. Aydınlatma tavandan yansıtılmış.

 

      KAYNAKÇA

  • Belepok.com/Hermès Window Display Spring 2020
  • Bigumigu.com/hermes vitrinde el yapımı orman
  • Chameleon Versace: Sonbahar / Kış 2019
  • Styleisnecessity/YAYOI KUSAMA & LOUIS VUITTON

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2019-2023 biŞantiye | Tüm hakları saklıdır.